Vyplácení dávek v Česku: Vítěz nabídl systém za 269 milionů, stará firma chtěla třikrát víc

Autor: ČTK - 
31. 1. 2019
19:56

Tendr na systém pro výplatu sociálních dávek vyhrála firma DXC Technology s cenou 269 milionů korun. Uvedly to servery E15.cz a Ekonomický deník na základě informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a vítězné firmy. Stávající provozovatel systému OKsystem chtěl podle médií několikanásobně více - 824 milionů. Nový systém by měl začít fungovat od konce roku 2020. Za vysoké náklady na IT systémy kritizoval MPSV nedávno Nejvyšší kontrolní úřad.

„Ano, byli jsme informováni o tom, že nás MPSV vybralo v této zakázce,“ řekl Ekonomickému deníku ředitel DXC Technology Bedřich Max Luft. MPSV sdělilo serveru E15.cz, že v pondělí zaslalo výsledek tendru na jednotný informační systém účastníkům řízení. Ti pak mají lhůtu 15 dní na podání případných námitek.

DXC Technology nabídla podle médií výrazně nižší cenu než OKsystem, který zajišťuje informační systémy pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993. Ředitel OKsystem Vítězslav Ciml řekl již dříve Ekonomickému deníku, že jeho firma podala vysokou nabídku, protože ministerstvo v soutěži změnilo podmínky, za jakých může být smlouva vypovězena, a další podstatné detaily.

MPSV: Vyplácení dávek není v ohrožení

Šéfka tiskového oddělení MPSV Barbara Hanousek Eckhardová řekla E15.cz, že cena nebyla jediným kritériem. „Hlavní prioritou je, že nebude jakkoli ohroženo vyplácení dávek, což ministerstvo považuje za zcela zásadní,“ uvedla.

Vítězná DXC Technology by výplatu dávek měla zajišťovat nejpozději od konce listopadu 2020, píše E15.cz. Mezitím má její systém obstarávat výplatu nepojistných dávek, například podpory v hmotné nouzi.

Video „Zneužívačů“ dávek je v Česku minimum. Šabatová: Boj se vede s nevinnými - David Budai, Blesk

O vytvoření nového jednotného informačního systému rozhodlo MPSV již v roce 2014. Cílem bylo mimo jiné zbavit se závislosti na jediném dodavateli. Projekt měl stát zhruba 1,5 miliardy korun. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opakovaně prodlužovala prostřednictvím opcí, naposledy loni v listopadu.

Informační systémy MPSV jsou dlouhodobě terčem kritiky. Letos v lednu sdělil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), že MPSV selhalo při budování systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ kvůli tomu podal dvě trestní oznámení. Úřad prověřoval využití asi 900 milionů ze 3,7 miliardy, které MPSV od roku 2013 do předloňska na technologie vydalo.

Šiška u soudu

MPSV pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se už v roce 2012 rozhodlo dodavatele systému vyměnit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale po dvou letech zakázal úřadům práce používat nové aplikace kvůli pochybení při výběru dodavatele. Úředníci se tak vrátili k OKsystemu.

V souvislosti se zakázkami na systémy MPSV byli také odsouzeni někdejší představitelé ministerstva. MPSV se v roce 2011 domluvilo na zajištění systémů bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. Firma OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem a obrátila se na antimonopolní úřad. Bývalý šéf IT odboru MPSV Milan Hojer a někdejší první náměstek MPSC Vladimír Šiška pak podle soudů nabízeli OKsystemu získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů, pokud firma námitku stáhne.

Video ČSSD a ANO se neshodly na zvýšení životního minima. Je tam spor, přiznal Hamáček. Schillerová chce revizi dávek - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pavel11 ( 1. února 2019 08:25 )

na co čeká policie, Bradáčová.

tomik007 ( 31. ledna 2019 21:15 )

POUZE se meni mozaika prijemcu

Zobrazit celou diskusi
Další videa