Úraz na sjezdovce: Kdo je za něj zodpovědný a kdy máte právo na odškodnění?

 • Autor: ula - 
  5. 1. 2019
  05:35

  Horská střediska v Česku vítají milovníky lyžování a snowboardingu, s nadílkou nového sněhu budou sjezdovky o víkendu praskat ve švech. S vyšším počtem lyžařů ale stoupá i počet úrazů. Na vině je většinou rychlá a bezohledná jízda lyžaře, který si buď úraz způsobí sám, nebo jej způsobí jinému lyžaři. Není však výjimkou ani to, že se úraz stane kvůli nevhodné úpravě sjezdovky či nezabezpečenému sloupu lanovky. Kdy má zraněný právo na odškodnění?

 • 1.Lyžař si úraz způsobil sám

  Jestliže jste si zranění na lyžích způsobili sami, můžete získat odškodnění ze svého pojištění. Pro tuto situaci se nabízí dva druhy pojištění, a tedy úrazové pojištění a cestovní pojištění.

  Úrazové pojištění

  Využití úrazového pojištění je vhodné ve chvíli, pokud se lyžař zraní v České republice, záleží však vždy na konkrétních podmínkách pojištění. Jestliže má lyžař sjednané úrazové pojištění, může za úraz na sjezdovce po své pojišťovně požadovat odškodnění.

  „Problémem však často bývají výluky z pojištění, kdy například úrazy kolene na lyžích mnohdy nebývají odškodňovány z důvodu, že zdravotní komplikace s kolenem měl dotyčný zraněný již před úrazem. Zde by si však všichni pojištění měli dát pozor, zda je argumentace pojišťovny oprávněná,“ upozornil právník Petr Novák z Vašenároky.cz. 

  Cestovní pojištění

  Využití cestovního pojištění je na druhou stranu vhodné ve chvíli, kdy si lyžař způsobí úraz v zahraničí. V takovém případě by pojišťovna zraněného měla nejen odškodnit za způsobenou bolest, ale například také zajistit přepravu zpět do České republiky, pokud to zdravotní stav pojištěného vyžaduje.

  Znovu jsou samozřejmě důležité podmínky pojištění, které by si měl každý pojištěný s předstihem nastudovat.

  Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat?Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat? | Profimedia

 • 2.Úraz způsobil jiný lyžař

  Jestliže úraz lyžaři způsobí jiný účastník sjezdovky, je oprávněné odškodnění požadovat po tom, kdo úraz způsobil. Výhodou je, pokud má druhý lyžař dobré pojištění odpovědnosti či cestovní pojištění, v takovém případě by se finanční kompenzace požadovala po pojišťovně viníka. V případě, že lyžař viník pojištění sjednané nemá, lze odškodnění vymáhat přímo po něm.

  Co dělat, pokud lyžař-viník ujede?

  „Pokud druhý lyžař od nehody ujede, je určitě vhodné zajistit si důkazy, které se budou hodit pro případnou žádost o odškodnění, pokud se viníka nehody podaří vypátrat. K nehodě můžete přivolat také policii a podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl právník.

  Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat?Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat? | Profimedia

 • 3.Za úraz může provozovatel areálu

  Odpovědnost provozovatele areálu za úraz na sjezdovce může nastat v případě, kdy dojde ke zranění kvůli nekvalitní sjezdovce i přesto, že lyžař dodržel všechna bezpečnostní pravidla. Tedy nejel příliš rychle, nepožil alkohol, dbal na upozornění ohledně možných vad či zvolil obtížnost sjezdovky odpovídající jeho schopnostem.

  Pokud lyžař či snowboardista všechny náležitosti dodržel, může po provozovateli areálu požadovat odškodnění.

  Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat?Úraz na sjezdovce: Kdo je odpovědný a jak postupovat? | Profimedia

 • 4.Jak při úrazu na lyžích postupovat?

  Ať už byla příčina úrazu jakákoliv, důležité jsou zejména důkazy, které prokazují, jak k úrazu došlo a o jak rozsáhlé zranění se jedná.

  Co máte udělat?

  • Pořídit fotografie z místa nehody, případně udělat videozáznam.
  • Zajistit svědky, kteří pád či srážku viděli.
  • O svědectví případně požádat složky záchranných služeb, které byly k nehodě přivolány.
  • Zajistit lyžaře, který zranění způsobil, aby neopustil místo nehody před identifikací.
  • Pokud zajištění důkazů nedovoluje zraněnému jeho zdravotní stav, měli by se o důkazy postarat jeho blízcí či jiní lyžaři.
  • Uschovat si lékařské záznamy, které o úrazu na lyžích vypovídají.
  • Uschovat si účtenky za náklady, které lyžaři ve spojení s úrazem vznikly.
  • S doložením všech důkazů požadovat po pojišťovně, viníkovi či areálu odškodnění.
  • Pokud se protistrana k náhradě škody za úraz na lyžích staví odmítavě, obrátit se na právníka, případně na soud.

  Video Fotbalista Jakub si chtěl pojistit kotník: Vyplatí se to víc než životní pojištění? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud