Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Dejte rodinám s vícerčaty víc peněz, doporučil výbor poslancům

Autor: ČTK, deb - 
9. března 2017
14:42

Rodiče vícerčat možná budou pobírat vyšší rodičovský příspěvek, vzroste také daňová sleva na první dítě. Rozšíří se rovněž okruh rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě. V novele o státní sociální podpoře, která má zavést možnost zrychleného čerpání rodičovského příspěvku, to ve čtvrtek doporučil poslancům schválit sněmovní sociální výbor. Plénum bude hlasovat o podobě předlohy zřejmě na dubnové schůzi.

Vyšší rodičovskou pro rodiny s vícerčaty chce zavést ministr Jan Chvojka (ČSSD). Rodiny by čerpaly 330 000 korun místo nynějších 220 000 korun. Úprava by vyšla stát v prvním roce asi na 400 milionů korun navíc, v dalších letech by se rozpočtový výdaj snížil kvůli užšímu okruhu příjemců zhruba na 210 milionů korun. Pozměňovací návrh získal podporu všech přítomných členů výboru kromě zástupců vládního hnutí ANO, kteří se hlasování zdrželi.

Rodičovská i pro nezaměstnané prarodiče, navrhovala v rozhovoru pro Blesk Markéta Adamcová (TOP 09):

Video  Rodičovskou i pro nezaměstnané babičky a dědy, navrhuje Adamová.  - Tomáš Belica, Blesk TV
Video se připravuje ...

Růst daňové slevy na první dítě o 150 korun měsíčně prosazuje ve Sněmovně prostřednictvím návrhu šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka koalice, nově má činit 15 204 korun. Změna připraví státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně. Nárok na přídavky na děti by měly podle dalšího koaličního návrhu, jenž předložil Sklenák, rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku.

Nejznámější vícerčata v Česku jsou paterčata z Nymburska. Mají „rozlišováky“, aby je rodiče poznali:

Video  Paterčata na srazu vícerčat  - Tomáš Koníček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Překvapivě dopadlo hlasování výboru o zvýšení dětských přídavků v rodinách, v nichž aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima. Ač se novinka prezentovala jako koaliční dohoda, ve výboru se nenašlo dost hlasů pro její schválení, ale ani zamítnutí. Přídavky by se podle úpravy zvýšily o 300 korun za 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte.

Poslanci nepodpořili pětitisícovou dávku na pohřebné

Výbor se ale neshodl na dalším z pozměňovacích návrhů, jenž by zvýšil některým rodinám přídavky na děti. Bez jeho stanoviska budou poslanci také rozhodovat o požadavcích na zvýšení odměn pro pěstouny, jak je prosazují Zuzana Kailová (ČSSD) a Jitka Chalánková (TOP 09).

Podporu výboru nedostala úprava Pavly Golasowské (KDU-ČSL) o pohřebném. Na pětitisícovou dávku by měly podle jejího návrhu nárok rodiny s příjmy do 2,4 násobku životního minima. Zhruba deset let se pohřebné vyplácí jen na úhradu pohřbu nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte.

Podívejme se, jak rozzuřená byla ministryně Šlechtová, když prosazovala změny v pohřebnictví:

Výbor naopak kývl na požadavek Vlasty Bohdalové (ČSSD), jenž by zařadil doktorandy starší 26 let ve standardním denním studiu mezi takzvané státní pojištěnce. Znamená to, že stát by za ně nově hradil zdravotní pojištění. V samostatné předloze změnu prosazuje vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Úpravu, která by ročně vyšla stát asi na 49 milionů korun, podporuje i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Z vládní novely chce sociální výbor vypustit pasáž, která by u rodičovského příspěvku zrušila sledování docházky dětí do školky. Pokud by byl výborový pozměňovací návrh schválen, nadále by platilo, že rodiče mohou dát dítě do školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávku přijdou.

Nejznámější vícerčata v Česku? Paterčata z Nymburska:


DBBS ( 9. března 2017 15:44 )

Dejte vícerčatům více peněz..aby se černý mr.dky mohli ještě víc množit. Nice.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa