Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Zoufalí klienti H-Systemu před vystěhováním: V Horoměřicích postavili závoru

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
29. července 2018
11:13

Lidé z bytového družstva Svatopluk, kteří se mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do měsíce vystěhovat z domů v Horoměřicích u Prahy, instalují na příjezdové cestě závoru. Upozornila na to televize Prima. Jeden z obyvatel domů Richard Stadler řekl, že závora má spíše symbolický význam.

„Chceme upozornit na to, že přístupová komunikace do této naší lokality nepatří správci konkurzní podstaty, ale patří bytovému družstvu Svatopluk,“ uvedl Stadler. „Závora nebude uzavřená, má to spíš symbolický význam,“ dodal.

Bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích, s čímž nesouhlasí. Namítají, že na jiné bydlení ani nemají peníze. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné.

V pondělí bude první jednání mezi družstvem a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které má moderovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dnes večer by se měli společně sejít členové Svatopluku a projednat situaci. Účast nezávazně přislíbili i někteří politici.

Video  Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun.

Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší konkurzní správce H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil.

EMBED_OFF

Kudláčkův nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva s ním od roku 2000 vedou soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS nyní dospěl k opačnému závěru. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro to nemělo souhlas konkurzního soudu.

necesany ( 30. července 2018 12:32 )

Babiš v rozhovoru s deníkem Právo uvedl, že je třeba postupovat v souladu se zákonem ! Není možné, aby se umožnilo lidem takové jednání !!!

cervena_sedma ( 30. července 2018 05:11 )

Naprostý souhlas

cervena_sedma ( 30. července 2018 02:34 )

 Je to blbý, ale oni jsou vlastně squateři. Nikdy jim to nepatřilo, bohužel, a myslím, že i kvůli nim je to tak problematický. Je to 60 rodin a co ti zbylí klienti. Ti nemaji ani penize, ani domy. Ti

karolin111 ( 29. července 2018 23:00 )

Nemyslím, aby se bezpráví stalo i jinému. Myslím, aby se nestalo nikomu a už vůbec ne na úkor jiného. Vždyť v těch Horoměřicích museli vědět, že není něco v pořádku. Spíš si asi mysleli, že právo nebude vymoženo což je asi tady normální. Tím nemyslím, že nebyli podvedeni. To je kapitola jiná. Samozřejmě to nikomu nepřeju.

asijo ( 29. července 2018 18:06 )

Dnes je taková doba,že se mažou příspěvky,které souhlasí s výrokem soudu o vystěhování.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud