Po smrti manžela chtěla vše vzdát. Teď se Ludmila (90) učí anglicky a vyjela i do Číny
Ludmile Bakešové je úctyhodných 90 let, přesto nemá problém vyjmenovat 30 amerických prezidentů nebo se učit nový jazyk. V tom jí pomáhá Centrum celoživotního vzdělávání (CCV), v rámci kterého hrdě studuje. Před 18 lety přitom po smrti manžela ztratila chuť do života a chtěla všechno vzdát. Svůj příběh svěřila Blesk Zprávám během výročních oslav výše zmíněné instituce v pražských Holešovicích.
Centrum celoživotního vzdělávání oslavilo minulý týden 35 let. Akce se zúčastnili mimo jiné nejstarší studenti kurzů – šestnácti z nich je 90 a více. Mezi ně patří i paní Ludmila, která obdržela od šéfky organizace Dany Steinové oslavnou růži.
Tu si zasloužila nejen tím, že se přehoupla přes devadesátku, ale také proto, že patří mezi nejaktivnější studenty CCV. „Na přednášky docházím už 18 let. Děkuju bohu za každé ráno, kdy se vzbudím a vím, kdo jsem, kde bydlím a díky centru i to, jak jde po sobě 30 amerických prezidentů,“ svěřila se Blesk Zprávám stále vitální Ludmila.
Recept na aktivní stáří: vzdělávání
Žena dodala, že kdyby neměla možnost stále procvičovat mozek i tělo, nejspíš by mezi námi už nebyla. „Moje sestra zemřela před 30 lety, a když mě před 18 lety opustil i manžel, myslela jsem si, že budu brzy nahoře s nimi,“ vypráví Ludmila svůj příběh s tím, že si nikdy nepomyslela, že by po sedmdesátce ještě stihla procestovat svět. A stalo se – se spolkem totiž navštívili i Čínu.
Podle ní je receptem na spokojené stáří aktivita. „Mám spoustu přítelkyň, které jsou udivené z toho, co jim vyprávím. Jsou věčně unavené a do divadla je prostě nedotáhnete. Jsou opravdu nemožné. Kolikrát mi přijde, že jsou unavené už jen z mého vyprávění o procházce,“ popsala Ludmila.
Ta dochází na univerzitu třetího věku třeba na tréninky paměti nebo na kurzy anglického jazyka. Zde se potkává ještě s další studentkou nad devadesát – Libuší. I ta vidí udržování mozku v činnosti jako základ dobrého stárnutí. „V životě ne vždy dělá člověk, co ho baví, ale ve stáří to jde. Aby byl člověk šťastný, musí mít mozek v činnosti. Trénovat jej,“ uvedla Libuše, která se pyšní také titulem inženýr z VŠE.
Nejstarší studentka oslaví 100 let
Ludmila i Libuše jsou ale oproti nejstarší studentce ještě mladice. Tou je Hana Pechlátová (99), u které „stovka na krku“ rozhodně není znát. Při ceremonii dokázala před celým sálem dokonce odrecitovat báseň a podle šéfky CCV také nikdy neztratí svůj úsměv.
Centrum nabízí kromě rozličných přednášek také členství v Klubu aktivního stáří a Klubu vzájemného porozumění, díky nimž se mohou senioři scházet pravidelně několikrát týdně podle jejich vlastních sil. Kromě Ludmily využije CCV až 3000 studentů ročně.
„Nabízíme 12 různých oborů a 30 aktivit, ať už se jedná o výuku jazyků, dějepis nebo učení psychologie,“ přibližuje Steinová program studia. Na přednášky se mohou senioři přihlásit podle vlastních možností, následně pak platí přiměřenou drobnou částku podle počtu navštívených panelů.
V hlavním městě mohou senioři navštěvovat přednášky univerzity třetího věku například na Univerzitě Karlově, České zemědělské univerzitě, Vysoké škole ekonomické či Vysoké škole chemicko-technologické.
Kurzy nabízí také například Akademie umění a kultury pro seniory, kterou financuje magistrát. Účastníci za kurzy na základních uměleckých školách neplatí. V loňském školním roce je navštěvovalo 857 seniorů.
Toto je podle mě velice úctyhodné. A pak že se člověk nemůže vzdělávat v jakémkoliv věku. Jen to chce chtít. Já sama taky přemýšlím, že bych vyzkoušela nějaké ty vzdělávací kurzy. Ráda bych se totiž zkusila naučit něco nového. Co jsem se tak dívala, tak spoustu takových kurzů nabízí třeba tato vzdělávací agentura: https://vox.cz/