Drama na valné hromadě ČEZ: Aktivisté ji přerušili, zasahovala policie

Autor: ČTK - 
26. června 2019
13:25

Šest aktivistů ekologické organizace Greenpeace ve středu vniklo do sálu kongresového centra Cubex, kde se koná valná hromada energetické společnosti ČEZ a přerušili jednání. Protestují proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Další zhruba dvacítka stojí v přísálí nad schodištěm.

Zhruba ve 12:45 se z přísálí začal ozývat hluk a rány. Pořadatelé se snažili zablokovat vstup do sálu, ale šestice protestujících pronikla až před řečnický pult. Rozvinuli tam transparenty s nápisy „Zastavte prodej Počerad“ a „Climate change starts here“ (Změna klimatu začíná zde). Předseda valné hromady poté jednání přerušil. Asi po 20 minutách začali s aktivisty vyjednávat přivolaní policisté.

Podle protestujících chce ČEZ elektrárnu prodat Severní energetické, což by prodloužilo její provoz o řadu let. Greenpeace na základě dat ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, označila už dříve elektrárnu Počerady za největšího znečišťovatele v Česku.

Elektrárna loni vypustila do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého, přes 5,5 milionu tun. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bizon_pepa ( 26. června 2019 16:30 )

Těžko rict, co je podstata veci. Vzdyt současné eko šílenství vola po výstavbě dalsich Pocerad. Protoze větrníky nam nabít vsechny elektrovozy nezvladnou.

Actimel ( 26. června 2019 15:43 )

Přestaňte si vozit zádele všichni v autech, sedněte do "socky" tak jako dříve a bude po komplikacích!!! Praha bude zase dýchatelná a stejně tak na světě vůbec! Ale to by zase strádaly kapsy automobilového průmyslu!!!

bb88 ( 26. června 2019 14:44 )

Tak jde z Letné a tam bylo horko, tak se nebude oblékat. )

agfor ( 26. června 2019 14:35 )

Nevím jak vy, ale jsem starší člověk a kdyby mi tahle aktivistka vlezla do postele, tak bych to bral (pokud by z mne z ní netrefila pepka).

episkopi ( 26. června 2019 14:21 )

Jde vám (napadajícím vzhled aktivistky) o podstatu věci které se článek týká nebo vyjádření názoru jak má podle vás vypadat žena ? Vás nezarazí fakt nebo minimálně údaj že jedna elektrárna v Česku notabene asi ne úplně nezbytná vypustí tolik tun škodlivin do vzduchu jako všechny kamiony za celý rok, a že jich tu jezdí .....?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud