Pionýr slaví 70 let. Připomeňte si časy s červeným šátkem, odznáčkem a tábory

 • Autor: Jakub Tomek,mka - 
  24. 4. 2019
  10:55

  Máte doma ještě červený šátek, nebo dokonce celý pionýrský kroj? Od založení organizace, která měla nahradit komunisty nenáviděné skauty, ve středu uplynulo 70 let. Připomeňte si nejdůležitější věci, které souvisely s organizací, kterou před revolucí prošlo skoro každé dítě!

 • 1.Trocha historie

  Po válce se obnovená skautská organizace u nás těšila obrovské oblibě. V Junáku bylo tehdy asi čtvrt milionu dětí. To pro nově nastupující komunisty na jednu stranu znamenalo hrozbu, na druhou stranu ji ale nemohli jednoduše zrušit. Skauty si tak podrobili nejprve tím, že Junáka donutili stát se členem jimi vedeného svazu mládeže. Po převratu v únoru 1948 pak obsadili skautské ústředí, do vedení organizace prosadili akční výbor složený z komunistů a začali ji postupně likvidovat. 

  Nahradit ji měl Pionýr po vzoru toho sovětského. Skauting v mnohém napodoboval. I pionýři tábořili pod stanem, chodili na výlety do přírody a nosili šátky kolem krku, žlutou ale nahradila rudá. Oficiálně byla založena Pionýrská organizace Junáka na slučovací konferenci mládeže 24. dubna 1949. O rok později slovo junák z jejího názvu zmizelo. Když byly 1. ledna 1951 zrušeny poslední skautské oddíly, byl Pionýr jedinou legální organizací pro děti a mládež.

  Sedmička pionýrůSedmička pionýrů | 

  Zatímco skauti se učili lásce k přírodě, pionýři se učili především lásce ke komunismu, ke straně a k boji proti třídnímu nepříteli. „Děti, také holčičky, dostanou dřevěné pistole a hledají špiona, který se ukrývá v díře. Když ho objeví, zastřelí ho - také holčičky ho zastřelí, vytáhnou za nohy ven a hodí ho do jámy. To teprve je správný pobyt přírodě,“ popisoval 1958 Ferdinand Peroutka v komentáři, který zveřejnil časopis Skautský svět.

  Krize pionýrů přišla s rokem 1968. Ke slovu se tehdy dostali Zemětřesení 1968 progresivní pracovníci, kteří usilovali o nové, méně politické pojetí organizace. Obnovil se také Junák a další organizace a mnoho dětí přešlo právě do nich. Vše ale přerušil 21. srpen 1968. Roku 1970 vznikl Socialistický svaz mládeže a skauti opět museli přejít do ilegality. Předchozí fungování Pionýra bylo opět obnoveno v duchu marxismu-leninismu.

  Sedmička pionýrůSedmička pionýrů | 

 • 2.Kroj s šátkem

  Typickým rysem pionýra byl kroj. Ten slavnostní se skládal z bleděmodré košile s červeným šátkem. Ten se vázal tzv. ambulantním uzlem. Dívky nosily modrošedé sukně a chlapci modrošedé kalhoty. Sukně i kalhoty musely mít pásek s kovovou sponou. Na té byl pionýrský znak a heslo Vždy připraven.

  V levé kapse košile měl pionýr odznak a pod ním filcové kolečko. Zajímavostí je, že mladší pionýři měli žluté kolečko a starší modré.

  Sedmička pionýrůSedmička pionýrů | 

 • 3.Slibuji...

  Pionýry se děti stávaly až v devíti letech, ve třetí třídě základní školy. Do té doby se měly »dobrovolně organizovat« v Jiskrách, které vznikly roku 1958. Členem Pionýrské organizace byl skoro každý zhruba od 8 do 15 let (v první a druhé třídě šlo nejprve o Jiskry). Vstup do Pionýra byl povinný, ale některé děti, například z rodin disidentů či režimu nepohodlných, do organizace nemohly.

  Ti, kteří mohli být členem, se museli zavázat k plnění pionýrských zásad a složit slib. Ten zněl: „Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované vlasti, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.“

  Že v Pionýru byl za komunismu opravdu skoro každý, dokládá i snímek recitujícího mladého pionýra ze 70. let. Není to totiž nikdo jiný než Miroslav Kalousek (58, TOP 09). „Rodiče doufali, že když vstoupím do Pionýra, pustí mě bolševik alespoň na zemědělskou průmyslovku. Doufali marně, musel jsem do ušáku,“ řekl ke snímku, který začal kolovat po internetu.

  Mladý Miroslav Kalousek (TOP 09) na staré fotografii recituje v rámci akce pionýrůMladý Miroslav Kalousek (TOP 09) na staré fotografii recituje v rámci akce pionýrů | 

 • 4.Čestná stráž

  Pionýři byli pověstní také čestnou stráží. Ať už u pomníků neznámého vojína, či dalších padlých za druhé světové války.

  Hrob neznámého vojína na pražském VítkověHrob neznámého vojína na pražském Vítkově | 

 • 5.Odznak

  K Pionýru patřil i průkaz a kovový odznak se státní vlajkou, která symbolizovala jednotu, a s rudým ohněm se třemi plameny, které ukazovaly společné úsilí komunistů, mládeže a dětí. Otevřená kniha ve znaku představovala život.

  Mezi symboly patřily také rudé prapory pionýrských organizací a heslo. Vedoucí vždy vyzval pionýry slovy „K budování a obraně vlasti buď připraven!“. Dítě muselo odpovědět „Vždy připraven!“.

  Sedmička pionýrůSedmička pionýrů | 

 • 6.»Masírka«

  Komunisté nenechali nic náhodě a propagandisticky masírovat se snažili i mladé diváky v televizi. Proto v dobách normalizace Československá televize vysílala pořad Pionýrská vlaštovka. Ten moderovaly například Štěpánka Haničincová (†68) či současná moderátorka Událostí v ČT Marcela Augustová (53).

  Ten, kdo nestíhal sledovat televizi, si mohl v trafikách koupit i časopis Sedmička pionýrů. V něm si děti mohly přečíst rozhovory s populárními osobnostmi anebo různé zajímavosti z techniky. Časopis ale také otiskoval západní komiksy, například Asterixe nebo různé příběhy od Walta Disneye.

  Sedmička pionýrů s hercem a současným velvyslancem v Izraeli Martinem Stropnickým na titulní straněSedmička pionýrů s hercem a současným velvyslancem v Izraeli Martinem Stropnickým na titulní straně | 

 • 7.Zákony

  Každý se musel řídit i pionýrskými zákony, podle nichž musel být oddán socialistické vlasti a KSČ. Podle zákona pionýři museli být přáteli Sovětského svazu a obhajovat pokrok a mír. Museli ctít hrdinství práce i boje a celkově být hrdi na svoji socialistickou vlast.

 • 8.Dětské tábory

  Pověstné byly i dětské tábory. Tam se děti účastnily různých sportovních nebo kreativních her. V socialismu probíhaly i mezinárodní tábory. Nejznámějším byl pionýrský tábor na poloostrově Krym Artěk, kterého se zúčastnilo přes milion dětí z celého světa a mnoho českých pionýrů. Ti z ČSSR museli před odjezdem absolvovat přípravný třítýdenní kurz v Seči.

  Fotografie z pionýrského táboru Artěk na poolostrově KrymuFotografie z pionýrského táboru Artěk na poolostrově Krymu | 

 • 9.Rakousko-uherští vojáci

  „Pionýři, pionýři, malované děti...“ zpívá se v lidové písni, kterou zná snad každý. Málokdo už ale ví, že v ní jde o rakouskouherské vojáky, průkopníky nebo také pionýry a slovo malované odkazuje na barevné prvky na jejich uniformách. S mládežnickou organizací tak původ písně nemá nic společného.

lokii ( 24. dubna 2019 19:01 )

Myslim, ze I Skauti skladali slib a urcite kazda jina organizace take.
Sama jsem v Pionyru nebyla - zucastnila jsem se jen nekolika jejich schuzek, ale vzdycky to byla zbava - zadna politika. Jednou jsme sli do kina, jindy jsme vyrabeli neco z moduritu nebo z buzirky, jindy jsme hrali nejake hry, ale nikdy v jsme "nelovili" zadne zaskodniky a vsechno, co jsme jako deti v tom Pionyru delaly, tak bylo pro nasi zabavu - zadna politika v tom nebyla.
A musim rict, ze jsem "zavidela" vsem svym spoluzakum, kteri jezdili na pionyrske tabory - tolik zazitku jsem nemela za cely svuj detsky zivot.
Svoje deti jsem zapsala do turistickeho krouzku Pionyra a to, co jim jejich vedouci pripravoval, to bych ja nikdy pro deti pripravit nemohla. A hlavne na tu dobu obe deti, ktere tam chodily, moc rady vzpominaji.
A ani jim nebylo do hlavy vtloukano nic politickeho - naucily se spolu s ostatnimi detmi velice mnoho uzitecnych veci a hlavne se do toho krouzku moc tesily.

satanas ( 24. dubna 2019 18:12 )

Skauti byly spindirove, snad nikdy se nemyly a pindili po vecerech honika jejich nacelnikovi!!

horalysa ( 24. dubna 2019 17:39 )

Na "Pionýr" mám ty nejkrásnější vzpomínky. Žádná politika, žádná šikana.
Náš vedoucí byl super kluk. Později jsem se seznámil jako pionýrský vedoucí s pionýrskou vedoucí a už jsme spolu 43 let. Nevím jak kde, ale v naši škole neměl s politikou pionýr nic společného. Zřejmě na této škole pracovali rozumní lidé. Ale to už je hodně dávno.

iFender ( 24. dubna 2019 15:43 )

Ach ta tastatura…..

iFender ( 24. dubna 2019 15:39 )

Na pionyrskem tabore Tesla Pardubice Balda u Policky jsem byl jako dite x -krata vzdycky jsme se tesili na tabor a popravde ke konci take znovu domu.Nepamatuji si si,ze by do nas tloukli soudruzi politiku,nepamatuji.Trampovalo se,vandrovalo,hodne bylo sportu koupani,chodili jsme na pstruhy do musea proste takyvy pal mal cinnosti.Pamatuji se na konci byla takova mala olympiada-vitezove dostali medaile,ruzne sportovni hry . Uplne na konci byla sportovni soutez s konkurencnim taborem VCHZ synthesia Pardubice -Semtin(jmenovala se myslim JITRENKA) a slo o Prestige takze jsme vsichni makali.Pozdeji jsem byl v Junaku,ale potom prisel zakaz a to bylo vse .SSM to nebylo nic pro me to zu byla velky Politika.Takze podtrzeno secteno Jiskra-Pionyr-Junak Skaut,Detsky pevecky sbor pionyru a mladeze ale SSM recitatorem jako Kalousek Miroslav jsem se nestal,tak dalece jsem se neangazoval.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa