Češi na potřebných nešetřili: V potravinové sbírce darovali 235 tun jídla a drogerie

Autor: ČTK, lan - 
19. 5. 2019
18:23

Během sobotní Sbírky potravin Češi darovali 235 tun zboží, z toho 23 tun drogerie. Je to zhruba o čtvrtinu méně, než se vybralo loni na podzim při Národní potravinové sbírce. Množství věnovaného zboží se ještě rozroste o dary ze sbírek některých firem a internetových prodejců. V neděli to oznámili organizátoři sobotní sbírky. Podle nich měl na nižší výběry nejspíš vliv nezvyklý jarní termín. Letos poprvé se sbírka uskuteční dvakrát v roce, druhé kolo bude tradičně na podzim.

„Aktuální výsledky prokázaly, že Češi umí pomáhat a že nápad organizovat sbírku dvakrát ročně je správný. Už teď se těším na podzimní kolo, kde zúročíme zkušenosti z aktuálního kola, které jsme považovali za pilotní, ale přitom překročilo naše očekávání,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové bude vybrané zboží stačit na 423.000 porcí jídla pro lidi v nouzi. Upozornila, že ještě týden bude výběr pokračovat na internetu, kde bylo možné přispět poprvé.

Internetový prodejce Rohlik.cz v neděli oznámil, že se dosud vybralo přes osm tun zboží. Do potravinové sbírky se letos zapojily vybrané prodejny řetězců Albert, Billa, Tesco, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry nebo Penny Market.

Nakupující podle pořadatelů nejčastěji darovali těstoviny, rýži, mléko, mouku a další trvanlivé suroviny. Vybrané zboží nyní potravinové banky prostřednictvím několika stovek neziskových organizací rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.

Nejvíce darovali Pražané a Středočeši

V jarním kole Sbírky potravin nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly kraje Jihomoravský a Jihočeský. Do akce se ve 337 obchodech zapojilo přes 3000 dobrovolníků.

Sbírka potravin volně navazuje na předchozí Národní potravinové sbírky, které ve spolupráci s Českou federací potravinových bank pořádala organizace Byznys pro společnost. V předchozích šesti letech lidé v rámci Národní potravinové sbírky darovali téměř 1,6 milionu kilogramů potravin a dalšího zboží.

Od letošního roku akce pokračuje pod názvem „Sbírka potravin“ a společně s potravinovými bankami akci nově pořádá Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Organizátoři Národní potravinové sbírky chtějí ve svých aktivitách také pokračovat.

 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Taurus70 ( 20. května 2019 06:38 )

Minuly rok se vybralo skoro o tretinu vic tekze setrili,tady jde videt jak jsou zpravy pravdive😂😂😂

kalina107 ( 19. května 2019 19:12 )

Jestli víte , proč jsou tyto akce vždycky před dovolenými a před vánocemi ? Protože hloupí Češi zaplatí organizátorům dárky a drahé dovolené . Potřebným se dostane minimum . Pár cigánů si odveze "vypůjčeným autem" hromadu cigaret a rumu a zbytek se rozprodá v obchodech . Ale jen tak dál .

Zobrazit celou diskusi
Další videa