„Mladí jsou pohodlní a nepodnikají.“ Ekonom: Stát jim hází klacky pod nohy

Autor: for - 
22. ledna 2019
05:30

Mladých podnikatelů ubývá. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ), ale také z odhadů ekonoma Lukáše Kovandy. Host pořadu Blesk Epicentrum v pondělí zmínil důvody, proč se mladí lidé vrhají raději do velkých korporací. „Nejsou tolik motivovaní a zpohodlnění přinese velký problém do budoucna. Mohou dlouho studovat i žít v tzv. „mama hotelu“, navíc je brzdí strach z rizik a složitá administrativa,“ vypočetl expert. Nejvíce pak úbytkem nových perspektivních firem trpí česká ekonomika. Nebude se totiž posouvat vpřed, varoval.

Česko stojí před problémem, ubývá totiž lidí, kteří by se vrhali do podnikání. I přesto, že loni podle statistik přibylo 13 tisíc nových podnikatelů, ekonomika může brzy začít trpět. Nevznikají totiž takové podniky, které by nabízely pracovní pozice s vyšší úrovní vzdělání, a které by mohly mít celosvětovou perspektivu.

„Na statisíce nových pozic nemusíte mít ani maturitu, nabízejí se místa pro skladníky apod. To není to, co rozhýbe ekonomiku,“ upozornil Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Lidé se pak vrhají za jistotou do státní správy nebo do velkých korporací, zmínil expert. Mají totiž daleko více možností, kam mohou nastoupit, než měli v 90. letech. V minulosti v podstatě neměl člověk na vybranou a podnikat musel, zatímco dnes je tisíce volných míst s tabulkovým platem a minimem rizik.

„Měli bychom brzdit nabízení pozic ve státní sféře, ta luxuje mladé lidi a je tak pomalu více úředníků, než podnikatelů a perspektivních lidí,“ řekl v Epicentru Kovanda.

Pohodlí, jistota a mama hotel

Ekonom varoval zejména před pohodlností. Lidé mají dneska možnost do třiceti let studovat, bydlet v tzv. „mama hotelu“ a nakonec si zvolit méně rizikovou cestu do budoucna. Pracovat jako zaměstnanec a ne jako zaměstnavatel. Strašákem číslo jedna je pak podle experta administrativa a legislativa.

„Často mi lidé říkají, že by i chtěli podnikat, ale je k tomu zapotřebí obšírné kolečko po úřadech a vyplňování tisíců papírů,“ řekl Kovanda. Podle něj problém prohlubuje řada povinností o nahlašování, EET a mnoho dalších legislativních nařízení.

Daňové přiznání na jednu A4 jako letitý slib

Podnikání se tak podle experta stává pro řadu lidí španělskou vesnicí s tunou papírů s razítky, množstvím nařízení a povinností. A v neposlední řadě pak vyplňováním několika stránkového růžového papíru.

„Vláda slibuje už několik desítek let jednostránkové daňové přiznání, ale pořád se nic nemění. Místo aby překážek ubývalo, tak jich přibývá,“ zdůrazňuje Kovanda a dodává, že spolu s pohodlností a chybějící motivace lidí představuje vše zmíněné problém do budoucna.

Co všechno hází mladým lidem klacky pod nohy, jak se s situací okolo podnikatelů vyrovnat a v čem má stále podnikání výhody, se dozvíte v pořadu Blesk Epicentrum:

Video Epicentrum podnikatelé - redakce Blesk

Josef124 ( 15. února 2019 13:33 )

Já jsem asi výjimka, protože jsem začal podnikat. Je pravda, že jsem chtěl podnikat v cizině, protože k tomu jsou daleko lepší podmínky. Hodně mě zaujal daňový ráj https://www.ioffshore.cz/proc-offshore/danova-optimalizace , kde je daleko jednodušší účetnictví.

bullshit ( 22. ledna 2019 13:06 )

Toto slovo "podnikatel" zavedl tuneldědek, jinak poctivých živnostníků a řemeslníků ubývá, hlavně pro složitou administrativu. Bureš to dorazil úplně. Navíc vybrané daně ( byly-li vůbec nějaké navíc ) již dávno rozobcoval ve státní správě a za obědy za dvacku pro celá ministerstva.

halba ( 22. ledna 2019 12:59 )

Pri vysloveni slova podnikatel se mi zjevuje podvodnik a zlodej.Dle clanku vyse, pribylo tedy 13.000 "posunovacu ekonomiky."

petrw ( 22. ledna 2019 07:55 )

jejich podnikani

petrw ( 22. ledna 2019 07:22 )

měli byt byt na vojne ..jejich podikani často konci rozkradenim

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud