Ministerstvo práce „nasekalo“ chyby za 733 milionů, tvrdí NKÚ. A žene na úřad policii

Aktualizováno -
21. 1. 2019
09:25
Autor: ČTK, vei - 
21. 1. 2019
08:08

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování IT systémů pro výplatu dávek, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ podal také dvě trestní oznámení, uvedl dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo si je minulých nedostatků vědomo a řeší je, reagovala na výsledek kontroly mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) považuje spuštění nových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu z hlavních priorit.

„Kontrola odhalila velké množství zásadních pochybení - šlo například o nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů pro výplatu dávek, problémy týkající se veřejných zakázek a smluv nebo využívání externích firem,“ uvedl NKÚ. Ministerstvo podle něj fakticky zůstalo závislé na externích dodavatelích informačních služeb.

MPSV se od roku 2011 snažilo změnit dodavatele čtyř informačních systémů, mimo jiné proto, aby se zbavilo závislosti na jediné firmě. Noví dodavatelé měli vzejít z otevřeného výběrového řízení. Ministerstvo ale nestihlo systémy přesoutěžit, a v roce 2016 proto uzavřelo navazující smlouvu se stejným dodavatelem, čímž se vyhnulo nutnosti vyhlásit otevřenou soutěž. Tímto postupem resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun.

Měsíčně 30 milionů navíc

Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje podle kontrolorů nehospodárné výdaje pro státní rozpočet. „Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu,“ uvádí NKÚ.

Problémy provázely i služby systémové integrace. Podle NKÚ se tím ministerstvo dopustilo porušení rozpočtové kázně za více než 172 milionů korun.

Video Maláčová: Zvyšme životní minimum. 3410 Kč je k přežití málo, ceny vylétly nahorů - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Kontrola NKÚ se zaměřovala především na období od ledna 2013 do února 2018. Koncem loňského listopadu MPSV prodloužilo smlouvu se společností OKsystem na další dva roky. Prodloužení kontraktu na informační systém pro vyplácení dávek vyjde podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zhruba na miliardu korun.

Další nedostatky se týkaly například konzultačních a externích služeb v hodnotě 8,5 milionu korun, které MPSV zadávalo opět bez soutěže. „Resort si také nechal od externí firmy připravit strategii rozvoje ICT pro roky 2018 až 2020, za kterou v době kontroly zaplatil přes osm milionů korun,“ uvádí NKÚ. Pokud by na strategii pracoval stejný počet zaměstnanců ministerstva, vyšla by podle kontrolorů přibližně na 1,1 milionu korun.

Nové systémy budou do dvou let, slibuje Maláčová

MPSV si je minulých nedostatků vědomo a řeší je. „Byla provedena celková personální reorganizace i revize řízení IT projektů, nastaven nový harmonogram, zafixován rozsah projektů nezbytný pro nasazení systémů do produkčního prostředí i stanoven pevný finanční rámec,“ vypočítává mluvčí ministerstva.

Šéfka resortu Maláčová považuje nasazení nových agendových systémů nejpozději do konce roku 2020 za jednu ze svých hlavních priorit. V současnosti se resort soustředí na personální stabilizaci sekce informačních a komunikačních technologií. „Do dvou let pak chceme uskutečnit přechod na nově vysoutěžené plně funkční IT systémy bez dodatečných nákladů na státní rozpočet,“ uvedla Maláčová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

77fugas ( 21. ledna 2019 13:58 )

Není možné!? Vždyť máme nejvíc nejlepší vládu na planetě!

anonym01 ( 21. ledna 2019 13:31 )

LEŠTÍ ZADNICI ŽIDLI. CO BYS ZA 100TSIC CHTEL?

anonym01 ( 21. ledna 2019 13:29 )

v žádným případě nebudu volit fašistickou naci. SPD A starobolševiky z ksčm. nebudu volit oligarchy BABIŠE S FALTYNKEM. DNEŠNÍ ÁNUS ACI musí projit reformou a čistkou stejne jako cssd, ods . LIDMI VNIMANY JAKO STARE STRANY S NE MOC VALNYMI VYSLEDKY V PREDCHOZICH VOLEB.L. NAKROČENO K USPECHU MAJI PIRATI A S NIMI I STAN, top09 / JSOU TAM KVALITNÍ LIDÉ které je málo slyšet/ Babiš , zeman i klausove ztrací duveru. komuniste a okamura se postarali .

janejaneja ( 21. ledna 2019 13:18 )

Být to OSVČ, už sedí na 30 let v kriminálu. Anebo rovnou trest smrti, né ? Spravedlnost po Česku ! Fůůj !!

anonym01 ( 21. ledna 2019 13:13 )

chyby jsou umyslne a neumyslne. Blbych tu kvete na každy pasece od jara do podzimu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa