Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Batolata v Česku umírají násilnou smrtí. „Selhává systém,“ varuje Chalánková

Autor: Klára Brunclíková - 
27. března 2019
05:30

I selhání systému je podle senátorky Jitky Chalánkové (nez.) důvod, proč v České republice násilně umírají batolata. Babička tříletého Marečka z Loun, který byl týraný a zemřel, v rozhovoru pro Blesk přísahala, že na sociálce budou padat hlavy“. Jaké možnosti teď mají úřady a co je potřeba změnit, aby k podobným hrůzám už nedocházelo? Na to odpovídal úterní díl pořadu Blesku Epicentrum.

„Systém postupně selhává jako celek. Nešťastní jsou zaměstnanci orgánů sociální ochrany dětí, protože fungují různě nejednotně, nemají jasné pokyny. Nešťastní jsou i pěstouni. Informace od nich ukazují na rozvrat systému,“ popsala senátorka Chalánková informace, které se k ní dostávají z terénu, a rýpla do ministerstva práce a sociálních věcí. To podle ní s lidmi, kteří se starají o ohrožené děti, špatně komunikuje.

Na druhou stranu, aby úřady mohly na děti dohlížet, musejí o jejich útrapách vědět. Právě v případě malého Marečka nikdo z okolí na týrání neupozornil, i když bylo zjevné. Právě proto jsou batolata velmi ohroženou skupinou. Sama si o pomoc říct nedokáží a většinou nenavštěvují žádnou instituci, kde by si jejich problémů všimly povolané oči.

Co tedy udělat, aby osud nemluvňat nebyl odkázaný jen na všímavost a odvahu lidí v jejich okolí? Chalánková navrhuje, aby rodiče ze zákona museli své děti registrovat u pediatra. V současnosti totiž takovou povinnost nemají. „Pokud o dítěti ani nevíme, nemůžeme vyžadovat, aby chodilo na povinné prohlídky,“ vysvětlovala senátorka.

Podívejte se na celý díl Epicentra. Řeč byla i o zmizelé Valerii z pražského Žižkova:

Video  „Utýrané děti? Selhává systém jako celek,“ řekla senátorka Chalánková  - Blesk TV
Video se připravuje ...