Brusel chce zakázat plastová brčka, talíře i „uchošťoury“. Zamořují oceány

Autor: ČTK, ivm - 
28. 5. 2018
15:50

Ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů v pondělí Evropská komise (EK) navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse by měly členské země i Evropský parlament návrhy projednat přednostně tak, aby byly přijaty ještě před volbami do europarlamentu na jaře příštího roku.

Členské státy budou podle pondělních návrhů komise také do roku 2025 povinny zajistit sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Místopředseda komise pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen v celé věci vidí především příležitost pro výrobce. „Chceme využít regulační sílu ke změně logiky fungování trhu, pokud se týká výrobků z plastů. Jednorázově využívané plasty nejsou chytrou volbou z hlediska ekonomiky ani ekologie,“ řekl novinářům.

„Evropané musejí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin,“ upozornil Timmermans. Celkem deset druhů jednorázových výrobků z plastu, jejichž zákaz nyní komise navrhla, tvoří podle komise až 70 procent všech odpadků v mořích.

Zákaz se má podle návrhu komise vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z ekologičtějších materiálů.

Plastové lahve jen s připevněným víčkem

Nápojové obaly na jedno použití obsahující plasty budou na trhu povoleny jen v případě, že jejich uzávěry a víčka zůstanou připevněny k nádobě, navrhuje unijní exekutiva.

Země EU také mají podle pondělních návrhů zajistit omezení pro plastové nádoby na potraviny a nápojové kelímky. Mohou například stanovit vnitrostátní cíle pro snižování spotřeby, poskytovat v místě prodeje alternativní produkty nebo zajistit, aby plastové výrobky na jedno použití nebyly nabízeny bezplatně.

Produkty jako hygienické vložky, vlhčené ubrousky a balonky budou muset mít jasné a standardizované označení s údaji o tom, jak se má odpad odstraňovat, o negativním dopadu výrobků na životní prostředí a o přítomnosti plastů v nich.

Komise chce trvá na tom, že návrh evropské výrobce nepoškodí. „Naopak, je to pro něj příležitost ujmout se vedení a ukázat cestu s produkty, které bude svět žádat v příštích desetiletích,“ prohlásil před novináři Katainen. Jedna sada pravidel pro celý unijní trh firmám podle něj pomůže v celosvětové konkurenci. Komise předpokládá vznik až 30 tisíc pracovních míst.

Evropská komise: Lidé ušetří a oceánům se uleví

Podle Timmermanse je právě toto základem přístupu komise k aktuálnímu návrhu. „Pomůžeme průmyslu vyvinout nové produkty a jakmile budou k dispozici nové prakticky použitelné alternativy, tak je budeme prosazovat místo těch, které znečišťují životní prostředí jako třeba právě jednorázovéplasty,“ vysvětlil.

Předložené návrhy by podle propočtů unijní exekutivy měly k roku 2030 snížit znečištění nyní zakazovanými deseti plastovými výrobky v mořích o více než polovinu a ušetřit spotřebitelům asi 6,5 miliardy eur (přes 165 miliard korun).

„Plastové znečištění je všude kolem nás a řešení si žádá razantní opatření, včetně zákazů zbytečných a snadno nahraditelných jednorázových plastů. Návrh opatření proto vítáme a věříme, že stejně se zachovají i zástupci průmyslu a čeští politici,“ uvedl Jan Freidinger z hnutí Greenpeace. Zároveň vyzval české europoslance a českou vládu, aby se zasadili o doplnění směrnice o celoevropské závazné cíle na omezení jednorázových jídelních boxů a plastových kelímků.

Video Příběhy 20. století: Na pokraji ekologické katastrofy - Post Bellum/ ČT
1080p 720p 360p

 

 

Doporučujeme
salto ( 29. května 2018 07:26 )

Nejsem socka, abych jezdil s dřevěnou přístrojovou deskou

agfor ( 28. května 2018 19:31 )

Ať zakážou rovnou výrobu plastů. Vždyť můžeme nakupovat s hadrovými taškami a přístrojové desky aut můžou být ze dřeva - Jaguár i Roll Royce to už dělají dávno.

anka ( 28. května 2018 18:11 )

skoda, ze s tim musi prichazet az EU, ze to nenapadne lidi samotne...

adref ( 28. května 2018 16:49 )

Konečně!!

lahny ( 28. května 2018 16:17 )

A co kdyby EU navrhla, abychom nekupovali vzduch v obalech (velký obal a málo potravin v něm), aby nařídila kapitalistům vyrábět kvalitnější zboží a ne takové, které sotva vydrží záruční lhůtu.Za komunistů vydržely výrobky 20 a více let, dneska je musíte každých sedm let (a někdy ani to ne) kupovat nové, protože NEJDOU OPRAVIT.Čili je to více elektřiny, více vody, více dalšího odpadu,více papíru na letáky propagující šmejdy atd atd. Jenže se dneska nehraje na to, aby výrobky co nejvíce vydržely, ale aby si zákazník koupil co nejvíce šmejdů a kapitalistům se zvyšovaly zisky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa