Jak poznat chřipku od nachlazení: Lékař popsal rozdíly. Horký čaj nedoporučuje

Autor: Mii - 
9. listopadu 2019
06:00

Mezi chřipkou a nachlazením existují zásadní rozdíly. Přitom lidé si obě nemoci často pletou a špatně je pak léčí, což může vyústit v problémy pro ně i jejich okolí. Tvrdí to praktický lékař Igor Karen, který o chřipce hovořil k příležitosti zahájení očkovací sezóny. Epidemie této nemoci by měla v plné síle propuknout začátkem příštího roku, na vakcinaci je tudíž ještě čas.

Onemocnění k zimnímu období neodmyslitelně patří. Lidé mají sníženou imunitu, a tak je dost pravděpodobné, že v určitý moment začnou kýchat či smrkat. Mnoho osob v takovém případě ihned běží pro prášky proti chřipce. Ty ale nemusí pomoci, nachlazení a chřipka jsou dvě zcela jiné věci.

Poznat rozdíly přitom podle Karena není komplikované. Při nachlazení nebo tzv. viróze, což je obvykle prostě jistý typ respiračního onemocnění, nastává rýma a bolest krku, které při chřipce nedostanete. Kašel je vlhký, teplota zvýšená, ale není vysoká. Člověk se cítí unaveně, ovšem dokáže ještě více méně fungovat.

Bolesti celého těla i extrémní unavenost

Žádný z těchto symptomů u chřipky nenajdete. Je tu navíc jedna zásadní skutečnost. „Zatímco na běžné virózy postihující dýchací cesty se neumírá, chřipka nebo její komplikace mohou skončit i smrtí pacienta,“ vysvětlil Karen. Toto úmrtí může nastat velice rychle v řádu dní.

Rozdílný je i příchod obou nemocí. „Chřipka přichází náhle za plného zdraví,“ říká lékař s tím, že u nachlazení člověk cítí jeho postupný nástup. Oproti tomu chřipka obrazně řečeno vlepí člověku facku. A ta je skutečně velká – nastanou silné bolesti hlavy, vysoké teploty, suchý kašel a bolest svalů. Unavenost je tak extrémní, že lidem dělá problém zvednout se z postele.

Karen podotýká, že onemocnění chřipkou je skutečně nepříjemné. Není možné se ho navíc okamžitě zbavit. „Čekají na zázrak do 24 hodin u komerčních léků,“ vyjmenovává jednu z chyb, kterou Češi podle něj při léčbě dělají. Nebo se nemoc snaží přechodit – opět špatně – a zahánět horkým čajem. Ten Karen označuje za kontraproduktivní.

„Když máte vysokou teplotu, tak ji přeci nebudete ještě podporovat horkým čajem,“ uvádí lékař. Místo toho doporučuje led a studené nápoje.

Vyhněte se chřipce očkováním

Karen, který ordinuje ve Středočeském kraji, společně s dalšími odborníky o chřipce hovořil v souvislosti s očkováním. Říjen a listopad je totiž ideálním obdobím pro to požádat o vakcinaci, aby si tělo stihlo vybudovat obranné látky před tím, než vypukne každoroční epidemie. Ta přichází obvykle v lednu, ale může nastat už na konci prosince.

Očkování je vhodné pro všechny věkové kategorie, ovšem nejdůležitější je pro děti, těhotné ženy a seniory. Mají sníženou imunitu a chřipka u nich může vyvolat komplikace, které mohou skončit zmíněnou smrtí. Jde například o zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět mozku, selhání orgánů, infarkt či mrtvici.

Ohrožené skupiny obyvatel - zejména senioři, ale třeba i diabetici - mají očkování proti chřipce zdarma, stačí zažádat. Mnoho pojišťoven však vakcínu proplatí i zdravým občanům v produktivním věku z tzv. fondů prevence.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tojevrazdanachcala ( 9. listopadu 2019 16:41 )

Na něco to lidstvo vychcípat musí

zemanbures ( 9. listopadu 2019 10:57 )

Ti "hrdinové", kteří brojí proti očkování proti chřipce či jiným zákeřným nemocem mi připadají stejně "inteligentní", jako ti hlupáci, kteří popírají škodlivost kouření s tím, že znají řadu lidí, kteří kouřili celý život a dožili se třeba sta let. Existuje řada nebetpečných ifekčních onemocnění, která byla vymýcena nebo potlačena jenom díky celoplošnému očkování. Připadají mi jako někteří rodiče s vygumovaným mozkem, kteří kvůli nějakému pitomému náboženskému nesmyslu odmítají zachránit své dítě transfuzí krve, která by mu zachránila život. Takoví rodiče by měli stáít před soudem a dostat doživotí.

tojevrazdanachcala ( 9. listopadu 2019 10:08 )

Po každém očkování jsem do týdne dostal virózu jak hrom (na umření). Tak to teda ďíky!!!Léta už se nenechám očkovat a je mi fajn.

vendulala ( 9. listopadu 2019 07:08 )

Proboha,tak že je většina lidí nachlazená (má virózu),než aby měla chřipku,je snad každému jasné.Hlavně strašíte a nutíte do očkování.já měla chřipku jedinkrát v životě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud