Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Maláčová chystá revoluci v dávkách: Slibuje konec byznysu s chudobou i „test majetku“

Autor: ČTK, FiM - 
14. února 2019
13:24

Rozsah vyplácení sociálních dávek na bydlení by se mohl od roku 2021 změnit. Nárok by na ně nově měli mít jen nemajetní. Jednu ze dvou dávek by mohli získat lidé v bytech, druhou obyvatelé ubytoven. Výše státní podpory by měla odpovídat nájemnému obvyklému v dané lokalitě. Plánované změny představila dnes na tiskové konferenci ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Novely zákonů chce předložit do několika týdnů. Ministerstvo teď provádí revizi celého dávkového systému.

„V tuto chvíli čelím čtyřem různým požadavkům. Za prvé je to požadavek na úsporu, za druhé zastavení zneužívání, třetím cílem je zastavit obchod s chudobou a čtvrtým neublížit těm, kteří nemohou pracovat, a to jsou zejména senioři a děti,“ řekla Maláčová.

Stát nyní potřebným poskytuje dvě dávky na bydlení, a to příspěvek a doplatek Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu, v Praze je to 35 procent. Doplatek jako dávku hmotné nouze získají ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Má jim dorovnat výdaje za byt tak, aby jim zbyla částka na živobytí.

Podle plánů ministerstva práce by příspěvek měl putovat do zkolaudovaných bytů a doplatek do nebytových prostor, tedy třeba do ubytoven či chatek. Peníze od státu by dostali jen nemajetní. Zavedl by se „test majetku“. Maláčová řekla, že se počítá s četnými výjimkami. „Nebudeme vyžadovat, aby rodiny prodaly auto a senioři chatku,“ uvedla ministryně.

Výše dávek by se nově měla řídit cenovými mapami s obvyklým nájemným. Na služby a energie by stát přispíval podle cen dodavatelů a podle běžné spotřeby. Aby dlouhodobě nezaměstnaní či pachatelé opakovaných přestupků podporu získali, museli by spolupracovat se sociálními pracovníky.

Ministerstvo by chtělo návrh novel připravit zhruba do šesti týdnů. Politici, zástupci úřadů a odborníci by se měli předtím ještě dvakrát sejít a záměry prodiskutovat.

Podle ministryně jsou dávky nyní jedinou pomocí, kterou stát v bydlení poskytuje. Poukázala na vysoké ceny bytů i nájmů. „Problém s bydlením zasahuje dnes i střední třídu. Bydlení je v ČR opravdu drahé. Musíme udělat vše pro to, aby stát investoval do výstavby a podporoval družstevnictví,“ řekla Maláčová. Pro řešení je podle ní podstatný zákon o dostupném bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo připravit do konce února teze, jak by měla norma vypadat. Návrh zákona o dostupném bydlení by pak měl být hotov do konce roku, shrnula Maláčová dohodu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO).

Video Maláčová: Zvyšme životní minimum. 3410 Kč je k přežití málo, ceny vylétly nahoru - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Další videa
Články odjinud