Viroložka o epidemii chřipky: Virus může být smrtelný pro každého. Jak nemoc rozpoznat?
Únava, vysoké horečky, bolesti hlavy, kloubů i svalů. Chřipková epidemie je v plném proudu. Jaký průběh má letos? Udeřila agresivnější formou než kdykoli předtím? Co rozhodně nepodceňovat a jak s ní správně a co nejúčinněji bojovat? A blížíme se už ke kulminaci epidemie? Nejen na to se v Epicentru ptala Bára Holá viroložky ze Státního zdravotního ústavu Heleny Jiřincové.
„Kdybychom měli hezkou epidemii do tvaru ostrého kopce, tak bychom mohli být u vrcholu,“ uvedla viroložka Helena Jiřincová. Zároveň ale upozornila, že průběh není vždy snadno predikovatelný: „Například ve Francii mají podobné nárůsty podobná čísla a epidemie se jim táhne poměrně dlouho, včetně tedy závažných případů s nutností hospitalizace, takže určitě neumíme předpovídat, co bude přesně následovat.“
Letos se potkávají dva typy chřipkových onemocnění: „Obvykle cirkuluje chřipka typu A a po ní následuje chřipka typu B. Letos máme prakticky společnou epidemii,“ vysvětlila Jiřincová. Dodala, že z chřipky typu B letos cirkuluje pouze subtyp Victoria, protože druhý subtyp Yamagata po covidové pandemii vymizel.
Vysoké horečky
Podle viroložky je hlavním rozpoznávacím znakem chřipky vysoká horečka. „Mnoho lidí říká: Já na vysoké horečky netrpím. Já jsem od svých 15-12 let horečku neměl, ovšem v momentě, kdy přichází chřipka a nejsme senioři třeba nad 65-70 let, tak je chřipka doprovázena horečkami nad 38 stupňů a mohou být ty horečky i vyšší,“ upozornila Jiřincová.
Doporučila také sledovat aktuální virologickou situaci, protože podle posledních dat tvoří chřipkové viry 84 % respiračních infekcí: „54 % tvoří chřipka typu A, 30 % chřipka typu B a samozřejmě pak těch zbylých respiračních patogenů je minimum a máme malou pravděpodobnost, že třeba máme respirační syncitální virové onemocnění nebo že máme jiné onemocnění vyvolané jiným respiračním patogenem.“
Kdo na chřipku může zemřít?
Chřipka ale není jen běžné onemocnění, v některých případech může mít smrtelné důsledky. Ke konci ledna chřipkové infekci podlehlo 38 lidí. Podle ní je těžké předpovědět, koho nemoc zasáhne nejvážněji: „Chřipka může být smrtelná, bohužel, pro každého. Neumíme odhadnout, kdo z nás si vylosoval tu kartu, že není tak schopen nebo že nemá genetický podklad, který mu neumožní se efektivně bránit respiračním virům.“
Věnovat pozornost je třeba hlavně příznakům, které poukazují na zhoršený stav pacienta: „Když vidíme, že se někdo z rodiny dostává do velmi těžkého stavu, má vysokou únavu nebo promodralé rty a konečky prstů, je nutné okamžitě jednat,“ varovala odbornice. Doporučila měřit hladinu kyslíku pomocí oxymetru: „Pokud saturace klesne pod 97 %, je nutné kontaktovat lékaře nebo přímo záchrannou službu.“
Jiřincová také zdůraznila, že s chřipkou je nutné pořádně odpočívat: „Rozhodně nesportovat, netrénovat. Chřipku je třeba opravdu vyležet, aby se předešlo komplikacím." Pokud se u pacienta objeví dlouhotrvající horečky, extrémní únava nebo závažné dýchací obtíže, je podle ní nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Ďábelský alkohol
Samoléčba chřipky může být riskantní a některé postupy mohou zdravotní stav zhoršit. „Viděli jsme případy, kdy lidé zkoušeli takzvaně vyhánět čerta ďáblem, například alkoholem. Jeden mladý muž se léčil alkoholem, měl 3,3 promile a nakonec zemřel na chřipku,“ varovala Jiřincová. Podobně problematická může být i sauna: „Určitě je lepší se potit pod peřinou než v sauně.“ Doporučila především klidový režim, dostatek tekutin a sledování příznaků.
Nedělejte hlupáka to číslo je,ne v době covidu ale na covid.A ano Babiš byl předseda vlády,bez něj nebylo možné žádné rozhodnutí.Jako obhájce jste hodně slabý