Hvězdy sociálních sítí se bojí o peníze. Instagram skrývá oblíbenost příspěvků

Autor: dst - 
8. prosince 2019
13:45

Na sociální síti Instagram se provádí test, v rámci kterého mizí informace o tom, kolika lidem se líbí dané příspěvky. Toho se obávají především tzv. influenceři, tedy lidé, kteří jsou tu výrazně sledovaní. Jde o takové hvězdičky až hvězdy sociálních sítích. Teď mohou ztratit fanoušky a příjem, který jim platforma přináší. Jak informoval list The Guardian, skrývání oblíbenosti příspěvků je motivované snahou zajistit méně stresující prostředí.

Posun v pravidlech má ve svých rukou umělce, celebrity a obyčejné uživatele. Zpěvačka Nicki Minaj řekla, že přestane sdílet příspěvky na této platformě. Obává se o své fanoušky a příjem.

Odstranění lajků na Instagramu může být pro začínající umělce hrozné,“ řekl Peter DeLuce, muž, který většinu svého podnikání získává z této platformy.

Influceneři na Instagramu jsou ohroženi. Jejich příjem může ovlivnit testování skrytí lajků na příspěvcích.Influceneři na Instagramu jsou ohroženi. Jejich příjem může ovlivnit testování skrytí lajků na příspěvcích. | Reuters

Změna Instagramu probíhá od roku 2018. V tuto dobu začala společnost tajně zkoušet skrývání lajků na příspěvcích v sedmi zemích, včetně Austrálie a Japonska. V listopadu generální ředitel Adam Mosseri napsal na twitteru, že by se změna měla rozšířit i o část lidí v USA.

Uživatelé budou moci stále vidět své lajky, pouze jejich následovníci je neuvidí. Na počátku změn již influenceři pocítili, že v zemích, kde tato data byla skryta, došlo k poklesu úspěšnosti jejich příspěvků, zjistila studie analytické firmy HypeAuditor.

Sociální sítě mají negativní dopad na duševní zdraví

Touha po změně v USA byla rychlá a oznámení generálního ředitele vyvolalo na twitteru negativní komentáře. Instagram opakovaně uvedl, že provádí změnu, aby uživatelům umožnil se spíše soustředit na obsah než na zpětnou vazbu. Přichází s tím, že sociální média jsou častěji kritizována za nepříznivé dopady na duševním zdraví uživatelů. Facebook, mateřská společnost Instagramu, se navíc stal terčem antimonopolních vyšetřování.

„Cílem je dát lidem více prostoru, aby se mohli soustředit na propojení s lidmi, které mají rádi a na věci, které je inspirují,“ řekl Mosseri.

Na některé lidi, kteří z platformy mají hlavní příjem, může mít změna negativní dopad. Společnosti, se kterými osobnosti spolupracují, se často dívají na lajky jako na měřítko úspěšnosti kampaně.

Influceneři na Instagramu jsou ohroženi. Jejich příjem může ovlivnit testování skrytí lajků na příspěvcích.Influceneři na Instagramu jsou ohroženi. Jejich příjem může ovlivnit testování skrytí lajků na příspěvcích. | Reuters

Trh influencerů v posledních letech roste a očekává se, že se do roku 2020 zvýší na 6,5 miliard dolarů (150,8 miliard korun). Známí instagramoví uživatelé často spolupracují se značkami a dostávají zaplaceno výměnou za sdílení fotografií s produktem firmy. Některé americké hvězdy dostanou zaplaceno až 1 milion dolarů (23 milionů korun) za jeden sdílený příspěvek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud