Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Agrofert prohrál soud o 20 miliard. Brousil si zuby na odškodnění kvůli Unipetrolu

Autor: pet, ČTK - 
22. května 2017
11:55

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Agrofertu v dlouholetém sporu s polskou firmou PKN Orlen, ve kterém šlo o 20 miliard korun. ČTK to zjistila ze záznamu v justiční databázi. Výsledek ČTK potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková, podle které je důvodem odmítnutí zjevná neopodstatněnost. Ústavní soudci nezjistili závažné porušení práv v rozhodčím řízení ani v následném postupu justice.

Společnost, kterou vlastnil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a letos ji převedl do svěřenských fondů, se peněz domáhala jako odškodnění za údajné porušení dohod při privatizaci Unipetrolu. Neuspěla však v arbitráži a následně ani u soudu.

Dovolání Agrofertu odmítl loni v létě Nejvyšší soud (NS). Institut návrhu na zrušení rozhodčího nálezu nemůže podle jeho stručného usnesení sloužit jako opravný prostředek proti rozhodčímu nálezu.

Justice má v řízení o zrušení rozhodčího nálezu pouze zkoumat, zda v konkrétním řízení dostaly obě strany prostor k uplatnění práv a zda se procesním postupem rozhodčího soudu jedna strana nedostala do nerovného postavení. Ve sporu Agrofertu s PKN Orlen byla podle pravomocného rozsudku rovnost stran zachována a k porušení procesních práv nedošlo.

VIDEO: Takhle se Andrej Babiš loučil s úředníky z ministerstva
Video Andrej Babiš „pařil“ při koncertu kapely Kryštof na své ministerské rozlučce. - Alexandr Malachovský / Blesk

S výhradami k postupu arbitrů neuspěl Agrofert ani u ústavních soudců. Naopak ÚS dospěl k závěru, že nejenom v řízení před obecnými soudy, ale i v samotném rozhodčím řízení bylo ze strany soudů, respektive rozhodčího soudu, postupováno s maximální péčí a byly zachovány zásady, na kterých spočívá spravedlivý proces,“ stojí v usnesení, které má ČTK k dispozici.

Agrofert podal na PKN Orlen v souvislosti s privatizací Unipetrolu čtyři žaloby navazující na předchozí arbitráže. Uspěl podle dostupných informací s jednou z nich, když v roce 2009 soud nařídil Polákům zaplatit smluvní pokutu zhruba 2,45 miliardy.

Státní podíl v Unipetrolu původně v roce 2001 tehdejší vláda ČSSD v čele s nynějším prezidentem Milošem Zemanem nabídla Agrofertu. Babišovi se ale zdála cena 11,7 miliardy korun vysoká, a když stát nechtěl slevit, z privatizace nakonec sešlo.

Podíl posléze od státu koupil v roce 2004 za 14,7 miliardy polský podnik PKN Orlen. Úzce ale při privatizaci spolupracoval s Agrofertem, kterému prý za pomoc slíbil výhodně odprodat kontrolní podíly v dceřiných firmách Unipetrolu – Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu.

aIIahakbar ( 22. května 2017 18:58 )

Ještě před Vánoci tvrdil zdenekk v rozhovoru pro Bohnický ústavní časopis, že by se rád jednou stal pražským primátorem. Teď udělal z politiky krok zpět. Dvacetiletý slabozraký autista Mikuláš „Miki“ Kopas (alias zdenekk, ignotus, informatik, partyzánka.michel, Hunt, rego a mnoho dalších nicků) skončil v TOP 09, díky které se stal slavným pitomcem na diskusích Blesku. Angažovat se chce jako nestraník, protože prý v současných stranách není prostor pro jeho slaboduchý názor. Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/467684/miki-proslul-tykackou-se-schwarzenbergem-mlady-aut ista-v-top-09-skoncil.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

sores ( 22. května 2017 13:49 )

Slizoun vejce Sra.l.botka+Kalousák pryč z vlády a vůbec politiky! Babiš odkrývá špínu a to se jim nehodí.

bullshit ( 22. května 2017 13:19 )

Ten chlap má pracky všude, teď chápu zarputilost Zemana se kterou za něj kope. Je to prostě rozvětvená firma chobotnicovitého charakteru.

zdenekk-- ( 22. května 2017 13:05 )

Jsem pedofilni teplomet zdenekk a líbí se mi to heč

Zobrazit celou diskusi
Další videa