Sleva na dopravu pro studenty i důchodce: Stát za rok doplácel 5,6 miliardy

Aktualizováno -
11. října 2019
14:46
Autor: ČTK, tva - 
11. října 2019
14:40

Státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování přes 5,6 miliardy korun. Je to o něco méně než šest miliard korun, které původně předpokládalo ministerstvo dopravy. Největší část z nich dostaly České dráhy. Na dotaz ČTK to v pátek uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného.

Podle dopravců slevy neznamenaly skokový nárůst počtu cestujících, jejich počet se podle nich zvýšil maximálně o jednotky procent. Vliv slev si ale autobusoví dopravci pochvalují, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů. Na železnici pomohly zachovat růst počtu cestujících.

Největší část kompenzací vyfakturovaly České dráhy, a to 2,5 miliardy korun. Za státním dopravcem následoval RegioJet s 360 miliony korun. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Student Agency se 176 miliony korun, následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.

Nejvíce stát stál letošní květen

Nejnákladnějším měsícem za první rok byl letošní květen, kdy stát dopravcům vyplatil 527 milionů korun. Následoval loňský říjen s 512 miliony a letošní červen s 511 miliony korun. Naopak nejméně stát vyplatil za červenec, a to 394 milionů korun. Za srpen, což je zatím poslední vyčíslený měsíc, kompenzace dopravcům činily 463 milionů korun.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

bilakonvalinka ( 14. října 2019 09:06 )

To je dobře, že studenti a důchodci mají slevy. Je to konečně adresné- výrazná pomoc rodinám, kde děti jezdí do škol. Spousta důchodců už ani nemohou cestovat a ti ostatní nemohli třeba kvůli nízkému důchodu. Je to dobře , že se to změnilo. Lepší, než kdyby to "spolkl" a rozkradl Kalousek, Sobotka a jim podobní!!!

PPP150W ( 11. října 2019 21:38 )

Kolik vám je let?

.tg.bb ( 11. října 2019 15:42 )

Odmítám platit tuto Babišovu reklamu. Skáčou na ni nesvéprávní důchodci. Stát tunelovaný koblihovým šmejdem.

beruska56 ( 11. října 2019 15:29 )

Sleva měla být jen pro děti a studenty a ne pro důchodce. Ti jezdí akorát 10x denně mezi marketa po slevách a blokují místa v autobusech a ve vlacích lidem co jedou z práce

franz ( 11. října 2019 15:13 )

Je to zatím to nejrozumnější co tento stát udělal Kdo říká něco jiného, tak vědomě lže. Lidé by si měli tu opoziční sebranku dobře zapamatovat až do příštích voleb.

Zobrazit celou diskusi