Sebevrah Zdeněk (†19) se upálil jako Palach. Kontroverzní držitel Nobelovky o něm píše hru

Autor: ČTK - 
18. října 2019
15:36

O českém mladíkovi Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze, se rozhodl napsat divadelní hru v posledních dnech hojně propíraný Rakušan Peter Handke, který získal Nobelovu cenu za literaturu. Hra o Adamcovi má být poprvé uvedena v létě 2020 na Salcburském festivalu, významném svátku klasické hudby a divadla.

Devatenáctiletý Adamec, který byl studentem střední průmyslové školy v Humpolci, se v roce 2003 na rampě u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil.

Hořící tělo dopadlo k památníku Jana Palacha. Přes rychlý zásah kolemjdoucích, hasičů i lékařů po 40 minutách oživování v sanitce Adamec zemřel.

Hra podle Rakušana Petera Handkeho nevzniká na objednávku pro salcburské slavnosti. „Festival po tom jednoduše skočil. Byl to krásný spor mezi Burgtheater (vídeňským divadlem) a Salcburkem,“ poznamenal kontroverzní spisovatel Handke.

Adamec a Akce pochodeň 2003

Handke se na Adamce nezaměřil poprvé, věnoval mu jednu kapitolu již ve svém románu Die Obstdiebin (Zlodějka ovoce), který vyšel v roce 2017. Sebevraždu českého mladíka spisovatel vnímá jako protest proti vládě peněz a vlivných lidí.

Video  Psychiatrička o rozhovoru s Palachem: „Byl přesvědčený, že přežije".  - Blesk TV

Adamec u sebe měl vedle třístránkového materiálu Akce Pochodeň 2003, v němž popisoval problémy světa, ještě dopis na rozloučenou. Z něj podle policie vyplynulo, že řešil osobní problémy. Policisté mladíka stíhali pro podněcování k trestným činům. Adamec věnoval své internetové stránky tzv. darkerům, kteří přerušují dodávky elektřiny úmyslnými zkraty vysokého napětí.

S Nobelovkou Handke nepočítal

Výběr Handkeho je zajímavý i tím, že se stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu. To ale vvyvolalo značné překvapení kvůli jeho prosrbským postojům. A také kritiku například v Kosovu, v Albánii či mezi pamětníky masakru v bosenské Srebrenici, kde jednotky bosenských Srbů zavraždili přes 8000 lidí.

Sám Handke, který byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče, prohlásil, že je udělením prestižní literární ceny udiven. To zopakoval i v rozhovoru s magazínem News, ve kterém řekl, že s Nobelovou cenou vůbec nepočítal. „A to z důvodů, které můžete předpokládat,“ dodal s odkazem na svou kontroverzní pověst.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

starypes ( 19. října 2019 04:15 )

Škoda, že se toho nechytil Chrchla Lahev, mohl se dočkat vytoužené Nobelovky.

Damir55 ( 18. října 2019 20:48 )

Nějakej degeš se rozhodl napsat blbost o degešovi...

tomik007 ( 18. října 2019 18:53 )

MYSLIM ze uz tehdy zacal tusit ze BLESK zatrhne diskuze hoveziho a budou pouze pro nadlidi

Damir55 ( 18. října 2019 18:38 )

Byl to magor a zfetovanec z Plesku chce senzaci...stejně jako pí.čusové co natočili srač.ku o degešovi Palac­hovi­...pr­opadák total vyhozený prachy ..mr.dky

majojo ( 18. října 2019 17:50 )

Ten mládenec měl na krku policejní vyšetřování, někomu se naboural do počítačové sítě, a zakamufloval to takhle. Žádné hnutí Pochodeň 2003 neexistovalo. Takže zase jedno nanebevzetí nesprávné osoby. A cjhopil se toho ten správný charakter.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud