Egypt nechce odškodnit rodinu zavražděné Češky. Táhne se i prošetření útoku

Autor: base, ČTK - 
10. srpna 2017
14:23

Egypt se brání odškodnění rodiny Češky, která byla zavražděna na pláži v Hurgadě. Obává se vzniku precedentu pro podobné případy. Hledá ale jinou formu gesta, řekl ve čtvrtek novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká turistka zemřela na následky útoku na konci července.

Česká diplomacie v souvislosti s útokem požádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé. Ve čtvrtek Zaorálek řekl, že Egypťané dosud případ neuzavřeli. „Ani nejsou schopni odpovědět na otázku, co byl ten jasný motiv a co bylo pozadí toho, co se stalo,“ poznamenal s tím, že český požadavek na objasnění okolností je „naléhavý“.

Ministr zahraničí se vyjádřil i k odškodnění blízkých zavražděné Češky. Podotkl, že egyptskému velvyslanci či ministru zahraničí řekl, že mu „připadá složité, aby vybízel rodinu k nějakému soudnímu řízení, kde by se domáhali nějaké náhrady“. Bylo by podle něj jednodušší, aby Egypt podnikl nějaké gesto. „Vím, že oni se brání tomu, aby provedli nějaké odškodnění, protože to je něco, co by byl pravděpodobně precedent do budoucna. Ale přesto vím také, že hledají nějakou formu nějakého gesta. Jestli ji najdou, to je na egyptské straně,“ dodal Zaorálek.

Egypťan, který před třemi týdny v Hurghadě zavraždil českou turistku a dvě další ženy, bude vyšetřen na psychiatrii. Převoz útočníka sympatizujícího s Islámským státem (IS) nařídil žalobce. Muž 14. července zaútočil nožem v turistickém letovisku u Rudého moře. Podle egyptských bezpečnostních složek se chtěl připojit k teroristickému IS. Agentura AP uvedla, že IS Egypťana přímo pověřila tím, aby napadl cizince.

Muž podle úřadů v Hurghadě nejprve v jednom hotelu nožem zavraždil dvě německé turistky a dva další rekreanty pobodal. Poté přeplaval na sousední pláž, kde zranil nejméně další dva lidi. Mezi nimi byla i 36letá Češka, která později v káhirské nemocnici vážným zraněním podlehla.

Útočníka zadržel personál letoviska a předal ho policii. Vyšetřovatelé doporučili, aby byl obviněn z terorismu.

Podívejte se na video o krvavém útoku v Egyptě:

Video  Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka  - Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

fotrpjotr ( 11. srpna 2017 05:05 )

Je to smutné,co se stalo,ale nevidím důvod,proč by měli rodinu odškodnit.To by potom mohli chtít odškodnění i po to,kdo je tam dovezl.

brezovakroman ( 10. srpna 2017 22:31 )

To je překvapaní že Egypt na Českou republiku s.re. Že je to nebezpečná země slečna viděla ale chtěla jet za exotikou. Mohla jet kamkoli jinam ale z dovolenou v Egyptě se lépe chlubí než třeba z Chorvatskem.

zkratik ( 10. srpna 2017 20:13 )

je tu smutná událost,ale byla snad pojištěná,ne?Její rodina nic takovýho veřejně nepožadovala.

platykodon ( 10. srpna 2017 19:11 )

Pokud je někdo tak hloupý a jede do Egypta, Sýrie a podobných pr.delí, tak ať si nese sám zodpovědnost za své rozhodnutí.

zkratik ( 10. srpna 2017 17:19 )

no,už u druhýho článku,věří jim málokdo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud