Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Evropský „hlídací pes“ varuje Česko: Máte předražené byty a příliš mnoho úvěrů

ESRB varuje 11 zemí, včetně ČR, před situací na trhu s byty.
„Ceny nemovitostí dál porostou. Žábou na prameni jsou politici,“ říká ekonom.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
23. září 2019
21:13

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu pro celkem 11 zemí, včetně České republiky. Podle svého dnešního prohlášení ESRB posoudil sektor rezidenčních realit v členských státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku a v 11 zemích nalezl známky zranitelnosti, které by ve střednědobém horizontu mohly znamenat riziko pro finanční stabilitu daných zemí.

ESRB funguje jako „hlídací pes“ finanční stability v EU. Má mandát vydávat varování, pokud zjistí závažná systémová rizika, a doporučit nápravná opatření při řešení těchto rizik.

Česká republika, spolu s Německem, Francií, Islandem a Norskem obdržela varování, které je počáteční fází intervence. Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku a Švédsku pak už ESRB zaslala doporučení ke krokům, které by odstranily rizika.

V mnoha zemích, které dnes obdržely varování a doporučení, je podle ESRB zranitelnost spojena s úrovní zadlužení domácností, růstem hypotečních úvěrů a známkami uvolnění úvěrových standardů. Některé země jsou také zranitelné kvůli růstu cen nemovitostí nebo nadhodnocení rezidenčních nemovitostí.

V hodnocení samotného Česka ESRB za největší ohrožení označila vysoké nadhodnocení cen nemovitostí spojené s vysokým růstem úvěrů na bydlení a uvolnění standardů k poskytování úvěrů. To podle ní zvyšuje riziko růstu nesplácení úvěrů v případě změny ekonomického vývoje. Upozornila také, že růst cen nemovitostí překonal ve střednědobém období růst příjmů domácností.

ESRB pochválila nedávná doporučení České národní banky ohledně poskytování úvěrů, varuje však, že jsou pouze nezávazné povahy. Není tak zaručeno, že budou dodržována a doporučila jejich závazné přijetí.

Video „Ceny nemovitostí dál porostou. Žábou na prameni jsou politici,“ říká ekonom. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Pavelos ( 28. října 2019 12:28 )

Nebo když už u nás chtějí hlídat, tak ať ohlídají finanční šmejdy, kteří u nás řádí, to je aktuální mor, toto jejich okrádání drobných investorů.... jejich výpis snadno najdou na www.ri­ziko­vedlu­hopi­sy.cz

agfor ( 23. září 2019 23:06 )

Ať ESRB občas sleduje české reklamy, kde v jednom bloku je až 5 reklam na půjčky.

Lubomír Babáček ( 23. září 2019 22:50 )

Chtěl bych tomu hlídacímu psovi doporučit, aby se do cizích věcí nes.al a aby se raději staral o své záležiosti a starosti, kterých mají rozhodně více než my a o ty prasárny ,které se díky novým, svěžím zájemcům o práci z řad migrantů stávají denním pořádkem na úkor vlastních obyvatel, které degradují na druhořadé ovčany.

Zobrazit celou diskusi
Další videa