Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Vzkazy lásky, životních pravd i varování: Čeští senioři napsali dopisy vnoučatům

Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky.
Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky.  (Autor: SenSen)
Autor: kal - 
25. října 2019
17:00

Nikdy se nevzdávej bez boje. Slibuj jen to, co chceš splnit. Po vaší návštěvě vždy omládnu. To jsou ukázky vzkazů, které napsali čeští senioři v rámci projektu Dopis vnoučeti svým i fiktivním potomkům. Poselství mladé generaci představila tento týden mezinárodní konference v Praze organizovaná projektem SenSen (Senzační senioři).

Projekt Dopis vnoučeti se rozběhl na začátku roku 2019. Jeho cílem bylo zjistit, jaký vzkaz chtějí senioři předat nejmladší generaci. Do psaní dopisů se nakonec zapojilo šest desítek lidí starších 60 let ze všech koutů České republiky.

Paralelně proběhl sběr dopisů v Polsku a Německu. Výsledky výzkumu na konferenci prezentovaly Judita Matyášová, doktorandka Fakulty humanitních studií UK, Urszula Tokarska z Pedagogického institutu v Krakově a Sonja Ehretová z Gerontologického institutu na Univerzitě Heidelberg.

Poláci řešili duchovní hodnoty, Němci krásy přírody

Polští senioři zmiňovali v dopisech duchovní a náboženské hodnoty. Pisatelé z Německa zase krásy přírody, kterou vnímají zřetelněji než dříve, a silný vztah k vlasti.

„Česká kolekce dopisů obsahuje řadu dramatických osudů, ale také mnoho konkrétních doporučení pro nejmladší generaci. Jednotící linkou všech zkoumaných textů je přání o vzájemný dialog s mladou generací,“ řekla Judita Matyášová, která je odbornou garantkou Dopisu vnoučeti v Česku.

 

„Z dopisů je zřejmé, že často zůstane jen u jednostranné komunikace, kdy vnouče prarodičům pošle jednou za čas e-mail nebo občas zavolá. Taková forma dialogu ale seniorům nestačí, mnohem více oceňují osobní setkání. Dává jim pocit, že jsou stále rovnocennými partnery pro diskuzi, a nikoliv pozapomenutým členem rodiny, u kterého se pouze průběžně ověřuje, zda nepotřebuje nakoupit či vzít k lékaři,“ dodala Matyášová.

Jaroslava: Je nezbytné rozeznat špatnost, než přeroste do zla

Svůj dopis vnoučeti přečetla na konferenci i paní Jaroslava Černá z Litoměřic. „Jsem životní optimista. Úporně se snažím skoro ve všem najít něco dobrého. A to v životě soukromém i veřejném. Trvalo mi příliš dlouho, než jsem si přiznala, že to není správné. Nic se nemá přehánět. Je nezbytné rozeznat špatnost dřív, než přeroste do úplného zla,“ varovala svoje potomky.

Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky. Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky. | SenSen

Zájem mladých lidí o jejich prarodiče a naopak se rozhodl podpořit i herec a zpěvák Milan Peroutka. Společně s babičkou Aidou Brumovskou natočili pro SenSen video se vzkazem pro všechny babičky, dědy i vnoučata, které mrzí, že nejsou v kontaktu. „To se dá dneska tak jednoduše změnit, že nad tím úplně zbytečně pláčete. Změňte to hned,“ vyzval herec.

Na konferenci v Praze navážou na začátku roku 2020 mezigenerační setkání v regionech. „Ve spolupráci s našimi seniorskými kluby a školami v jejich okolí chystáme společné besedy o vzájemných vztazích nejmladší a nejstarší generace,“ říká mluvčí projektu SenSen Lucie Nekvasilová.

Výsledkem projektu Dopis vnoučeti je také unikátní kolekce dopisů seniorů, která bude uložena v Národní kronice, archivu vzpomínek, který spravuje SenSen ve spolupráci s Národním muzeem.

Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky. Čeští senioři se v projektu Dopis vnoučeti obrátili na své i fiktivní potomky. | SenSen

Zobrazit celou diskusi