Karty v Česku vytlačují hotovost. V oběhu jich je přes 12 milionů

Autor: ČTK, tva - 
14. října 2019
17:12

Počet vydaných platebních karet v Česku v prvním pololetí letošního roku stoupl o 430 000 na 12,24 milionu. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty. Hranici deseti milionů překročil počet karet v Česku v roce 2011.

„Prostředí platebních karet na domácím trhu bylo i ve druhém čtvrtletí 2019 významně charakterizované využíváním progresivních technologií, zejména bezkontaktních NFC technologií a mobilních plateb (mj. Apple Pay, Google Pay),“ uvedl výkonný ředitel sdružení Roman Kotlán.

Počet bankomatů stoupl za letošní první pololetí o 87 na 5461. Počet výběrů hotovosti z bankomatů klesl meziročně o 15 milionů na 46,8 milionu. Objem transakcí přesáhl ve druhém čtvrtletí 210 miliard korun, meziročně byl o zhruba deset miliard Kč vyšší.

Objem plateb se zvýšil o téměř 35 miliard

Počet karetních transakcí v obchodech činil od dubna do konce června 327,3 milionu, o 53,7 milionu meziročně více. Objem plateb v obchodech vzrostl v tomto období o 34,6 miliardy na 207 miliard korun.

„Velmi rychle roste počet lidí, kteří při placení spoléhají jen na platební kartu. Vedle pohodlí a vyšší bezpečnosti je za tímto pozitivním růstem i strmý rozvoj mobilních plateb a zvyšující se dostupnost bezkontaktního placení ve všech oblastech včetně dopravy, veřejného sektoru a festivalů,“ uvedl generální ředitel Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud