Nebezpečné hubnutí v Česku: Trenérem fitness se „švindlem“ stanete už za 4 dny

Autor: všm - 
1. dubna 2017
07:23

Důvodů, proč Češi míří stále častěji do fitness center, existuje celá řada. Někdo chce shodit kila, jiný ulevit bolavým zádům či se dostat do kondice. Tomu odpovídá i rostoucí počet trenérů a kurzů, ve kterých se na povolání připravují. Expertům ze sportovních fakult se ale současný stav příliš nezamlouvá. Podle nich se můžete v některých zařízeních stát trenérem již za dva víkendy, a to bez toho, abyste znali alespoň nutné základy. Někdo takový přitom může na cvičícím napáchat víc škody než užitku.

Jen za poslední dva roky udělil resort Kateřiny Valachové (ČSSD) trenérským školám na 80 akreditací. Díky nim mohou zařízení vypsat rekvalifikační kurzy, po jejichž absolvování se zájemci stanou trenéry či instruktory fitness. Bez toho nemohou v oboru podnikat, jde totiž o živnost vázanou.

Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by centra vždy plnila při výuce všechny povinnosti. To se ale podle odborníků neděje. 

„V této souvislosti je na trhu velká disproporce v kvalitě mezi jednotlivými vzdělávacími zařízeními. Není totiž uplatňován žádný systém kontroly nad dodržováním obsahu akreditace, ke kterému se školicí zařízení ministerstvu zaváže,“ popsal pro Blesk.cz Miroslav Petr, proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

VIDEO: Jak vám v hubnutí může pomoct vítr?

Video  Počasí plus: Jak zhubnout díky větru? Spálíte celý jogurt…  - Blesk TV

Podle něj „švindlují“ některá zařízení například v rozsahu hodin, které musí uchazeč ke splnění rekvalifikačního kurzu absolvovat. Popřípadě krátí výuku.

„Z praxe víme, že některá školicí zařízení nedodržují předepsanou hodinovou dotaci 150 hodin, jsou případy, kdy se jedinec může stát instruktorem fitness již za dva víkendy. Někdy také nedodržují obsah učiva všeobecného základu v rozsahu 50 hodin,“ nastínil Petr. Ani laťka pro závěrečné zkoušky prý nebývá vždy nastavená tak vysoko, jak by měla být. Zájemce přitom dostane licenci, která umožňuje získání živnostenského oprávnění, v podstatě na celý život.

Problémem je podle odborníka i chybějící vymezení odborností instruktor – cvičitel – trenér. Komerční rekvalifikační kurzy by se měly týkat pouze prvních dvou uvedených. „Trenéra považujeme za odborné povolání na úrovni učitele, které by mělo být zajišťováno oborovými fakultami – minimálně na úrovni trenérské školy. Náročný proces akreditací s doložením odborného zajištění, kterým musí fakulty projít, je sám o sobě zárukou kvality, která je navíc průběžně kontrolována,“ vysvětlil Petr.

Bakalářské studium se zájemcům zdá příliš dlouhé

Podobně to vidí i Masarykova univerzita. „V Česku je tendence vyčlenit vzdělávání trenérů, instruktorů či osobních trenérů (jednak v oblasti fitness, ale podobně i v dalších sportovních odvětvích) ze systému vzdělávání na univerzitách. Myslíme si, že tato tendence je pro sport i jeho účastníky velmi nebezpečná a v evropském kontextu ojedinělá,“ popsal pro Blesk.cz proděkan Martin Zvonař z Fakulty sportovních studií.

Zatímco kurzy by měly, jak již bylo zmíněno, trvat 150 hodin, u bakalářského studia jde minimálně o 500. I kvůli tomu se podle experta snižuje zájem o vysokoškolské vzdělávání trenérů a instruktorů, což v konečném důsledku povede k nedostatku odborných garantů vzdělávání.

VIDEO: Psycholog radí, jak se zbavit chuti na sladké:

Video  Zhubni s úsměvem: Psycholog radí, jak se zbavit pocitu hladu a chuti na sladké!  - Tereza Kühnelová, Jan Jedlička, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz/Václav Janout, Patrik Gudev - Positive Morning

„Ministerstvo bude časem nuceno snižovat kritéria kvality těchto garantů, aby mohlo vzdělávání vůbec probíhat, což následně povede ke snížení úrovně vzdělávacího procesu. Nedostatečně vzdělaní trenéři nejsou schopni zajistit vysokou kvalitu českého sportu,“ uvedl Zvonař s tím, že budoucnost vidí jedině ve spolupráci svazů (od atletiky až po zápas) a institutů (instruktoři fitness či osobní trenéři) s univerzitami, které mohou do vzdělávání přinášet i aktuální vědecké poznatky.

Přísnější podmínky?

I z toho důvodu fakulty společně s Českou asociací univerzitního sportu před nedávnem připravily memorandum o společném postupu při přípravě strategie vzdělávání odborníků ve sportu. Tu chtějí promítnou do připravovaného zákona o sportu, který chystá ministerstvo školství. První znění má vláda v plánu předložit do léta.

„Ministerstvo pracuje na návrhu nového zákona o sportu a počítá s tím, že návrh bude řešit mimo jiné i problematiku tvorby vzdělávacích programů a standardů kvalifikací v oblasti sportu, jako jsou například trenéři. V této fázi se vedou odborné diskuze o všech tématech, která by měl nový zákon obsahovat. Jakmile dojde ke shodě na obsahu zákona, bude postoupen do první fáze legislativního procesu – připomínkového řízení,“ okomentoval pro Blesk.cz resort. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud