Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

„Používá smyšlenky.“ Zeman ho opět odmítl jmenovat profesorem, Fajt chystá žalobu

Autor: ČTK, pk - 
18. ledna 2019
09:30

Prezident Miloš Zeman podle historika umění a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta při zdůvodnění, proč ho odmítl jmenovat profesorem, vychází z nepravdivých, zavádějících a zmatených údajů. Prezident podle něj není schopen interpretovat podklady, které dodal k profesorskému jmenovacímu řízení. Argumenty, kterými se hodlá proti rozhodnutí Hradu bránit, doloží v chystané žalobě. Fajt to uvedl v prohlášení.

Fajt připomněl, že prezident už opustil „smyšlený příběh“, že si historik jakožto ředitel Národní galerie řekl o doplatek k platu formou sponzorského daru. V rozhodnutí nyní Hrad uvedl, že nesplnil podmínku souhrnné pětileté pedagogické činnosti na vysoké škole. Zpochybnil také některé údaje, které Fajt předložil ke svým publikačním aktivitám. Historik příslušné orgány školy podle Zemana buď uvedl v omyl, nebo Univerzita Karlova tyto rozpory a nedostatky vědomě přešla.

Zeman podle Fajta ale není schopen interpretovat podklady, které v roce 2013 dodal k profesorskému řízení. „Prezidentské rozhodnutí potvrzuje správné konstatování Nejvyššího správního soudu o tom, že prezident nemůže hodnotit meritorní kvalifikační předpoklady při udělování vědeckých titulů. Kdokoliv mimo vědeckou komunitu totiž nemusí být schopen správně interpretovat informace, které jsou jinak pro odborníky a členy univerzitních vědeckých rad běžně srozumitelné a obsahově nezaměnitelné,“ uvedl Fajt.

Absurdní a smyšlené informace. Hrad budu žalovat, tvrdí Fajt

Za nepravdivé považuje mimo jiné Zemanovy výtky, že podle podkladů k aktuální vědecké činnosti měl být Fajt hlavním editorem devítisvazkové rukověti dějin umění středovýchodní Evropy, přičemž v době hodnocení uchazeče prokazatelně nebyl vydán ani první díl, takže šlo o „jednoznačně zavádějící informaci“. Fajt ale tvrdí, že toto dílo zcela korektně a podle zvyklostí uvedl v rubrice Ediční činnost/Ediční řady, kam náleží kontinuální, léta trvající vědecká aktivita, a nikoho tím neuvedl v omyl. Za nepravdivé označil i Zemanovo tvrzení, že Fajt neuvedl u výstavního katalogu Prague, The Crown of Bohemia hlavní editorku.

„Podobně bych mohl pokračovat ve vyvracení dalších dezinterpretací a absurdních smyšlenek, které se porůznu objevovaly a objevují, přičemž prostředí Pražského hradu při nich sehrávalo a sehrává roli iniciátora. Tyto argumenty doložím v chystané žalobě,“ uzavřel Fajt.

Prezident odmítl jmenovat Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory na jaře 2015, loni mu soud věc vrátil k novému rozhodnutí, které učinil v listopadu a ve čtvrtek zveřejnil celé jeho znění. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima již dříve řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí a že se pravděpodobně znovu obrátí na soud.

yyy3 ( 18. ledna 2019 21:46 )

Nebuď na Zemana drzej.

kradlous ( 18. ledna 2019 18:08 )

Šupák!!!!

osinek ( 18. ledna 2019 14:05 )

Co to blábolíš "troubelo"? Fajt úspěšně ukončil studium na 2 českých vysokých školách. Na Berlinské univerzitě Fajtovi potvrdili docenturu. Fajta, který je generálním ředitelem Národní Galerie v Praze znají jako špičkového odborníka v oboru umění v Evropě a ve světě. Externě přednáší na vysokých školách v Česku a zahraničí! Chtělo by to vrátit se do pomocné školy ctrlcopy a doplnit si mezery ve vzdělání!!!

osinek ( 18. ledna 2019 13:56 )

Na rozdíl od Milouška Z. docent Dr. Ing. Fajt P.hD absolvoval studium na 2 českých vysokých školách (Vysoká škola zemědělská a Univerzita Karlova). Kromě Karlovy univerzity docenturu dostal též na Berlínské univerzitě. Kromě šéfování Národní Galerii v Praze Fajt příležitostně přednáší na vysokých školách v ČR a v zahraničí Ze strany Zemana prý jde o mstu neboť Fajt kritizoval křupanství a neserioznost "všeználka" Zemana, šíření polopravd a neschopnost přiznat své omyly např. že Drtina napsal článek "Hitler je gentleman" Přes rozhodnutí soudu, že Zeman se má za své výroky o Drtinovi omluvit Drtinovým rodinným příslušníkům, (uvedený článek drtiny neexistuje),všeználek Zeman na české soudy kašle!!!! Myslím, že nerespektováním rozhodnutí soudu o jmenování Fajta profesorem, se Zeman diskredituje v očích slušných a vzdělaných lidí! A ten křikloun Ovčáček, kterého vyrazili z vejšky, svými bláboly to nezachrání

xiioma ( 18. ledna 2019 11:06 )

Zeman nepravdivé argumenty užívá už dávno. Nakonec je to soudem uznaný lhář.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud