
Jak poznat chřipku od nachlazení: Lékař popsal rozdíly. Horký čaj nedoporučuje

Mezi chřipkou a nachlazením existují zásadní rozdíly. Přitom lidé si obě nemoci často pletou a špatně je pak léčí, což může vyústit v problémy pro ně i jejich okolí. Tvrdí to praktický lékař Igor Karen, který o chřipce hovořil k příležitosti zahájení očkovací sezóny. Epidemie této nemoci by měla v plné síle propuknout začátkem příštího roku, na vakcinaci je tudíž ještě čas.
Onemocnění k zimnímu období neodmyslitelně patří. Lidé mají sníženou imunitu, a tak je dost pravděpodobné, že v určitý moment začnou kýchat či smrkat. Mnoho osob v takovém případě ihned běží pro prášky proti chřipce. Ty ale nemusí pomoci, nachlazení a chřipka jsou dvě zcela jiné věci.
Poznat rozdíly přitom podle Karena není komplikované. Při nachlazení nebo tzv. viróze, což je obvykle prostě jistý typ respiračního onemocnění, nastává rýma a bolest krku, které při chřipce nedostanete. Kašel je vlhký, teplota zvýšená, ale není vysoká. Člověk se cítí unaveně, ovšem dokáže ještě více méně fungovat.
Bolesti celého těla i extrémní unavenost
Žádný z těchto symptomů u chřipky nenajdete. Je tu navíc jedna zásadní skutečnost. „Zatímco na běžné virózy postihující dýchací cesty se neumírá, chřipka nebo její komplikace mohou skončit i smrtí pacienta,“ vysvětlil Karen. Toto úmrtí může nastat velice rychle v řádu dní.
Rozdílný je i příchod obou nemocí. „Chřipka přichází náhle za plného zdraví,“ říká lékař s tím, že u nachlazení člověk cítí jeho postupný nástup. Oproti tomu chřipka obrazně řečeno vlepí člověku facku. A ta je skutečně velká – nastanou silné bolesti hlavy, vysoké teploty, suchý kašel a bolest svalů. Unavenost je tak extrémní, že lidem dělá problém zvednout se z postele.
Karen podotýká, že onemocnění chřipkou je skutečně nepříjemné. Není možné se ho navíc okamžitě zbavit. „Čekají na zázrak do 24 hodin u komerčních léků,“ vyjmenovává jednu z chyb, kterou Češi podle něj při léčbě dělají. Nebo se nemoc snaží přechodit – opět špatně – a zahánět horkým čajem. Ten Karen označuje za kontraproduktivní.
„Když máte vysokou teplotu, tak ji přeci nebudete ještě podporovat horkým čajem,“ uvádí lékař. Místo toho doporučuje led a studené nápoje.
Vyhněte se chřipce očkováním
Karen, který ordinuje ve Středočeském kraji, společně s dalšími odborníky o chřipce hovořil v souvislosti s očkováním. Říjen a listopad je totiž ideálním obdobím pro to požádat o vakcinaci, aby si tělo stihlo vybudovat obranné látky před tím, než vypukne každoroční epidemie. Ta přichází obvykle v lednu, ale může nastat už na konci prosince.
Očkování je vhodné pro všechny věkové kategorie, ovšem nejdůležitější je pro děti, těhotné ženy a seniory. Mají sníženou imunitu a chřipka u nich může vyvolat komplikace, které mohou skončit zmíněnou smrtí. Jde například o zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět mozku, selhání orgánů, infarkt či mrtvici.
Ohrožené skupiny obyvatel - zejména senioři, ale třeba i diabetici - mají očkování proti chřipce zdarma, stačí zažádat. Mnoho pojišťoven však vakcínu proplatí i zdravým občanům v produktivním věku z tzv. fondů prevence.
Na něco to lidstvo vychcípat musí