Češi věří, že znásilňují hlavně „chudí“: Je to nebezpečný mýtus, říká expertka

Autor: ula - 
1. listopadu 2017
06:12

Celý svět momentálně žije aférou producenta Harveyho Weinsteina, který obtěžoval řadu známých hollywoodských hereček. Společností tak opět rezonuje téma sexuálního násilí a znásilnění, případ otevřel celou řadu palčivých otázek ohledně ochrany obětí. Mnohé organizace v Česku poukazují na fakt, že u nás převládá celá řada mýtů ohledně sexuálního násilí, např. že znásilnění se dopouštějí lidé z nižších tříd.

Češky i Češi se také připojili ke kampani na sociálních sítích, kdy pod hashtagem #metoo (já také) sdíleli svoje traumatizující sexuální zážitky.

„Podobná kampaň proběhla už před dvěma lety a já bohužel nemám pocit, že se společnost v této problematice od té doby nějak posunula,“ řekla ve studiu Blesk Johanna Nejedlová, zakladatelka organizace Konsent, a dodala: „Metoo je sice velkým krok, ale pokud se z toho stane týdenní problém, o který se chvilku zajímají média, tak se nic nezmění. O problému sexuálního násilí musíme mluvit kontinuálně.“

Nebezpečné mýty o sexuálním násilí

Zároveň upozornila na celou řadu mýtů o znásilnění, kterými je česká společnost opředena. Převažuje například přesvědčení, že pachatelem bývá osoba, kterou oběť nezná. Podle průzkumů si také téměř polovina české populace myslí, že žena je za znásilnění zcela nebo částečně zodpovědná, pokud měla vyzývavé oblečení, byla opilá, nebo se chovala koketně.

„Nic z toho ale není pravda. Zároveň si lidé myslí, že znásilnění se dopouštějí lidé z nižších vrstev, sociálně slabí, apod. To také není pravda,“ uvedla Nejedlová.

Kdo se dopouští sexuálního násilí? Kde k němu také překvapivě dochází? A proč násilníci odcházejí od soudů s tak nízkými tresty? Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru:

 

Video  Česko je opředeno řadou nebezpečných mýtů o sexuálním násilí.  - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy

Sexuální násilí a mýty v Česku v číslech:

  • Počet odhadovaných skutků znásilnění v Česku je podle různých zdrojů mezi 7500 a 20 000
  • Nahlášeno je podle různých statistik 3–8 %
  • Převažuje přesvědčení, že pachatelem bývá osoba, kterou oběť nezná (odpovědělo tak 55 % lidí)
  • Ve skutečnosti je neznámá osoba pachatelem jen v cca 20 % případů – násilí páchá ve většině případů člověk, kterého oběť zná (partner, bývalý partner, příbuzný, kamarád, kolega…)
  • Téměř polovina (45 %) lidí se domnívá, že žena je za znásilnění zcela nebo částečně zodpovědná, pokud se chovala koketně
  • Zhruba stejný počet respondentů (43 %) jí připisuje spoluzodpovědnost v případě opilosti
  • Podle mnohých si žena o znásilnění „koleduje“ také, pokud je vyzývavě oblečena (myslí si to 37 % respondentů)
  • Koleduje si, pokud neřekla jasné „ne“ (37 %),
  • Pokud sama prochází opuštěným místem (35 %),
  • Pokud se o ní ví, že měla mnoho partnerů (28 %).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud