Expert Šándor: U otravy Skripala Britům nevěřím. Spíš to byla soukromá msta

Autor: Mii, info.cz - 
16. 5. 2018
11:00

Motiv otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery byl jiný, než jaký prezentují Britové. Je o tom přesvědčen bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Aby někdo z vedení Ruské zpravodajské služby (GRU) nebo dokonce sám prezident Vladimir Putin dali povel k podobnému útoku, nemá za pravděpodobné. Šándor, který Skripalovu kauzu rozebíral v pořadu Štrunc! na Info.cz, zmínil jako možný motiv osobní mstu.

Šándor patří mezi lidi, kteří u otravy Skripala mají řadu otazníků. Nechápe, proč by ho Rusové měli vraždit, když jim žádnou velkou škodu ze své pozice v ruských tajných službách provést nemohl. A dostal malý trest, plus nakonec milost od exprezidenta Dmitrije Medveděva.

Stejně tak bezpečnostní expert nechápe, proč by Skripala Rusové chtěli zavraždit teď, když to mohli udělat už dávno. Ve zpravodajské práci se podle něj vždy stane, že někdo zběhne, bude zavřen a strany si ho pak budou chtít měnit. Jenže když ho jedna strana zabije, druhá už s ní nikdy nebude chtít komunikovat.

Podívejte se na celý rozhovor nejen o Skripalovi a novičoku:

Video Nejde o boj dobra se zlem. Skripal měl být mrtvý, britské verzi nevěřím, říká Šándor - INFO.CZ
1080p 720p 360p

Šándor zdůraznil jako problematické, že při použití tak silného jedu ani exšpion, ani jeho dcera nezemřeli. A vysvětlení ve smyslu kvalitního britského zdravotnictví rovnou zavrhuje. „Velká Británie to tvrzení velmi uspěchala. Mohlo se počkat na vyšetření Organizací na ochranu proti chemickým zbraním. To všechno se dalo udělat a 14 dní počkat by nevadilo,“ prohlásil.

„Vrcholem bylo nechutné prohlášení Borise Johnsona (britský ministr zahraničí, pozn. red.), který je zcela nepochybně inteligentní a talentovaný člověk, že Rusko použije mistrovství světa k obhajobě svého režimu tak jako Adolf Hitler olympiádu v Mnichově v roce 1934,“ zlobil se Šándor.

„Hledal se obětní beránek“

Jako pravděpodobnější scénář otravy expert vidí, že Skripalovi se chtěl osobně pomstít někdo z bývalých nebo stávajících členů GRU. „Nevidím v tom oficiální požehnání, spíš vyřizování účtů,“ řekl. K novičoku se mohli dostat díky tomu, že po rozpadu Sovětského svazu se spousta zbraní a látek ztratila.

I proto ho mrzí, že Česko bez výhrad spoléhalo na britskou verzi příběhu a přistoupilo k vyhoštění tří ruských diplomatů. Podle Šándora by stačil jeden, což by bylo čitelné pro obě dvě strany. Opatrný k podobnému jednání je bezpečnostní expert války v Iráku, kdy podle něj bývalý americký prezident Bush často uváděl zavádějící tvrzení. A i Britové nakonec museli přiznat, že jejich informace o chemických zbraních byly lživé.

Zemanovo prohlášení o novičoku má Šándor ale také za nešťastné. Prezident si měl zprávy zpravodajských služeb nechat pro sebe. „Bohužel to odnesl pan šéf výzkumného ústavu v Brně,“ uvedl a dotkl se tak faktu, že ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) odvolala v reakci na kauzu novičok ředitele Bohuslava Šafáře. Ten se podle Šándora stal nefalšovaným obětním beránkem.

Doporučujeme
clay ( 26. září 2018 23:55 )

Šándor, komunistický kontráš z vojenského útvaru DVORY II by měl chytře mlčet vražda provedená plukovníkem GRU (vyznamenaný Hrdina Ruské federace) nevypadá na osobní mstu Skripal byl vyslán do Madridu v polovině 90. let jako agent ruské vojenské rozvědky GRU, oficiálně pracoval jako vojenský atašé na ruské ambasádě. Právě ve španělské metropoli jej podle ruských soudních dokumentů naverbovaly britské tajné služby. Skripal se ale v posledních letech opakovaně do Španělska vracel a setkával se tam s představiteli místní tajné služby CNI. Obsah schůzek ale podléhá utajení, řekl deníku vysoký španělský činitel Fernando Rueda, který tvrdí, že o schůzkách se Skripalem s ním mluvili zpravodajští důstojníci. A spolupracoval i s českou rozvědkou a rozvědkami baltských republik

Vladyvor ( 17. května 2018 11:59 )

Souhlasim

Vladyvor ( 17. května 2018 11:54 )

Prave takove experti jako Sandor Rusove potrebuji. Maji podobne v jazdem state.Verim tomu ,ze zadarmo to neudelal. Jinak musi byt naivni. Vyhodu a motiv k tomu jiste ze maji. Takze soudruhu Sandore, ten svuj nazor radeji drzte pri sobe.

osetrovatel_pavla219 ( 16. května 2018 17:22 )

V které drogerii prodávají to polonium, který nechali Litviněnkovi vybumbat v čaji? Nebo v Kauflandu?

noel ( 16. května 2018 16:13 )

Je udivujúce, že odídenci z jednej krajiny - Litvinenko, Skripal majú takých neprajníkov, ktorí neváhajú a ľahko dostupné polónium i Novičok /Švedsko, Česko atď./ použijú k vybavovaniu si osobných účtov. Ešte že nám to pán expert vysvetlil. Bolo by dobré tento postreh poslať aj britským vyšetrovateľom. Určite sa poďakujú.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa