Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Za bolavá záda může mobil, dítě i špatné sezení. Ženy trpí více, co (ne)dělat?

 • Autor: Nikola Forejtová - 
  5. 5. 2019
  05:35

  Bolesti v bedrech, kříži či na krku nám můžou pořádně zkomplikovat život. Právě neschopnost pohybu kvůli bolavým zádům dohnala loni k marodění 300 tisíc Čechů. S bolestí v bedrech už se někdy potýkali čtyři z pěti Čechů. Blesk Zprávy zjišťovaly, jak se jim dá předcházet a co lidé dělají špatně, že to pak jejich záda odnášejí. Hlavním strašákem pro fyzioterapeuty je hlavně špatné sezení. Se zády trpí více ženy, odborníci v tom vidí vysilující mateřství.

  Více než třetina lidí má bolesti zad pravidelně, téměř 80 procent populace bolestivou zkušenost a celkem 300 tisíc lidí se zády marodilo. Taková je podle České správy sociálního zabezpečení bilance za Českou republiku. Záda jsou pro celé naše tělo spojnicí a oporou, projeví se tak na nich přemíra pohybu, lenost, stres, špatné sezení i nachlazení a mateřství.

 • 1.Sedavý způsob života lidem škodí

  „Nejčastějším viníkem bolesti zad je bezesporu sedavý způsob života. Sedíme na cestě do práce, v práci a po práci sedíme u televize. Organismus je však koncipován k aktivnímu životu a sezení je pro páteř enormní zátěží,“ míní fyzioterapeut Petr Soukup. Samotné sezení ale není jedinou příčinou. Dalšími viníky je nadměrná a nerovnoměrná zátěž. Třeba když člověk v posilovně namáhá jen jednu část zad. Nebo když nosí ženy těžké kabelky neustále na jedné straně.

  Nejčastěji mají lidé problémy s krční páteří, které neprospívá ani chytrý telefon. Člověk je s mobilem neustále v předklonu. Další potíže bývají s křížem a hlavně bedry, které dostávají zabrat každý den.

  „Je důležité mít prohnutí v bedrech a udržovat tak přiměřenou bederní lordózu (zakřivení zad ve spodní části, pomáhá tlumit odrazy apod. pozn. red). Při sezení jsme neustále ohnutí – nad stolem, u auta a lordóza se mění,“ doplňuje lektorka Hana Toufarová.

 • 2.Správně držet tělo stačí i pár minut

  Pro zdravá záda je kromě omezení námahy hlavní správné držení a technika sezení. Hlava musí být vztyčená a záda vzpřímená, chodidla pak mají být na zemi a nohy by měl člověk udržovat od sebe podle šířky pánve. „Správnou pozici není možné udržet dlouho, přesto i minuta správného postavení či sezení může člověka zbavit bolestí,“ zmiňuje Soukup.

  Expert také dodává, že sedavé zaměstnání by mělo být kompenzováno zdravým pohybem, klidně i během pracovní doby. „Měli byste často vstávat ze židle a protáhnout se. Klidně jednou za půl hodiny až hodinu. Vhodné je i krátké cvičení na pracovišti, které pomůže uvolnit tlak na páteř, vazy i svaly,“ uvádí Soukup.

  Správným sezením u stolu zamezíte případným bolestem zad. Správným sezením u stolu zamezíte případným bolestem zad. | Shutterstock.com

 • 3.Pomáhá běh, chůze, plavání i pilates

  Současně je třeba sezení tělu kompenzovat sportem. Vhodné jsou sporty jako běh, chůze, plavání, jóga a pilates – prostě takové sporty, kde zapojíte co nejvíce svalů a zátěž je rovnoměrná.

  A co děláme při sezení špatně? Fyzioterapeuti varují před sezením nohu přes nohu, stejně tak před dlouhým sezením. Špatně jsou i postoje, kdy se hrbíme a choulíme, rozhodně nám neprospěje nerovnoměrná zátěž na tělo. Rozbolet záda nás mohou i kvůli tomu, že jsme zvyklí se opírat o jeden loket a mít tak držení na jedné straně těla.

  Ženy mají s bolestmi zad více problémů. Odborníci se domnívají, že je to i kvůli jejich mateřské roli. Nosí děti na jedné straně těla, během těhotenství „tahají“ těžké břicho a záda mohou rovněž zabolet ve chvíli, kdy má žena menstruaci nebo problém s močovým měchýřem.

Doktorka_A ( 13. května 2019 13:14 )

Může to působit nadneseně, máte pravdu, že normální člověk nepotřebuje ke čtení zpráv na mobilu přílišný předklon, jenže lidé obecně mají s držením těla problém. Hodně se hrbí, pozoruju to každý den v metru při cestě do práce. Se cvičením máte stoprocentní pravdu, ohledně nabídky zdravotních židlí je to horší, na trhu kromě Adapticu a Spinalisu žádné další nejsou. Ovšem podle recenze Fyziokliniky, která vyšla někdy v únoru, jsou velmi vyhovující. Zajímavé také je, že je málo zemí, kde se tolik věnujeme zdravému sezení, jako je tomu v České republice. A je to dobře, protože od zad vzniká spousta zdravotních potíží, hlavně od 35 let a výš.

Raduna87 ( 9. května 2019 12:01 )

S tím mobilem mi to přijde trochu moc. Jasně, visíme na tom furt, ale zas tak moc předkloněný u toho snad normální člověk není!? Neříkám ale, že není od věci být online co nejméně! Nejvážnější vliv na bolesti zad má sezení, o tom vím svoje. Doporučuju občas pracovat vestoje, hodně často cvičit, i několikrát za den, a pořídit si správnou zdravotní židli. Sama mám Adaptic, na trhu jsou i jiné.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa