Film o pedofilních kněžích hnul i s Poláky. Zpřísní zákony proti zneužívání dětí

Autor: ČTK - 
14. května 2019
21:45

Polská vláda v úterý oznámila, že zpřísní tresty za sexuální zneužívání dětí a mladistvých. Stalo se to tři dny poté, co byl zveřejněn filmový dokument Jen to nikomu neříkej o pedofilech v řadách katolické církve a jejich obětech, na které následky sexuálního obtěžování dopadají ještě po desítkách let.

Agentura Reuters připomíná, že zneužívání dětí kněžími se v silně katolickém Polsku stalo jedním z hlavních témat v době kampaně před volbami do Evropského parlamentu, v níž otázky sexuality a náboženství hrají velkou roli. Vládnoucí sociálně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) považuje katolickou víru za součást polské národní identity, naopak podle liberálů má katolická církev v zemi příliš velký vliv.

„Nemůžeme lhostejně přistupovat k pachatelům, kteří ubližují dětem. Chceme dát soudům nástroje, aby mohly na takové trestné činy tvrdě reagovat,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki. „Každý zvrhlý, krutý a bestiální trestný čin v čele s pedofilií bude odsouzen ještě přísněji než dosud,“ dodal.

Pachatelé dostanou dvojnásobný nejvyšší trest

Podle vládní novely trestního zákoníku se zvláštní ochrana bude vztahovat ne jako doposud na děti do 15, ale do 16 let. Pachatel, který znásilní dítě do 15 let, musí v současnosti počítat s trestem vězení od tří do 15 let. V budoucnu pachatelé takových činů na dětech do 16 let mají dostat trest od pěti do 30 let odnětí svobody. Doživotní vězení bude hrozit pachatelům, jejichž oběť následkem jejich činů zemře.

Když Morawiecki změny oznamoval, ani jednou se nezmínil o případech zneužívání dětí duchovními. „PiS o církvi v tomto kontextu nechce mluvit, protože církev se stranou spolupracuje,“ cituje Reuters politoložku z Varšavské univerzity Annu Materskou-Sosnowskou. „Řada kněží během mší vyjadřuje podporu politikům z PiS, takže strana nechce církvi uškodit,“ řekla.

Církev se bude muset s problémem vypořádat

V Polsku se ke katolické církvi hlásí 85 procent lidí a skoro třetina každou neděli chodí do kostela na mši. Poláci si katolické církve po dlouhá léta vážili za její roli v dobách, kdy byli pod nadvládou cizích mocností, i za její úlohu v éře komunismu.

Dokument Jen to nikomu neříkej zhlédlo už více než 11 milionů lidí. Oběti sexuálního zneužívání v dokumentu konfrontují kněze s jejich činy a ukázány tam jsou případy, kdy představitelé církve kryjí činy duchovních odsouzených světskými soudy za sexuální delikty vůči mladistvým.

Polská katolická církev bude muset podle Reuters najít konsensus ohledně toho, jak se s tímto problémem vypořádat. Řád Společnost Krista napadl u polského nejvyššího soudu rozsudek, podle kterého má vyplatit odškodnění ve výši jednoho milionu zlotých (skoro šest milionů korun) ženě, kterou v jejích 13 letech opakovaně obtěžoval a znásilňoval jeden z kněží řádu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud