Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Tisíce stromů šly k zemi kvůli kůrovci. Těžba je rekordní, kalamita pokračuje

Autor: ČTK, Mii - 
1. června 2017
16:29

Loňský rok byl bohatý na těžbu kůrovcového dříví. Odborníci z Lesní ochranné služby (LOS) jej z lesů vyvezli tři miliony metrů krychlových, což je dvojnásobek předloňských hodnot. Jelikož ale lesníci mají informace jen o přibližně 70 procentech země, reálně by mohlo jít až o 4,3 milionu metrů krychlových vytěženého dříví. Největší problémy jsou na střední a severní Moravě a ve Slezsku, sdělil ve čtvrtek ČTK tým vedený Milošem Knížkem z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Stromy nejčastěji napadá lýkožrout smrkový. Na objemu smrkového kůrovcového dříví se ale zejména v oblasti střední Moravy a Slezska významně podílí také lýkožrout severský, který byl nalezený na 800 000 metrů krychlových dříví, což byl meziroční skok na dvojnásobek.

Nejvíc je postižený Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kde byly evidovány dvě třetiny republikového kůrovcového dříví. Výrazně poškozený je ale i Jihočeský, Zlínský nebo Plzeňský kraj. „Nejhorší stav je již několik let po sobě evidován na Bruntálsku, kde má smrk velmi vysoké zastoupení a smrkové porosty disponují dosud velkými zásobami dřevní hmoty. Katastrofální situace nastala také na širším území Potštátska, kde má smrk obdobné postavení jako na Bruntálsku,“ uvádějí odborníci.

Nyní vrcholí první letošní rojení lýkožroutů. Letos se tak o měsíc opozdilo kvůli chladnému dubnu, mohla by tak být pouze dvě rojení. Ideální je pro lýkožrouta suché a teplé počasí.

„Sucho lze definovat jako nedostatek vody v půdě a ovzduší, což vede k vadnutí, předčasné ztrátě olistění, poškození kořenového vlášení, zpomalení růstu a snížení odolnosti stromů. Mělce kořenící smrk je na poškození suchem velice náchylný a představuje tak příležitost pro přemnožení podkorního hmyzu. Vyšší teplota navíc způsobuje vyšší aktivitu kůrovců a tím i jejich rychlejší vývoj, dodal Jan Lubojacký z LOS.

Pomoci může aplikace

Kromě klimatických faktorů patří mezi příčiny kůrovcové kalamity i klesající počet lesních pracovníků, klesající cena dříví nebo pasivní přístup některých drobných vlastníků lesů, kdy nechají zpracovat kůrovcové dříví pozdě. Loni se podle evidence položilo 405 000 metrů krychlových lapáků, nainstalovalo se zhruba 58 000 feromonových lapačů, další tisíce metrů krychlových napadených stromů bylo odkorněno nebo ochráněno chemicky.

Za vše mohou malí brouci. Za vše mohou malí brouci. | Profimedia.cz

V boji se škůdcem kůrovcem by měla českým lesníkům pomoci internetová aplikace, která průběžně poskytuje informace o rojení tohoto brouka. Data do aplikace www.kurovcoveinfo.cz poskytuje 200 respondentů s 500 kontrolními odchytovými místy kůrovce v různých lokalitách po celé republice.

Kůrovce budou čmuchat psi

Státní podnik Lesy ČR, kterému patří polovina lesů v zemi, do ochranných opatření letos investoval meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun. Generální ředitel podniku Daniel Szórád dříve řekl, že díky chladnějšímu jarnímu počasí by v letošním roce mohla být jenom dvě kůrovcová rojení místo tří, případně až čtyř, která se můžou vyskytnout v suchých letech.

Kůrovcového dříví na pozemcích lesů se loni vytěžilo přes 2,4 milionu metrů krychlových, meziročně dvakrát tolik. Szórád uvedl, že letos se za první čtyři měsíce vytěžilo 280 000 kubických metrů, loni to bylo přes 500 000.

Například vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze aktuálně zkouší novou metodu monitoringu kůrovce, která se běžně používá ve Švédsku. Napadené stromy by mohli objevovat trénovaní psi, kteří by je měli cítit až ze 100metrové vzdálenosti.

Problém lesů jsou i klíšťata. Podívejte se, jak probíhá jejich odchyt:
Video  Ženy s bílými vlajkami chodí po lese: Takhle se odchytávají klíšťata!  - Daniel Vitouš
Video se připravuje ...

haza ( 1. června 2017 17:44 )

¨Hlavně by to chtělo nějaký hodně účinný lapák na ekodobrodruhy

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud