Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Lampička ve tvaru Mimoně může ublížit dítěti, varuje ČOI. Z obchodů musí pryč

Autor: ČTK, AKu - 
3. září 2018
10:15

Česká obchodní inspekce (ČOI) stahuje z českého trhu noční lampičku ve tvaru postavičky Mimoně. Podle inspektorů je kryt na baterie nedostatečně zajištěný, lze ho snadno otevřít a dítě by mohlo uvolněné baterie polknout či vdechnout. V pátek o tom informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Norma o bezpečnosti hraček uvádí, že „knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů“.

Podle inspekce lze ale pouzdro, ve kterém jsou baterie lampičky uložené, otevřít bez nástroje pouhým zmáčknutím výčnělku na plastovém víčku.

Problém pouzdra s nezajištěným krytem

Lampička z měkčeného bílého plastu je veliká zhruba sedm centimetrů. Dole má pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou tři knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem se zapne svícení, při kterém hračka v pravidelných intervalech mění barvy osvětlení.

Na vnitřní straně pouzdra na baterie je v plastu vylisována informace o zemi původu - Made in China. Výrobek je prodáván bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů.

Vedle nařízení stáhnout svítilnu z českého trhu ji ČOI nahlásil i do databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa