Já osobně, jakož i celá koalice Spojených sil pro Prahu, nesouhlasíme s myšlenkou, že by měla v Praze prostřednictvím společnosti Pražská energetická a.s. proběhnout kontrola elektroměrů a skrze jejich odečet odhalit počet prázdných bytů v Praze. Přičemž v další fázi by mohla být na vlastníky takových bytů uvalena vyšší daň z nemovitosti,“ stojí v dopise adresovaném koaličním partnerům v čele s Hřibem a Čižinským. Podle Pospíšila jde o zásah do soukromí a vlastnického práva.

Piráti již minulý týden uvedli, že média uvedla nepřesné informace, ze kterých Pospíšil vychází. Podle radního pro bydlení se totiž data nemají týkat konkrétních bytů, magistrát nežádá ani žádné osobní údaje vlastníků. Statistiky by měly být zcela anonymizované a týkat se mají celých katastrů. O zvyšování daní podle Zábranského také nepadlo ani slovo. „Nenavrhujeme zdanění prázdných bytů, chceme pouze sesbírat data, abychom měli statistický údaj, a pak se bavit o tom, zda velký počet prázdných bytů skutečně představuje pro Prahu tak velký problém, nebo ne,“ řekl Blesk.cz radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Koaliční schůzka se má uskutečnit v pátek v 9:00, z pohledu Pirátů je však v zásadě zbytečná, protože vychází z informací, které nejsou pravdivé. „Takže si myslím, že se to velmi rychle vyjasní, a myslím si, že žádná koaliční krize nehrozí,“ uvedl radní.

Zásah do práv?

Pospíšil se nicméně domnívá, že Piráti věc bagatelizují. „Mrzí mě, že si Piráti neuvědomují, že toto je pro nás zásadní ideologický spor, a snaží se věc bagatelizovat. My chráníme lidská práva, v tomto případě právo vlastnické, do kterého se Piráti snaží hrubě zasáhnout. Pokud od takových nápadů Piráti ustoupí, koalice bude pokračovat,“ uvedl pro ČTK Pospíšil.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developerů i dalších stavebníků, například bytových družstev. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.