Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Neprodané jídlo jde místo do koše povinně chudým: Miliardář Valenta to dal k soudu, uspěl?

Autor: ČTK - 
30. prosince 2018
08:45

Ústavní soud (ÚS) hned po Novém roce vyhlásí, jak rozhodl o návrhu senátorů na zrušení novely o jídle pro potravinové banky. Konkrétně jde o povinnost velkých řetězců dávat část neprodaného zboží pro charitativní a humanitární účely. Veřejné vyhlášení nálezu svolal soudce zpravodaj Jan Filip na 2. ledna, zjistila ČTK z webu soudu.

Návrh čekal na rozhodnutí od poloviny roku 2016. Podala jej skupina 25 senátorů reprezentovaná Ivem Valentou (za Soukromníky). Části novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích považovali senátoři za zásah do vlastnických práv, vadila jim také až desetimilionová pokuta, kterou zákon stanovuje za nedodržení povinnosti.

Novela se dotkla prodejen s plochou nad 400 metrů. Konkrétně jde o potraviny, které nesplňují některé obecné požadavky, například mají deformovaný obal nebo špatné označení. Mohou mít i prošlé datum minimální trvanlivosti, ale nesmí být zdraví nebezpečné. Podle novely mají zboží dostat neziskové organizace, které shromažďují, skladují a distribuují potraviny pro humanitární účely a charitu.

Zákon podle senátorského návrhu v podstatě zavedl nucenou účast na charitě. „Zákon sice může být motivován dobrým úmyslem, ale platí, že cesta do pekla může být dlážděna dobrými úmysly. Charita je dobrovolná, a tím se radikálně odlišuje od vrchnostensky vymáhaných daní,“ stojí v návrhu, který pro senátory připravoval advokát Zdeněk Koudelka. Návrh dává příklady z totalitní minulosti. Povinnost přirovnává k nuceným darům či nevýhodným odkupům při nacistické arizaci židovského majetku nebo ke komunistické kolektivizaci venkova.

Stát by podle senátorů neměl přenášet náklady sociální politiky na konkrétní a relativně malou skupinu lidí - potravinářské podnikatele. „Jakoukoliv státní politiku musí stát dělat za své peníze,“ napsali senátoři.

Novelu v roce 2016 schválil Senát a podepsal prezident. Kritikům úpravy vadilo to, že nebudou moci potraviny dodat přímo například do dětských domovů nebo zoologických zahrad. Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) změnu hájil s odůvodněním, že ročně je v Česku vyhozeno až 80 kilogramů potravin na občana.

PPP150W ( 31. prosince 2018 07:50 )

Myslím, že každý podnikatel by měl mít právo naložit se svým neprodaným produktem jak sám uzná za vhodné. Takovéto nařízení státu je nebezpečné, protože prodejci potravin doplácí na to, že jejich zboží podléhá zkáze. Mohli by totiž přijít s tím, že v rámci narovnání práv by měli mít podobnou povinnost všichni prodejci. Pak by bylo již velmi blízko ke komunizmu a došlo by na známá slova pana Wericha. Když všichni všechněm všechno dáme, pak budem všichni mít všechno dohromady.

wp3t ( 30. prosince 2018 21:58 )

Tak já myslím, že sem to vysvětlila i obalila docela dost a slušně, takže jestli ses urazil, tak bys měl ještě doštudovat chápání podstaty názoru. Zjednoduším ti to - jestli se podílíš na dovozu zkažených či náhražkových potravin vydáváných za pravé z Polska si howado. Vím dobře, že to dělají hlavně Češi. To jsou ty jidášské peníze. Jestli se živíš jinak, ty peníze si užij. Mimochodem pochybuju dost hodně, že ty tam máš větší plat než já tady a myslím, že máš dost vytahaný triko. Bo jednoduše pro tebe zkušenosti z Polska platí pro místní západní zaměstnavatele asi stejně jako střední funkce za komančů. Oni chtěj svoji výchovu a svoje myšlení. Vyjímkou by mohlo dobré doporučení od americké společnosti působící v Polsku, ale to se zas dostáváme na začátek, protože amíci v Polsku .......

kapsa72 ( 30. prosince 2018 19:37 )

Muzu mit dnes okamzite 10x vetsi plat i v Ces. rep nez mas Ty. Nechapes co myslim, a jen urazis za jidasske penize. Vydelavam si je svou praci, pili a neustalym dovzdelavanim se. A je jedno jestli to je Polsko nebo Cesko

wp3t ( 30. prosince 2018 19:05 )

Bohatý západ -to byla reakce na tvrdý pilíř a 8x větší výplatu než tady. Tak Polsko je(dle mého názoru) o tom, že se jim daří na vyváženou od jednostranných rozkazů EU celkem slušně a s dvoustranou výhodou spolupracovat s amíkama. Například se tam vyráběly(nevím jestli ještě vyrábí) proteinové přípravky podle amerických receptů. To znamená se "stopovým" množstvím látkám "podobným" steroidům. Čemuž český výrobce (sponzor olympijského týmu) vyrábějící podle norem EU až se záporným množstvím těchto látek, nemůže v žádném případě konkurovat. Samozřejmě takové výrobky vůbec nebyly určeny pro Evropu, ale nějakou obrovskou záhadou byly k dostání téměř v každé(přehnané)české posilovně. Oni toho tam pro ty amíky podle jejich norem vyrábí víc. A češi-manažeři to za mrzký peníz dováží k nám a ničí vlastní lidi. Už ten evropský trh mohli mít amíci dávno ovládnutej, americký agent Merkel to už chtěl tři roky nazpátek vzdát, ale pak vypukly v Německu obrovský demonstrace a bouře a tu transatlantickou smlouvu, která by to definitivně rozsekla EU zatím nepodepsala. Znamenalo by to totiž cokoliv klonovaného, americké normy bez evropské konkurence tížící evropské normy. A žádná možnost obrany, kdyby někdo chtěl amíky žalovat za výrobu a rozšiřování jedu pro lidi, tak by musel jít k mezinárodnímu soudu, kde by soudce dělali zástupci těch samých amerických společností. Takže zbytečně vyhozený peníze za likvidační náhrady. Tak doufám, že nepracuješ v potravinářství a nepodílíš se na otravách čechů beznoremním jídlem. Jinak si ty jidášský peníze teda užij.

kapsa72 ( 30. prosince 2018 15:36 )

Nenazval bych Polsko bohatym zapadem. Sance jsou vsude.

Zobrazit celou diskusi
Další videa