Mladíka (†18) z NDR potrhali psi. Jakeše, Štrougala a další šetří Němci a Češi spolu

Autor: peb, ČTK - 
26. července 2019
21:42

Bavorské úřady nyní vyšetřují společně s těmi českými někdejší členy ÚV KSČ a příslušníky komunistické Pohraniční stráže. Vyšetřováno je 41 osob v souvislosti s údajnými vraždami čtyř občanů komunistické NDR, kteří byli na útěku do tehdejšího Západního Německa a Rakouska. Mj. jde o případ 18letého Hartmuta Tautze. Informovaly o tom dnes státní zastupitelství v bavorském Weidenu a bavorský Zemský kriminální úřad s tím, že žádné osoby dosud vyslechnuty nebyly.

Podezřelí jsou vyšetřováni v souvislosti se smrtí čtyř občanů NDR na hranici ČSSR v letech 1967 až 1986. Byli zastřeleni nebo je roztrhali psi pohraničníků. V srpnu 2016 podala v těchto případech trestní oznámení u generálního spolkového prokurátora organizace Platforma evropské paměti a svědomí (PEMC), která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.

V prosinci 2017 deník Der Neue Tag uvedl, že trestní oznámení podala PEMC proti 54 českým a 13 slovenským občanům, včetně bývalého šéfa komunistů Miloše Jakeše a někdejších premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky. Slovák Colotka mezitím letos v dubnu zemřel.

Čeští a němečtí policisté v jednom týmu

Aby bylo možné souběžně vedená vyšetřování v České republice a Německu co nejlépe koordinovat, byl nyní s podporou evropské agentury Eurojust vytvořen společný vyšetřovací tým pod českým vedením. První setkání zúčastněných vyšetřovatelů se uskutečnilo ve čtvrtek ve Weidenu, uvedly dnes bavorské úřady.

Trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl v roce 1986 na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl v roce 1977 zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Nejstarší případ se týká tehdy 28letého muže, kterého údajně zastřelil 20letý pohraničník v srpnu 1967 na hranici mezi ČSSR a Rakouskem. Muž prchal spolu s dalšími třemi muži v automobilu. Najeli do hraničního opevnění, ze střechy vozu vlezli na plot a po jeho přelezení prchali k hraniční řece Moravě. Když už byli zjevně na rakouské straně řeky, zahájili českoslovenští pohraničníci střelbu, která zasáhla jednoho z mužů na útěku.

Zbylý případ pochází z 21. srpna roku 1977. Dvaadvacetiletý muž se tehdy spolu s jedním známým pokusil uprchnout do SRN. Když se pokoušeli podhrabat pod hraničním plotem, spustilo se poplašné zařízení a 19letý pohraničník střelbou smrtelně zranil jednoho z prchajících. Druhý byl zadržen a vydán do NDR.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 28. července 2019 10:02 )

No tak určitě. Ve filmech to tak dělají že😂🤣😂. A ještě by do nich mohli střílet uspávací šipky, nebo házet síť 😁😁😁

Jan Brandis ( 28. července 2019 09:27 )

Přesně. Havel je přikryl a dneska by je soudily troubové co ani neví za jaký konec se samopal drží. Němce bych sypal bez milosti ať už by lezli tam a nebo tam. Nazdar.

Jan Brandis ( 28. července 2019 09:19 )

Ale to my víme 😂. Tlačíš tu prochcaninu kudy smrdíš 😂🤣😂.

Jan Brandis ( 28. července 2019 09:14 )

Co tady řešíte? Byli to narušitelé a hotovo. Kdo si chtěl zastřílet střílel do zad, kdo ne, střílel do vzduchu. Jednali podle tehdejších zákonů. Nám na vojně taky říkali jak zastřelit, abychom z toho pak neměli problém 😁. A to byl rok 2000!!! Ono armáda je stát ve státě. A hlavně kdo brečí? Zase Němci. Doufám že jim dáme odškodné nebo aspoň pomníček. Postřílených Němců mi opravdu nikdy líto nebude.

xxxx678 ( 27. července 2019 08:28 )

Co má pořád ten diskutující s tím Motolem, sakra. Potřebuje změřit tlak, nebo - co? Vy nemáte jako kardiak doma, tlakoměr?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud