Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 19°C

Nakoupíte na Den vzniku samostatného Československého státu? Podívejte se, kdy musí mít obchody zavřeno

Autor: pet, kal, všm, ČTK - 
18. října 2021
11:20

Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních budou na Den vzniku samostatného Československého státu zavřené, říjnový svátek patří k těm, kdy platí povinnost zavřít. Podívejte se na celoroční přehled svátků, kdy se do svého obchodu dostanete a kdy vás naopak uvítají jen zavřené dveře.

Na konci září zůstaly velké obchody uzavřené. Den české státnosti totiž patří k těm, při kterých zůstávají obchody zavřené. A stejná situace nastane i o měsíc později při oslavách Dne vzniku samostatného Československého státu 28. října, kdy si rovněž nenakoupíte.

Jak to je se svátky v roce 2021

V pátek 1. ledna přivítalo Česko Nový rok za přísných protiepidemických opatření. Obchody by ovšem neotevřely ani v jiných letech. Nový rok je běžně jedním z osmi státních svátků, kdy musí obchody zůstat zavřené. 

Velikonoční pondělí v roce 2021 připadlo na 5. dubna, což by po Novém roce měl být druhý termín, kdy měly obchody zavřeno. Vládní opatření pro boj s pandemií koronaviru  Velký pátek 2. dubna.

K dnům, kdy mají mít obchody povinně zavřeno, tradičně patří i 8. květen. Naopak o týden dříve na Svátek práce 1. května bývá otevřeno.

Otevřeno bylo v létě o svátcích 5. a 6. července. A žádné omezení neplatí ani pro 17. listopad.

Obchody naopak uzavřel Den české státnosti 28. září a o měsíc později je uzavře Den vzniku samostatného Československého státu 28. října.

VIDEO: Podívejte se, jak marně si Češi ve svátek zkouší nakoupit

Video Obchody v den státního svátku zůstaly zavřené. Lidé přesto chtěli nakupovat - Zuzana Zelenková

Na Štědrý den 24. prosince mohou mít obchodníci otevřeno nejdéle do 12 hodin. „Na petlici“ zůstávají pak obchody 1. i 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. A zavřeno bude i 1. ledna 2022.

Kdy musí mít obchody povinně zavřeno:

 • 1. leden
 • Velikonoční pondělí
 • 8. květen
 • 28. září
 • 28. říjen
 • 24. prosinec po 12. hodině
 • 25. prosinec
 • 26. prosince

O kterých svátcích omezení neplatí:

 • Velký pátek
 • 1. květen
 • 5. červenec
 • 6. červenec
 • 17. listopad

Omezení prodejní doby se snažily odbory dosáhnout už více než 10 let. Když jim konečně politici vyšli vstříc a v roce 2016 zavřené obchody posvětili zákonem, nastaly mezi Čechy zmatky.

Video Zástupce obchodníků: Zákon o otevírací době je paskvil 

Které obchody mají otevřeno?

Plošný zákaz uzavřít prodejnu větší než 200 metrů čtverečných má i své výjimky. Uzavření obchodů ve vyjmenované době státních svátků neplatí na nádražích, letištích, v nemocnicích nebo třeba lékárnách a benzinkách. Podle zákona se uzavření prodejen vztahuje na obchody pouze ve výše vyjmenovaných svátcích, kterých je sedm.

Jak vychází státní svátky v roce 2021 čtěte ZDE

UFO1 ( 2. dubna 2021 04:27 )

Lidí musí jíst,kupuji si více,na delší dobu,kupuji pro starší osoby,to je snad jasný nebo není?

UFO1 ( 2. dubna 2021 04:26 )

Obchody omezit,lidí kupit,promorovat,to je taktika

Tara-Tara ( 29. prosince 2020 10:43 )

to je zase debilni titulek...snad vsichni vedi, az na par ortodoxnich blbů, ze na Novy rok je zavreno a bylo to tak i za komousu....tem blbum ale nic nebrani, jit lomcovat dopoledne s dvermi u prodejen...co kdyby nahodou

BoziMilda ( 16. listopadu 2020 15:06 )

A proč by nemohli mít otevříno ? Já jezdím o víkendu na výlet a v neděli večer se stavím pohodlně na nákup na celý týden nebo rovnou na 14 dní a už pak nemusím v týdnu do města. Takhle ovšem nemůžu a musím se trmácet do města během týdne, když všichni jednou z práce, škoda času, škoda benzínu, ale sociální inženýři vědí, co je pro lidi nejlepší. Známej má nejradši víkendové služby, protože má pak volno v týdnu a může jezdit hlídat vnoučata. Ale sosani s lidovcema chtěj prosadit, že člověk má být s rodinou v neděli, a kdo nežije podle nich, přijde do pekla.

Kopyto ( 28. října 2020 19:48 )

Lidi si stěžují že nemají peníze, nákupáky narvaný lidma co tlačí plný vozíky žr.... a když je ve svátek zavřeno tak je pomalu revoluce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa