Halík od Němců převzal státní vyznamenání. 41 let po tajném vysvěcení na kněze

Autor: ČTK, tva - 
21. října 2019
18:45

Katolický kněz Tomáš Halík převzal v pondělí na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, který mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Na twitteru o tom informoval německý velvyslanec Christoph Israng. Halík německé státní vyznamenání obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier udělil dne 18. srpna 2019 Tomáši Halíkovi Kříž za zásluhy I. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Předání řádu proběhlo dnes (v pondělí), na den přesně 41 let po tajném vysvěcení Tomáše Halíka na kněze v Erfurtu,“ uvedl Israng.

Velvyslanec podotkl, že Halík je polemický teolog a že jeho názory mohou rozdělovat. Připomněl v té souvislosti Halíkův negativní postoj k tomu, aby se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který byl velmi populární i v Německu. Rozdílné názory na některé věci ale podle Isranga nemohou zakrýt zásluhy českého kněze o smíření mezi Čechy a Němci.

Halík je držitelem Templetonovy ceny

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.

V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu (která je také označována jako „Nobelova cena za náboženství“) a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Kritik Klause i Zemana

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty.

Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vankr ( 22. října 2019 12:57 )

Málem náhradní Kristus,zaprodanec.

8vox8 ( 22. října 2019 11:27 )

..no podívejme se co je to za výlupka falešného!!! Zmetek jeden zaprodaný!!! Takoví jsou nejhorší a dnes tady chce moralizovat a kritizova . Fuj tajbl jeden

8vox8 ( 22. října 2019 11:22 )

8vox8 ( 22. října 2019 11:19 )

fuuuuuuuuuuj, hanba

8vox8 ( 22. října 2019 11:16 )

přesně! Tak teď je vidět odkud vítr fouká, kdo ho financuje, kdo mu dává příkazy, že je za dobře odvedenou práci i vyznamenán!!! To je hanba a tady si budete otvírat hubu na toho na toho!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud