„Američané si pečlivě vybírají.“ Ocenění pro generála Pavla je podle exkolegy mimořádné

13. 3. 2018
18:43

Nejvyšší vojenské vyznamenání USA pro cizince, které získal český generál a vysoce postavený muž NATO Petr Pavel, je mimořádný úspěch a nikdo jiný než Pavel si jej víc nezasloužil. Myslí si to Karel Klinovský, Pavlův dlouholetý přítel a bývalý kolega z armády. Generál, o kterém se v minulosti mluvilo i jako o potenciálním kandidátovi na prezidenta ČR, se podle Klinovského o ocenění zasloužil svými profesními schopnostmi. Vysloužilý voják to řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz. Gratulaci již Pavlovi poslala i ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), která s tím ale otálela několik dní.

Plukovník Karel Klinovský patří mezi lidi, kteří znají Petra Pavla velmi dobře. Společně spolu chodili na školu, společně také na začátku 90. let evakuovali francouzské vojáky v rozpadající se Jugoslávii. Nyní je ve výslužbě a vypráví, proč si Pavel nejvyšší americké ocenění Řád Záslužná legie, které je možné udělit cizincům, převzal.

„Je čestný, zásadový, vždycky byl cílevědomý. Jeho otec byl také plukovník v armádě, možná mu i on poradil a dal mu nějaké ty rady do profesního života,“ popisoval Klinovský Pavla. Vždycky si podle něj dokázal vytyčit konkrétní cíle, čímž se odlišoval od svých vrstevníků. Byl totiž tvrdší než oni.

Kolegové z české armády ocenění nejvýše postavenému Čechovi v NATO přejí. Pro zemi udělal podle Klinovského více než kdokoli jiný. „Že si to zaslouží, víme asi všichni, kdo v téhle branži děláme. Myslím, že nejen pro nás v armádě, ale pro celou republiku udělal neskutečně hodně. Neznám dalšího člověka, kdo by si to zasloužil více než on,“ říká plukovník ve výslužbě.

Podle něj je také důležité, že jde zrovna o americký Řád Záslužná legie. Když jej dostane cizinec, což se nestává často, je to mimořádná událost. „Američané jsou velice vybíraví, pečliví v tom, komu to dají,“ vysvětluje Klinovský, proč tomu tak je.

S NATO začal vzdorovat Rusku

Generál Petr Pavel ocenění převzal v sobotu ve Washingtonu z rukou šéfa amerického sboru náčelníků štábů Josepha Dunforda. Důvodem bylo Pavlovo působení v NATO, kde je šéfem Vojenského výboru, nejvyššího vojenského orgánu aliance.

Američané ocenili, jak se Pavel své funkce, do které nastoupil v červnu 2015, ujal. Aliance totiž podle nich díky českému generálovi začala znovu klást důraz na odstrašování ruské hrozby a angažovala se v boji proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Pavel je navíc prvním člověkem ze zemí bývalé Varšavské smlouvy, který na tak vysokou vojenskou pozici dosáhl.

Ocenění Pavla komentovala v pondělí na Twitteru také ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní jde o velkou poctu nejen pro generála, ale pro celou Českou republiku. K ocenění se ovšem vyjádřila až tři dny poté, co jej Pavel obdržel.

Video Analýza: Jak protiraketový štít NATO chrání Česko? - redakce Blesk
1080p 720p 480p 360p 240p

seff ( 13. března 2018 21:04 )

On mi ten generál Pavel připomíná Sobotku, aniž by z něj vypadl nějaký rozumný závěr k tématu který komentoval, dokázal mluvit(kecat) donekonečna. A jak krásně... Někomu se to líbilo, já sem si říkal ať mu proboha vyndají ty baterky. Pokud pan Pavel skládal přísahu v ČSLA, tak je to zajímavá situace. Ani nevím jak to bylo ošetřeno po té slavné revoluci. Dále si myslím, že na světě jsou jenom dvě velmoci, takže pane generále Pavle, tytyty Slovane!!! A vůbec, ono ještě existuje NATO? Klidný večer

cepp ( 13. března 2018 20:52 )

Škoda, že kvůli běžícímu mandátu u NATO nemohl kandidovat na prezidenta.

kritick ( 13. března 2018 20:18 )

Ano, američani si opravdu hodně pečlivě vybírají, jak veliký zrádce kdo je, a jak hodně chce svůj vlastní národ zradit! V tomto případě se jim dokonale povedlo uplatit tohoto užitečného idiota, který jim lezl do zadku, až mu nebyly vidět ani kotníky, a kdyby záleželo na něm, tak by ČR prodal za tu slíbenou medaili! Je to hnus špinavý, ne hrdina! Navíc komunistický důstojník, bojující proti kapitalistickému imperialismu, ale tady to nevadí, hlavně, že zradí i vlastní rodinu! A vrazí klín mezi V4. Jednou se jim bude hodit.

karelxx ( 13. března 2018 20:13 )

Tak aspoň víme s kým máme tu čest.

gabreta ( 13. března 2018 19:52 )

Pavel, užitečnej blbec, je jak Anton Špelec, ostrostřelec. "Dajli či nedajli mi tu medaili"! Teď by měla Kavárna začít protestovat. Vždyť Pavel je vyškolenej, boševickej lampasák Varšavský smlouvy, kterej u nabytýho kanonu, čuměl dělostřeleckým dalekohledem na západ a vyhlížel útočící imperialisty!! Jak je vidět, žádoucí je otáčení kabátů že soudruzi Kavárníci!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa