Horáček sedí ve vazbě kvůli zakázce na měřicí radary. Přišel o křeslo starosty

Autor: ČTK - 
9. ledna 2020
19:45

Zastupitelé Varnsdorfu dnes odvolali z funkce trestně stíhaného starostu Stanislava Horáčka. Horáček je ve vazbě kvůli sporné zakázce na radary na měření rychlosti. Další stíhaný politik, místostarosta Josef Hambálek (ANO) rezignoval na funkci sám se zdůvodněním, že nechce městu kazit pověst. Zastupitelé vzápětí zvolili starostu nového, stal se jím Roland Solloch (za ANO). Novým místostarostou je Jiří Sucharda (ODS). O situaci dnes jednali zastupitelé za poměrně výrazného zájmu veřejnosti.

„Rád bych pokračoval tak, aby město vzkvétalo,“ řekl po svém zvolení Solloch novinářům. Hlas mu dalo v tajné volbě podle informací ČTK 18 z přítomných 20 zastupitelů. Pro Horáčkovo odvolání bylo 13 zastupitelů, proti byli dva, pět se hlasování zdrželo.

Zastupitel Jan Rýdl (ANO), který se proti odvolání starosty vyslovil, řekl ČTK, že Horáčkova vina zatím nebyla prokázána. „To prokáže až soud,“ řekl Rýdl, který tedy považuje starostu za nevinného.

V domě starosty Varnsdorfu zasahovala policie. Obsadila také bydliště podnikatele, který městu pronajímá radary, 2. 10. 2019. (Archivní foto)V domě starosty Varnsdorfu zasahovala policie. Obsadila také bydliště podnikatele, který městu pronajímá radary, 2. 10. 2019. (Archivní foto) | Foto Blesk - Michal Israel Volf

„Chci zdůraznit, že tito dva byli obviněni a trestně stíháni v souvislosti s výkonem svých funkcí. Je nepřípustné pro město, aby tyto funkce vykonávali,“ argumentoval naopak opoziční zastupitel Jan Šimek (Náš Varnsdorf), který hlasoval pro Horáčkovo odvolání.

Zastupitelstvo si zvolilo i nové radní a místostarostku Ladislavu Křížovou (ODS - BEZPP). Funkci bude vykonávat neuvolněně, je ředitelkou ZŠ Edisonova. Radními budou znovuzvolený Josef Šusta (za ANO), Václav Moravec (Volba pro město Varnsdorf - BEZPP), Jan Šišulák (Volba pro město Varnsdorf - BEZPP) a Martin Musílek (Náš Varnsdorf - BEZPP). Radu města doplní starosta a místostarostové.

Na jednání zastupitelstva týkající se právě komplikované situace ve vedení města se přišlo podívat na 100 místních. Někteří na počátku zasedání chtěli, aby ze své tehdejší funkce druhého místostarosty odstoupil i Solloch.

Případ se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje společnost WST. Firma dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice, vedení kritiku odmítá.

Za chyby při vyhlášení zakázky na systém měření rychlosti dostal Varnsdorf pokutu 650.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad dnes oznámil, že pokuta je pravomocná. Zastupitelé města dnes oznámili, že budou peníze požadovat po WST. Město už také loni rozhodlo, že s firmou ukončí smlouvu k 31. lednu.

V případu jsou obviněni čtyři lidé a firma WST jako právnická osoba. Mezi obviněnými je kromě Hambálka a Horáčka i jednatel WST Miloš Schubert.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

honzazchaloupky ( 10. ledna 2020 06:30 )

to je jinej, tamto byl Horáček veksláček estébáček, co chtěl být prezidentem

mislivec ( 10. ledna 2020 00:34 )

Ony kradnú v Ano nie len čoboli? Hezki ste to čehúnov naučili, ujo Bureš!

murQ ( 9. ledna 2020 22:00 )

Ty volit nechoď vůbec, to je jinej Horáček.

murQ ( 9. ledna 2020 21:55 )

ANOidům se dajako nedaří.

offline ( 9. ledna 2020 21:44 )

V článku chybí informace, jestli panu Horáčkovi stále přistávají na účtu každých pár minut peníze z každé pokuty, aby až ho pustí, měl něco do začátku kradení jinde a jinak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud