Brusel tlačí na emise: Česko je pečlivé, země EU ale hřeší

Autor: bud, ČTK - 
15. května 2017
06:12

Česko se v loňském roce mírně polepšilo a v rámci spotřeby energií vypustilo o necelé jedno procento emisí méně než v roce 2015. Patří tak mezi desítku států EU, které se v tomto ohledu nejvíce zlepšují. Největším hříšníkem je Finsko, které zvýšilo emise o více než 8 procent.

Z pohledu podílů vypouští Německo téměř čtvrtinu všech CO2 emisí, které produkují státy Evropské unie. Následuje Velká Británie (11,7%) a Itálie (10,1). Naproti tomu zcela zanedbatelné jsou emise maličké Malty (0,04%).

Při pohledu na to, jak se státy snaží emise snižovat, je nejpilnější Malta, která množství snížila téměř o pětinu. Z větších států jde o Bulharsko nebo Portugalsko. Naproti tomu největšími hříšníky jsou Finsko, Kypr, Slovinsko a Dánsko, což jsou země, které zvětšily produkci emisí o více než 5 procent. V případě Česka šlo o pokles o 0,7 procenta.

EU se předloni na klimatické konferenci v Paříži zavázala k roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990. Náročná jednání mezi členskými státy, která se týkala nalezení rovnováhy mezi ambicemi při ochraně životního prostředí a ochranou energeticky náročných průmyslových odvětví, se vlekla 18 měsíců.

Europoslanci také v polovině února schválil, že počet emisních povolenek v rámci systému obchodování s emisemi (ETS) má po roce 2020 klesat o 2,2 procenta ročně. To by mělo znečišťovatele motivovat k ekologicky odpovědnějšímu přístupu.

Co dýcháme při smogu? Podívejte se:
Video Tohle nadýcháme ve smogu: Jako když jste v místnosti s výpary ředidel, kouře a prachu. - Markéta Volfová, Lukáš Červený, Reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Anselm C. Kreuzer, Michi Koerner - WAITING FOR RESULTS A

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud