Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Kvůli chybě obce jí voda zatopila dům: Ivana málem skončila v exekuci

Autor: ula - 
7. listopadu 2019
06:10

V dubnu roku 2014 došlo ve Středočeském kraji k vydatným dešťům. Voda zatopila i dům paní Ivany z Prahy - západ. Ukázalo se, že na tom má podíl i špatná rekonstrukce silnice. Obec, která rekonstrukci prováděla, se ale odpovědnosti za škodu zřekla. Všechny náklady na opravu tak zůstaly na krku Ivaně, která kvůli půjčkám málem skončila v exekuci. Případem se zabývá soud. Víte, co dělat, pokud vedete spor se státem, státní institucí či obcí?

Dne 25. 4. 2014 došlo ve Středočeském kraji k vydatným dešťům, které vytopily Ivanin dům.

„Došlo k vybřežení potoka a zalití okolí srážkovou vodou, což způsobilo zatopení 1. nadzemního podlaží domku do výšky cca 300 mm a dále dvorku. V důsledku této události byl zničen zateplovací systém na fasádě domu. Dále byla poškozena elektroinstalace v celém objektu, zejména v garáži,“ vyjmenovává Ivana škody, které voda napáchala.

Nakonec se ale ukázalo, že zatopení nemovitosti bylo způsobeno nejen vydatnými srážkami, ale i špatnou úpravou propustku vodoteče, která byla provedena při rekonstrukci místní komunikace.

Pojišťovna: Obec za nic nemůže

Starosta obce byl u likvidace škodné události a slíbil, že škoda bude hrazena z pojištění obce. Veškeré dokumenty tedy byly předány na pojišťovnu. Pojišťovna se však až po půl roce zkoumání vyjádřila, že obec za nic nemůže a plnit nebude, a pokud poškozená s výsledkem šetření nesouhlasí, mohou se obrátit na soud. Stejné stanovisko následně zaujala i obec a odvolávala se na vyjádření pojišťovny.

Ivana s vyjádřením pojišťovny a obce samozřejmě nemohla souhlasit, a proto obec i pojišťovnu opakovaně vyzvala k opětovnému posouzení, obrátila se dokonce i na ombudsmana pojišťovny, nikdo se ale neozval.

„Jediné, co mi přišlo, byla složenka poštou na částku 23 704 Kč, což však odpovídalo jen několika procentům z celkové výše škody. Škoda byla ve znaleckém posudku vyčíslena na více než 850 000 Kč,“ říká Ivana.

Exekuce na krku

„Přepokládala jsem, že tam, kde jsem si půjčila na základní rekonstrukci domu po zaplavení, budu moci prostředky vrátit do několika měsíců. Bohužel se vzhledem k úrokům, dalším nákladům a ignorací ze strany pojišťovny dostávám do dluhové pasti a hrozí, že skončím v exekuci,“ popsala paní Ivana svou situaci, a rozhodla se obrátit na právníka.

Advokát zaslal na začátku dubna 2017 obci předžalobní výzvu a požadoval zaplacení částky dle znaleckého posudku. Jelikož se však obec stavěla k celé záležitosti stále odmítavě, podal kvůli hrozícímu promlčení na konci dubna 2017 žalobu k soudu. Soud trval přes dva roky a rozhodl, že za škodu je obec odpovědná. V rámci dohody o narovnání, se kterou obě stany souhlasily, tak nakonec paní Ivana získala jako náhradu škody 580 000 Kč.

Vedete spor se státem? Nezapomeňte na důkazy

„Pokud vám vznikla škoda nesprávným postupem státu, státní instituce, státního zaměstnance či obce, je potřeba ji (stejně jako u jakékoliv jiné škody) řádně zdokumentovat a zajistit relevantní důkazy,“ radí právník Petr Novák z Vaše nároky.cz.

V případě, že odpovědný o škodě neví, například právě při škodách způsobených na nemovitém majetku nebo například při škodě na automobilu kvůli výmolu na silnici, je potřeba jej o jejím vzniku bez zbytečného odkladu informovat a následně i požadovat odškodnění.

Pokud odpovědný zodpovědnost za způsobenou škodu odmítá, je možné se pro uplatnění nároku obrátit na právníka a případně na příslušné soudy. V případě soudního řízení je však většinou požadován znalecký posudek, který zhodnotí, kdo a v jaké míře je za škodu skutečně zodpovědný. „Zajištění znaleckého posudku se proto často doporučuje již v mimosoudní fázi sporu, v mnoha případech je tak možné se soudnímu řízení zcela vyhnout,“ radí právník.

Video Tohle není divoká řeka, ale normální ulice. Takhle ji proměnil vydatný liják - Radka Wallerová

verka1 ( 7. listopadu 2019 08:23 )

Paní má velké štěstí že soud vyhrála, většinou i když jsou znalecké posudky, soudy vše zamitnou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud