Zastavil milionové dotace pro Agrofert. Nepohodlný náměstek dostal padáka

Autor: ČTK - 
5. 9. 2019
09:28

Ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) ke konci srpna odešel náměstek Leo Steiner, který před časem pozastavil kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Steiner odůvodnil svůj odchod tím, že jeho zaměstnavatel chtěl rozjet kárné řízení kvůli tomu, že médiím poskytl informace o pozastavení dotace. V souvislosti s tím prý neměl „vytvořeny dostatečné podmínky pro poctivou a kvalitní práci“.

Steiner současně uvedl, že svým jednáním porušil vnitřní předpis vědomě.  „Ani po téměř dvou měsících bych se nerozhodl jinak,“ doplnil. Mluvčí fondu Lucie Früblingová potvrdila, že Steiner služební poměr ukončil k 31. srpnu.

Pozastavení dotací se týkalo lihovarnického podniku Ethanol Energy z Kutné Hory, který měl problémy se zápachem z výroby a potřeboval peníze na novou technologii, která nepříjemnosti vyřeší. Změny byly hotové na konci loňského roku a vyšly na 21 milionů korun, deset z toho přidal Státní fond životního prostředí. Většinu peněz firma inkasovala a letos na jaře měla podle dřívějších informací médií dostat zhruba milion korun. Závěrečné vyúčtování ale Steiner pozastavil.  „Chceme mít při uzavírání dotace jistotu, že všechno bylo tak, jak má, a zda máme vyplatit zbývající dotaci,“ uvedl Steiner v červenci pro Hospodářské noviny. Dodal, že pokud existuje závažné podezření, má povinnost situaci prověřit. Vyžádal si proto stanovisko právníků fondu, na které čeká.

Podle Seznam Zprávy Steiner jako úředník v roce 2012 upozornil i na machinace s rozdělováním evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Ústecký krajský úřad pod vedením tehdejší hejtmanky z ČSSD Jany Vaňhové podal trestní oznámení. Policie ho však odložila, Vaňhová je v kauze ROP Severozápad jednou z mnoha obviněných.

Video „Jsme Babišovi rukojmí, ale můžeme si za to sami,“ hodnotí premiérův střet zájmů dotační expert - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Petr34 ( 6. září 2019 16:34 )

Ver mi, ze bys brecel ty

snehuIak ( 5. září 2019 21:33 )

Ty bys měl dostat Nobelovku za tenhle fórek, jelito.

11kareI11 ( 5. září 2019 21:31 )

To je svatá pravda. Pracoval jsem tam 6 let. S lidma se tam zachází jako s onucí. Já ty Kostelecký uzeniny nejím. Lidi jsou tam tak nasštvaný, že bych se nedinil, kdyby tam bylo něco nepatřičného.

11kareI11 ( 5. září 2019 21:29 )

No, ty náno tady taky prudíš pěkně od podlahy.

11kareI11 ( 5. září 2019 21:26 )

Zase to nepřeháněj. Kdyby byl Bůh, nebyl by Babiš předsedou vlády ale předákem na Borech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa