Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Vodu, pivo a střeva lidem zamořují mikroplasty. Nad zdravím Čechů visí otazník

Autor: David Budai - 
5. prosince 2018
06:10

Mikroplasty mohou být pro lidské zdraví rizikové, naznačují některé výzkumy, i když jejich negativní vliv zatím není možné objektivně dokázat. Tak by se dala ve zkratce shrnout stále intenzivnější diskuse o miniaturních částečkách plastů, které zamořují vodu, jídlo a zřejmě i lidská střeva. Přestože Češi nejspíš pijí vodu až s 900 částicemi mikroplastů v jednom litru, experti ze Státního zdravotního ústavu vášně klidní, prý to není významný zdravotní problém.

O tom, že drobné a okem neviditelné částečky plastů kontaminují vodu v Evropě, se intenzivně mluví už delší dobu. Je to téma v institucích EU a ukazuje to mezinárodní studie organizace Orb Media z roku 2017 i šetření českých expertů z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR z přelomu loňského a letošního roku.

Úprava vody nesvede všechno

Při zkoumání vody ve třech tuzemských úpravnách vody bylo zjištěno, že obsahují stovky částí o velikosti 1 až 10 mikrometrů. „Úpravny vody, v závislosti na vodním zdroji a použité technologii, dokázaly odstranit 70–83 procent mikroplastových částic,“ stojí ve zprávě Akademie věd. Podle ní i po úpravě zůstává ve vodě 300 až 900 částic.

Doposud ale nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli plasty ve vodě škodí, nebo jde pouze o plané výkřiky ekologických fanatiků. Například tuzemský Státní zdravotní ústav zastává názor, že o zdravotní riziko nejde a situaci není potřeba zkoumat. Naproti tomu instituce EU se přiklánějí k podrobnému zkoumání problému.

„Lze usuzovat, že mikroplasty mohou být škodlivé, protože často obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Výzkumy například naznačují, že znečištění mikroplasty vede u některých živočišných druhů k neplodnosti,“ uvádí letošní zpráva Evropského parlamentu, který momentálně bojuje za omezení využívání jednorázových plastů v Evropě. I ty jsou totiž zdrojem plastového mikroodpadu.

Plasty jsou v kohoutkové vodě, pivu i medu

Podle zmíněné zprávy kontaminují mikroplasty až 72 procent pitné vody v Evropě, celosvětově pak 83 procent. Mikroplasty se do vody dostávají mnoha cestami, například praním syntetického prádla, sjížděním pneumatik nebo používáním mikroperel v kosmetických krémech. Vznikají také rozpadem plastových tašek, lahví či rybářských sítí. Podle odhadů jen v oceánech a mořích plave na 51 bilionů plastových mikročástic. Kromě pitné vody byl jejich výskat prokázán také v pivu a medu.

Naposledy také experti z vídeňské Lékařské univerzity objevili plasty i v lidské stolici. Ze vzorků stolice zjistili, že v nich bylo obsaženo devět různých druhů plastů, přičemž některé částice byly až pět milimetrů velké. V průměru bylo v deseti gramech stolice obsaženo dvacet částic mikroplastů, takže je jasné, že si tělo s mikroplasty neporadí. Jasný závěr ohledně zdraví ale stále neexistuje, všichni se shodují, že je potřeba další zkoumání.

Mikroplasty zároveň strhávají stále větší pozornost i v Česku. V září například aktivisté ekologické organizace Greenpeace ČR sbírali z Vltavy v Praze vzorky vody a momentálně analyzují, kolik mikroplastů se v ní nachází. Výsledky by měly být k dispozici už během tohoto měsíce.

„Na řadu otázek ohledně vlivu na lidské zdraví zatím nejsou jasné odpovědi. Některé výzkumy už ale naznačují konkrétní rizika. Velké obavy vzbuzují ty nejmenší mikroplastové částečky nazývané nanoplasty. Výzkum Univerzity v Gentu prokázal, že 99 procent mikroplastových částic, které člověk pozře, projde lidským trávicím traktem, nicméně zbylé jedno procento může proniknout až do krevního řečiště a akumulovat se v lidském těle,“ řekl Jan Freidinger z hnutí.

Zdravotní ústav: Rizika jsou jinde

Oficiální místa hovoří jinak. „Nepovažujeme tento jev za významný zdravotní problém, protože opravdu dosud neexistují žádné vážné indicie, že by tato expozice představovala pro člověka zdravotní riziko,“ uvádí v komentáři František Kožíšek z centra pro pitnou vodu ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Podle něj se neprokazuje, že by tyto plastové částice na sebe vázaly kovy a další škodlivé látky.

Riziko je podle SZÚ tak zanedbatelné, že nemá smysl se jím speciálně zabývat. „Stačí využívat stávající mechanismy kontroly výroby pitné vody na přítomnost částic. Jsou zde tucty jiných věcí, které jsou prokazatelně rizikovější a kterými má smysl se zabývat prioritně. I když jsem osobně skeptický, že by se někomu podařilo prokázat škodlivost mikroplastů pro lidské zdraví, odbornou literaturu samozřejmě průběžně sledujeme,“ dodal Kožíšek pro Blesk Zprávy.

Video  EU chce zakázat uchošťoury, ekolog souhlasí: „Plasty jsou v pivu i medu!“  - David Budai, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

AliAlice ( 5. prosince 2018 08:55 )

Tak bych chtěla znát to sladké tajemství....všechno co jíme je v podstatě špatné,plné jedů,čím se napájíme tak to také,tak to vypadá,že nejlepší variantou je vyhlídnout si první větev,a silný provaz....

Jokl ( 5. prosince 2018 07:48 )

Pryč s plasty.Do obchodu s konvičkou na mléko jak dříve-dá se použít i na pivo.Jak praktické.Ó my se máme.Domů si přineseme nejen mléko,ale nepřeberné množstí bacilů. Ale nebudeme konzumovat plasty jen neškodné bacily.

Zobrazit celou diskusi