Důchody mají příští rok vzrůst o 900 korun. Ať dostanou víc ti nejchudší, žádá Maláčová

Autor: ČTK - 
14. 2. 2019
10:43

Ministerstvo práce navrhne pro příští rok zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 korun. Chystá novelu, která by znovu zvýšila podíl pevné části penze. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Opatření oslabuje zásluhovost a posiluje solidaritu. S návrhem na průměrné přidání o 900 korun přišel před pár týdny premiér Andrej Babiš (ANO). ČSSD záměr podporuje.

„Co se týká diskuse ‚zásluhovost versus solidarita‘, tak je opravdu potřeba mít oba tyto principy v balanci, v harmonii. Zásluhovost je velmi důležitá, na druhou stranu musíme také pomáhat těm, kteří pracovali a mají nízké důchody,“ řekla Maláčová.

Důchody se skládají z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný a letos činí 3270 korun. V zásluhové procentní výměře se odráží výše výdělku a odpracované roky. Podle odborníků patří český systém už nyní k nejsolidárnějším v Evropě.

Do loňska pevná část důchodu odpovídala devíti procentům průměrné mzdy. Babišova vláda prosadila, že se od letoška pevný díl rovná deseti procentům průměrného výdělku ve státě. Přidávaná suma se tak jen jinak přerozděluje. Víc si přilepší lidé s nízkou penzí. Méně důchod roste seniorům a seniorkám se střední a vyšší penzí. Hůř než dřív jsou na tom také vdovy a vdovci v invalidním či starobním důchodu.

Kdy do důchodu?Kdy do důchodu? | MPSV

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela v září 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Starobní důchody pobíralo 2,41 milionu lidí. Šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová před nedávnem řekla, že polovina seniorek a seniorů v Česku dostává méně než 13.258 korun. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra či obrany.

Video „Koupím si jeden pomeranč.“ Stařeček Petr s důchodem 6380 korun živoří, stále musí pracovat. - David Budai, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

( 14. února 2019 23:47 )

Invalidní důchod měli dat 15500,kč.

( 14. února 2019 23:44 )

Invalidní důchod mohli dat 15500 kč.

veselabublinka ( 14. února 2019 22:47 )

Tak by mě zajímalo jakou mzdu mají zaměstnanci Agrofertu? Nebudou už mít důchodci větší důchod než někteří lidé co chodí do práce na 8hod.?Některé matky s dětmi mají méně než důchodci! No, Babiš potřebuje velkou skupinu voličů?

Ruth ( 14. února 2019 20:49 )

11karel11:

Ruth ( 14. února 2019 20:41 )

Huron: Můj příspěvek patřil k Vašemu názoru, a né k mnpv

Zobrazit celou diskusi
Další videa