Zeman výroky o novičoku nadchl Moskvu: Vyvrátil žvásty z Londýna

Autor: ČTK - 
4. května 2018
12:29

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes použila čtvrteční vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku v malém množství jako argument k obvinění britské vlády, že klame v případu otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury na jihu Anglie. Případ, provázený vyhoštěním desítek diplomatů z obou stran, prohloubil roztržku mezi Ruskem a Západem.

„(…) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ uvedla Zacharovová a připomněla Zemanův výrok, že novičok pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně.

Zemanovo vyjádření poté komentoval i Kreml. Informace o výrobě nervově-paralytické látky novičok v Česku představují „výmluvnou ilustraci“ k neudržitelnosti stanoviska Velké Británie k případu otrávení Skripalů, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zemanova vyjádření podle Kremlu potvrzují, že případ Skripal je provokací.

Zeman o novičoku

Zeman ve čtvrtek uvedl, že v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil český prezident v TV Barrandov.

„Mlha se zvedá a četné lži vlády Theresy Mayové vyvstávají stále jasněji,“ uvedla mluvčí Zacharovová podle ruských médií. Za první z těchto lží britské vlády označila tvrzení, že britští experti určili zemi, kde byla vyrobena látka použitá k otravě Skripalových. To podle Zacharovové popřeli sami experti, konkrétně vedoucí pracoviště Porton Down.

Rusko obvinilo Británii ze lží

Za druhou lež označila tvrzení, že Rusko mělo k otrávení Skripalových motiv. Toto tvrzení odmítla, a to i výčtem případů, kdy Británie podle ruského názoru porušila normy mezinárodního práva, etiky a morálky ve jménu britských zájmů. A třetí lež kabinetu Mayové o tom, že novičok se vyráběl výlučně v Rusku, vyvrátil podle mluvčí prezident Zeman.

Novičok byl jed, kterým byli v Británii na počátku března otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Rusko tvrdí, že tato látka mohla pocházet z Česka.

Česká vláda popírá Zemanovo tvrzení

Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března poté, co Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jarda304 ( 4. května 2018 16:04 )

Pravda vítězí ! Tohle heslo dal na prezidentskou standardu TGM. A ted tady máme spoustu "demogratů" , kteří mají TGM plnou hubu a pak když přijde k věci....

gabreta ( 4. května 2018 15:24 )

Ono nejde o to, jestli Zeman nadchl Moskvu. Ale o to, že vyvrátil žvásti vlády Theresy Mayové, že musel pocházet jenom z Ruska! Teď ať si každý položí otázku, komu by prospěla po deseti letech pobytu v Anglii otrava-neotrava Skripalových, pár dní před prezidentskými volbami v Rusku! Odpověď je jednoduchá. Možná to dojde i zblblým svazákům Zdenkům se Sichlhamem!!

agfor ( 4. května 2018 14:38 )

Správně, Miloši, jen to Anglánům nandej. Je to jen drobná splátka za Mnichovskou zradu.

brugal ( 4. května 2018 13:23 )

To,že Ovar slouží Rusům ještě neznamená že ho akceptují.Putin obecně pohrdá slabochy,takže Zemana si nemůže vážit.Stačí ty dva porovnat - Putin je vysportovaný abstinent a Zeman vychlastaná a vyhulená troska.

steelheart ( 4. května 2018 13:07 )

především Skripalovi vůbec nebyli otráveni! ničím! už by byli pod drnem!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud