Vodu, pivo a střeva lidem zamořují mikroplasty. Nad zdravím Čechů visí otazník

Autor: David Budai - 
5. prosince 2018
06:10

Mikroplasty mohou být pro lidské zdraví rizikové, naznačují některé výzkumy, i když jejich negativní vliv zatím není možné objektivně dokázat. Tak by se dala ve zkratce shrnout stále intenzivnější diskuse o miniaturních částečkách plastů, které zamořují vodu, jídlo a zřejmě i lidská střeva. Přestože Češi nejspíš pijí vodu až s 900 částicemi mikroplastů v jednom litru, experti ze Státního zdravotního ústavu vášně klidní, prý to není významný zdravotní problém.

O tom, že drobné a okem neviditelné částečky plastů kontaminují vodu v Evropě, se intenzivně mluví už delší dobu. Je to téma v institucích EU a ukazuje to mezinárodní studie organizace Orb Media z roku 2017 i šetření českých expertů z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR z přelomu loňského a letošního roku.

Úprava vody nesvede všechno

Při zkoumání vody ve třech tuzemských úpravnách vody bylo zjištěno, že obsahují stovky částí o velikosti 1 až 10 mikrometrů. „Úpravny vody, v závislosti na vodním zdroji a použité technologii, dokázaly odstranit 70–83 procent mikroplastových částic,“ stojí ve zprávě Akademie věd. Podle ní i po úpravě zůstává ve vodě 300 až 900 částic.

Doposud ale nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli plasty ve vodě škodí, nebo jde pouze o plané výkřiky ekologických fanatiků. Například tuzemský Státní zdravotní ústav zastává názor, že o zdravotní riziko nejde a situaci není potřeba zkoumat. Naproti tomu instituce EU se přiklánějí k podrobnému zkoumání problému.

„Lze usuzovat, že mikroplasty mohou být škodlivé, protože často obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Výzkumy například naznačují, že znečištění mikroplasty vede u některých živočišných druhů k neplodnosti,“ uvádí letošní zpráva Evropského parlamentu, který momentálně bojuje za omezení využívání jednorázových plastů v Evropě. I ty jsou totiž zdrojem plastového mikroodpadu.

Plasty jsou v kohoutkové vodě, pivu i medu

Podle zmíněné zprávy kontaminují mikroplasty až 72 procent pitné vody v Evropě, celosvětově pak 83 procent. Mikroplasty se do vody dostávají mnoha cestami, například praním syntetického prádla, sjížděním pneumatik nebo používáním mikroperel v kosmetických krémech. Vznikají také rozpadem plastových tašek, lahví či rybářských sítí. Podle odhadů jen v oceánech a mořích plave na 51 bilionů plastových mikročástic. Kromě pitné vody byl jejich výskat prokázán také v pivu a medu.

Naposledy také experti z vídeňské Lékařské univerzity objevili plasty i v lidské stolici. Ze vzorků stolice zjistili, že v nich bylo obsaženo devět různých druhů plastů, přičemž některé částice byly až pět milimetrů velké. V průměru bylo v deseti gramech stolice obsaženo dvacet částic mikroplastů, takže je jasné, že si tělo s mikroplasty neporadí. Jasný závěr ohledně zdraví ale stále neexistuje, všichni se shodují, že je potřeba další zkoumání.

Mikroplasty zároveň strhávají stále větší pozornost i v Česku. V září například aktivisté ekologické organizace Greenpeace ČR sbírali z Vltavy v Praze vzorky vody a momentálně analyzují, kolik mikroplastů se v ní nachází. Výsledky by měly být k dispozici už během tohoto měsíce.

„Na řadu otázek ohledně vlivu na lidské zdraví zatím nejsou jasné odpovědi. Některé výzkumy už ale naznačují konkrétní rizika. Velké obavy vzbuzují ty nejmenší mikroplastové částečky nazývané nanoplasty. Výzkum Univerzity v Gentu prokázal, že 99 procent mikroplastových částic, které člověk pozře, projde lidským trávicím traktem, nicméně zbylé jedno procento může proniknout až do krevního řečiště a akumulovat se v lidském těle,“ řekl Jan Freidinger z hnutí.

Zdravotní ústav: Rizika jsou jinde

Oficiální místa hovoří jinak. „Nepovažujeme tento jev za významný zdravotní problém, protože opravdu dosud neexistují žádné vážné indicie, že by tato expozice představovala pro člověka zdravotní riziko,“ uvádí v komentáři František Kožíšek z centra pro pitnou vodu ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Podle něj se neprokazuje, že by tyto plastové částice na sebe vázaly kovy a další škodlivé látky.

Riziko je podle SZÚ tak zanedbatelné, že nemá smysl se jím speciálně zabývat. „Stačí využívat stávající mechanismy kontroly výroby pitné vody na přítomnost částic. Jsou zde tucty jiných věcí, které jsou prokazatelně rizikovější a kterými má smysl se zabývat prioritně. I když jsem osobně skeptický, že by se někomu podařilo prokázat škodlivost mikroplastů pro lidské zdraví, odbornou literaturu samozřejmě průběžně sledujeme,“ dodal Kožíšek pro Blesk Zprávy.

Video EU chce zakázat uchošťoury, ekolog souhlasí: „Plasty jsou v pivu i medu!“ - David Budai, Jan Jedlička

zdenek43 ( 5. prosince 2018 10:14 )

Švýcarsko má od roku 1990 federálním zákonem zakázán přeshraniční dovoz i vývoz odpadu. V EU by něco takového nebylo možné. Brusel by to považoval za porušení zásad volného trhu v EU. A členský stát by za to čekala vysoká pokuta od Evropského soudního dvora. V řádu tisíců eur denně. Švýcarsko se na evropském trhu uplatňuje prostřednictvím členství v Evropském sdružení volného obchodu (EFTA). Mezi EFTA a EU byl v roce 1994 vytvořen zvláštní smlouvou Evropský hospodářský prostor (EEA). V oblastech, které všichni partneři EEA považují za společný trh, nejsou uplatňována ani cla, ani množstevní omezení. Dohodou mezi EU a EFTA jsou stanovována i společná pravidla. Švýcarsko sektor odpadu vyloučilo z působnosti společného trhu. Brusel mu tedy do této oblasti nemůže nijak zasahovat. Švýcarská legislativa šla v oblasti třídění, recyklace a likvidace odpadu dopředu rychleji než v EU. I když byla schvalována v referendu, což je oproti schvalování „jen“ v parlamentech zdánlivě pomalejší. Švýcaři však nikdy nedopustili, aby jim jejich krajinu zaneřádil odpad z jiných zemí. V ČR máme řadu velmi drahých zkušeností s volným trhem v oblasti odpadů. Již před vstupem ČR do EU, a zejména v prvních letech po vstupu u nás vypukla řada skandálů s dovozem odpadu. Po schválení přísnější legislativy v Německu, která zdražila likvidaci pneumatik, bylo do ČR dovezeno několik desítek milionů ojetých penumatik k údajné „ekologické likvidaci“. Skončily na skládkách firem, které v Německu inkasovaly dotace za jejich recyklaci. Místo toho je však dovezly na skládku do ČR a poté vyhlásily zánik. V desítkách případů platily obce za likvidace těchto skládek následně stovky milionů korun. V řadě případů musel obcím přispět stát dotací ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Tisíce tun penumatik byly zlikvidovány zcela neekologicky – v rámci požáru skládky. Často v souvislosti s krachem firmy. Ve Švýcarsku nic takového není možné, protože jejich zákon dovoz odpadu zakazuje.

zdenek43 ( 5. prosince 2018 10:10 )

anooooo - zase se nekde budou ROZDELOVAT p r a ch y -- rozhazovat z nasich dani - takkkkk se vytahne oblbovaky ...... samoooo, ze PLASTY ..... potom CUKR ... CO2 ... atd. je to stae dokola . . . . . EU vyhlásila boj plastovému odpadu. Europarlament v lednu 2018 schválil Evropskou strategii proti plastovému odpadu. Podle ní mají být v roce 2030 veškeré plastové výrobky v EU recyklovány. K provedení strategie Evropská komise předložila do Rady ministrů životního prostředí směrnici o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí. a bude TA sranda stat biliony eur .... vysladek STEJNY baaa horsi.......

AliAlice ( 5. prosince 2018 08:55 )

Tak bych chtěla znát to sladké tajemství....všechno co jíme je v podstatě špatné,plné jedů,čím se napájíme tak to také,tak to vypadá,že nejlepší variantou je vyhlídnout si první větev,a silný provaz....

horalysa ( 5. prosince 2018 08:06 )

Zajímavý článek. Nedávno psali pisálkové z řad pražské kavárenské, jaké svinstvo jsme žrali za komoušů. Dnes konečně jíme zdravě. Tento článek ovšem jejich tvrzení staví na hlavu. Tak soudruzi kavárenští, jak to doopravdy je?

Jokl ( 5. prosince 2018 07:48 )

Pryč s plasty.Do obchodu s konvičkou na mléko jak dříve-dá se použít i na pivo.Jak praktické.Ó my se máme.Domů si přineseme nejen mléko,ale nepřeberné množstí bacilů. Ale nebudeme konzumovat plasty jen neškodné bacily.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud