Ministerstvo práce „nasekalo“ chyby za 733 milionů, tvrdí NKÚ. A žene na úřad policii

Aktualizováno -
21. ledna 2019
09:25
Autor: ČTK, vei - 
21. ledna 2019
08:08

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ podal také dvě trestní oznámení, uvedl dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo si je minulých nedostatků vědomo a řeší je, reagovala na výsledek kontroly mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) považuje spuštění nových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu z hlavních priorit.

„Kontrola odhalila velké množství zásadních pochybení - šlo například o nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů pro výplatu dávek, problémy týkající se veřejných zakázek a smluv nebo využívání externích firem,“ uvedl NKÚ. Ministerstvo podle něj fakticky zůstalo závislé na externích dodavatelích informačních služeb.

MPSV se od roku 2011 snažilo změnit dodavatele čtyř informačních systémů, mimo jiné proto, aby se zbavilo závislosti na jediné firmě. Noví dodavatelé měli vzejít z otevřeného výběrového řízení. Ministerstvo ale nestihlo systémy přesoutěžit, a v roce 2016 proto uzavřelo navazující smlouvu se stejným dodavatelem, čímž se vyhnulo nutnosti vyhlásit otevřenou soutěž. Tímto postupem resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun.

Měsíčně 30 milionů navíc

Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje podle kontrolorů nehospodárné výdaje pro státní rozpočet. „Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu,“ uvádí NKÚ.

Problémy provázely i služby systémové integrace. Podle NKÚ se tím ministerstvo dopustilo porušení rozpočtové kázně za více než 172 milionů korun.

Video Maláčová: Zvyšme životní minimum. 3410 Kč je k přežití málo, ceny vylétly nahorů - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kontrola NKÚ se zaměřovala především na období od ledna 2013 do února 2018. Koncem loňského listopadu MPSV prodloužilo smlouvu se společností OKsystem na další dva roky. Prodloužení kontraktu na informační systém pro vyplácení dávek vyjde podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zhruba na miliardu korun.

Další nedostatky se týkaly například konzultačních a externích služeb v hodnotě 8,5 milionu korun, které MPSV zadávalo opět bez soutěže. „Resort si také nechal od externí firmy připravit strategii rozvoje ICT pro roky 2018 až 2020, za kterou v době kontroly zaplatil přes osm milionů korun,“ uvádí NKÚ. Pokud by na strategii pracoval stejný počet zaměstnanců ministerstva, vyšla by podle kontrolorů přibližně na 1,1 milionu korun.

Nové systémy budou do dvou let, slibuje Maláčová

MPSV si je minulých nedostatků vědomo a řeší je. „Byla provedena celková personální reorganizace i revize řízení IT projektů, nastaven nový harmonogram, zafixován rozsah projektů nezbytný pro nasazení systémů do produkčního prostředí i stanoven pevný finanční rámec,“ vypočítává mluvčí ministerstva.

Šéfka resortu Maláčová považuje nasazení nových agendových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu ze svých hlavních priorit. V současnosti se resort soustředí na personální stabilizaci sekce informačních a komunikačních technologií. „Do dvou let pak chceme uskutečnit přechod na nově vysoutěžené plně funkční IT systémy bez dodatečných nákladů na státní rozpočet,“ uvedla Maláčová.

77fugas ( 21. ledna 2019 13:58 )

Není možné!? Vždyť máme nejvíc nejlepší vládu na planetě!

janejaneja ( 21. ledna 2019 13:18 )

Být to OSVČ, už sedí na 30 let v kriminálu. Anebo rovnou trest smrti, né ? Spravedlnost po Česku ! Fůůj !!

zdenek43 ( 21. ledna 2019 11:04 )

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla z a d a r m o !!!!!??!!!!! Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka už byla několikrát překročena a­ hotovo stále není.... Exministryně Michaela Marksová /CSSD/ slibovala výrazné zlevnění systémů, nicméně podle informací docházelo i během jejího řízení resortu k čachrování se smlouvami, jako se to dělo za exministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky (první rezignoval, druhý byl loni odsouzen ke čtyřem letům vězení)..... ++ Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej B a b i š od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí.... ++ Jedním z nejkřiklavějších případů je zakázka pro polostátní firmu ČD Telematika. MPSV v první polovině roku 2015 oznámilo, že vybralo dodavatele IT systému IPPD nutného pro propojení jiných dvou systémů na výplatu dávek. Oproti předpokládaným 289 milionům korun mělo ministerstvo nově zaplatit jen 85­ milionů (bez DPH). Skutečnost je ovšem úplně jiná. Na dotazy ministerstvo odpovědělo, že zaplatilo firmě za „změnové požadavky“ dalších 174­ milionů bez DPH. Učinilo tak ale až poté, co si redakce odpověď vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Resort firmě mimo jiné zadal v rámci původní smlouvy – a tedy bez výběrového řízení – i vytvoření IT systému na elektronickou výměnu sociálně-pojistných informací v­ rámci EU. O­ něm se přitom původní smlouva nezmiňuje. ČD Telematika díky tomu vyfakturovala ministerstvu 259 milionů korun bez DPH. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek se může původní částka navýšit kvůli změnám maximálně o 30 procent, ve výjimečných případech až o polovinu. Nicméně změnové požadavky musejí být v­souladu s tím, co se dohodlo v původní smlouvě. Důvod? Pokud by ostatní uchazeči věděli, že ministerstvo vítězné firmě zadá bez výběrového řízení DEZ VYBEROVEHO RIZENI! další prác

bijecods ( 21. ledna 2019 11:01 )

Pokud za chyby politruci nebodou pykat, budou je zvesela dělat dál a dál, jak je to po hadráku běžné už 30 let.

zdenek43 ( 21. ledna 2019 10:42 )

takze se potrvzuje,ze SOUDRUZI-PRATEL Z CSSD zase lhali - vyuzili " s-kartu " k boji proti PRAVICI - - - to se odehravalo v letech 2012 az do doby KABELKOVEHO PREVRATU 2013 - puce v Cesku ..... aaaaaa spodnich 10 milionu TO soudruhum ZRALI . . . . . . sKarta byla speciální platební karta, která byla v České republice zavedena jako identifikační průkaz pro osoby, kterým jsou vypláceny sociální dávky. Její speciální verze nahrazuje i průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Ke kartě také náleží speciální bankovní účet, na který jsou zasílány veškeré sociální dávky, na které má daná osoba nárok..... sKarty začala Česká spořitelna na základě pověření od Úřadu práce ČR vydávat v červenci 2012, její plošné vydávání jako náhrada za ostatní dokumenty mělo být uskutečněno během roku 2013. Její vydávání bylo součástí sociální reformy 2012.......SAMOOOOOOOOOOOO ZA V OBDOBI 2013 Kabelkoveho puce v CR i TOTO sehralo roli v oblbovani lidi v CR - Poslanecká sněmovna 8. srpna 2013, týden před svým plánovaným předčasným rozpuštěním, poměrem 84 hlasů ze 127 přítomných zákon přijala; 12. září návrh schválil senát a 17. září podepsal prezident......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud