„Dva z nich jsou připojeni na mimotělní membránovou oxygenii,“ řekla mluvčí kliniky Petra Veselá. Přístroj umožňuje pacientům dočasné fungování plic a srdce.

Chřipkový  virus patří podle lékařů k nejzáludnějším vůbec a má na svědomí řadu životů. První pacient s akutním dýchacím selháním byl v brněnské nemocnici léčen pomocí mimotělní membránové oxygenie v září 2015.

„S pomocí této mimotělní eliminační metody jsme zachránili život diabetikovi (38), který byl přijat po srdeční zástavě s komplikující masivní aspirací žaludečního obsahu do plic a těžkým respiračním selháním,“ řekla Veselá.

Zmíněnou metodou se v Brně snaží zachránit nemocné s těžkou formou akutního respiračního selhání, která má šanci na úpravu. „Typický případem je těžký průběh chřipky s postižením plic,“ řekla mluvčí nemocnice.

„Zavedením této metody je možnost zajistit přechodnou kompletní náhradu funkce plic či srdce a plic. To je důležitý pokrok v možnostech léčby nejtěžších kriticky nemocných pacientů,“ doplnil ředitel kliniky Martin Pavlík.

VIDEO: Hlavní hygienička: Očkovat proti chřipce je možné i teď, nejlepší ochrana je prevence.

Video
délka: 21:07
1080p 720p 360p

Hlavní hygienička: Očkovat proti chřipce je možné i teď, nejlepší ochrana je prevence redakce Blesk