Ozvali se svědci, zjišťujeme od nich informace, které by nám pomohly objasnit nehodový děj,” uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Policisté shromažďují výpovědi cestujících, kteří v autobuse jeli. U některých to ale zatím nedovoluje jejich zdravotní stav, protože se museli podrobit operacím nebo jsou v šoku. Mezi zraněnými byly i děti. Stěžejní budou i znalecké posudky. Vyšetřování by mělo trvat až několik týdnů.

Nejdřív jeden náraz, úleva, pak náraz druhý

Jedna z pasažérek Českému rozhlasu popsala, že řidič autobusu nejdříve troubil a pak přišel první náraz. „Sesunuli jsme se na sebe. Stihla jsem si v hlavě říct, že jsme všichni v pohodě. Pak ale přišel druhý náraz,” uvedla. Po nehodě bylo podle ní nejprve ticho, pak začaly brečet děti. Některé byly z mezinárodní školy a neuměly česky. „Muži, kteří tam byli, si hned vzali kladívko a snažili se rozbít sklo, abychom se dostali ven. Spousta lidí začala kopat do dveří. Autobus byl převrácený na jeden bok,” dodala svědkyně.

Video
délka: 01:24.01

Těžká nehoda v Horoměřicích. Na místě jsou mrtví. David Malík

Záchranáři rozvezli zraněné do traumacenter pražských nemocnic. 6 lidí bylo zraněno vážně, šlo především o úrazy hlavy, hrudníku a pánve. Devět lidí utrpělo středně těžká zranění a 30 lidí bylo poraněno lehce. Mezi zraněnými bylo 12 dětí a celkově převažovaly ženy. Záchranáři museli 2 pacienty, z toho jedno dítě, uvést do umělého spánku, zajistit u nich dýchací cesty a napojit na umělou plicní ventilaci. Pražská záchranná služba uvedla, že šlo o největší dopravní nehodu autobusu, u které zasahovala od 90. let minulého století.

Co se stalo

Linkový autobus se na silnici mezi Prahou a Horoměřicemi střetl s osobním autem Škoda Superb a vyjel ze silnice, kde narazil do stromu. V autobuse zahynul řidič (40) a jeden cestující. Třetí obětí nehody byla řidička superbu (22). Společnost Arriva, které havarovaný autobus patří, vyzvala účastníky nehody, blízké zraněných a pozůstalé, aby se jí ozvali. Spojit se s nimi chce i kvůli případnému odškodnění.

Fotogalerie
46 fotografií