Přes polovina hraček u kontrolorů neuspěla. 431 modelů rovnou zakázali

Autor: base, ČTK - 
5. 6. 2018
13:27

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila v loňském roce prodejcům hraček téměř 1300 pokut za 14,5 milionu Kč a zakázala 431 modelů hraček. U kontrol neprošla více než polovina kontrolovaných hraček. Nejčastějším prohřeškem bylo porušení zákona o technických požadavcích na výrobky. V tiskové zprávě to v úterý sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Kontroloři především zjišťovali, zda je vysledovatelný původ hraček a zda jsou výrobky vybaveny povinnými informacemi a označením. Inspekce loni provedla 1522 kontrol u výrobců, dovozců do Evropské unie a distributorů hraček. „U nich pak zkontrolovala 4890 modelů hraček a ve 2888 případech zjistila porušení právních předpisů. Za to uložila Česká obchodní inspekce celkem 1284 pokut ve výši 14,551.000 Kč,“ uvedl mluvčí.

Nejčastěji ČOI zjistila nedostatky při identifikaci výrobce a dovozce nebo nedostatky v průvodní dokumentaci, kdy zcela chyběly upozornění, instrukce či varování. „U některých hraček se jednalo o nedostatky kumulované, a v některých případech se dokonce vyskytl i prodej hraček bez jakýchkoli požadovaných informací,“ podotkl Fröhlich.

Kontroly byly zaměřeny i na bezpečnost hraček. Do databáze nebezpečných výrobků RAPEX nahlásili pracovníci ČOI 12 modelů hraček. Obvykle šlo o nedodržení bezpečnostních parametrů z hlediska konstrukčních či chemických vlastností jako například nadlimitní množství esterů kyseliny ftalové u měkkých plastových hraček. Na trhu byly rovněž hračky, u kterých byly identifikovány malé části či přístupné knoflíkové baterie.

Kontrola ČOI v Trutnově v roce 2017:

Video Kontrola ČOI v Trutnově ukázala nedostatky - David Malík, Tadeáš Provazník

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Agent_007 ( 5. června 2018 12:27 )

Kdy zakážete prodávat knoflíky a podobné drobnosti,aby to děti nespolkly?

Zobrazit celou diskusi
Další videa