Žalobce žene exministra Bártu k soudu. Za odposlechy „Mazánka“ a „Kolibříka“

Aktualizováno -
14. listopadu 2019
10:46
14. listopadu 2019
10:30

Státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu dnes upozornila Česká televize. V případu čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.

Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, jeho vyjádření ČTK shání. Dozorující státní zástupce případu Michal Muravský, který byl dnes pracovně u soudu s bývalým kriminalistou Luďkem Vokálem, informaci nepotvrdil a odkázal novináře na mluvčího zastupitelství. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK sdělila, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.

Video  Bém: odposlechy BIS o Kolibříkovi byly sestřihané  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sorgedoktor ( 14. listopadu 2019 19:38 )

...Ja tomu teda rozumim tak,ze ty odposlechgy jsou ptotizakonne. ...Takze jinymi slovy tewm diskuznim prispevkum netozumi m

satanas ( 14. listopadu 2019 15:13 )

Dalsi komedie, odvadeni pozornosti..Proc rovnou nesoudi ty, o nichz jsou presvedceni ze je i potrestaj?? Tihle tradicne veskerou vinu odmitaj tak zaco by asi meli byt potrestani?

cesky_novinar ( 14. listopadu 2019 11:45 )

opět trapné …zlodějská komunistická sekta ODS a její účelové likvidační puče

peyotl ( 14. listopadu 2019 11:04 )

v civilizované zemi by na základě odposlechů dostali doživotí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud