Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Výpověď dohodou? Neexistuje. Víme, kdy vám zaměstnavatel nesmí dát padáka

 • Autor: ula - 
  3. 3. 2017
  05:25

  Pokud se vás zaměstnavatel rozhodně propustit, nikdy nejde o příjemnou záležitost. Každý to chce mít co nejrychleji za sebou a mnohdy se zaměstnanec ani nezamyslí nad tím, jaká má práva, a zaměstnavatel ho tak může úmyslně připravit o odstupné. V některých případech vás zaměstnavatel vůbec propustit nesmí. Víme, v jakých situacích byste se měli bránit.

 • 1.Výpověď dohodou neexistuje

  „Nejčastějším nešvarem zaměstnavatelů je snaha vnutit zaměstnanci rozvázání pracovního poměru dohodou. Ať už je skutečný důvod výpovědi jakýkoliv, tímto trikem ve většině případů zaměstnavateli zaniká povinnost vyplatit odstupné,“ varuje právník Petr Novák z webu Vašenároky.cz. Zaměstnavatelé proto ukončení pracovního poměru z jejich strany vydávají za ukončení pracovního poměru dohodou a snaží se tak mást zaměstnance.

   

  Mezi dohodou a výpovědí je však značný rozdíl – dohoda vyžaduje souhlas a podpis obou stran, zatímco výpověď je jednostranná. Slovní spojení výpověď dohodou zákoník vůbec neobsahuje. Zaměstnanec může dostat buď výpověď, nebo dobrovolně podepíše dohodu.

  Výpověď dohodou neexistuje. Výpověď dohodou neexistuje. | Profimedia.cz

   

 • 2.Výpověď při pracovním úrazu či nemoci z povolání

  Zákon speciálně pamatuje na několik situací, kdy je zaměstnanec chráněn či má nárok na vyšší odstupné než za klasických okolností. Typickým příkladem jsou zaměstnanci, kteří nadále nejsou schopni vykonávat svou práci kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání.

   

  „Těmto zaměstnancům by dle zákona měl být ukončen pracovní poměr výpovědí pro pracovní úraz či nemoc z povolání a měli by mít nárok na dvanáctinásobek průměrného výdělku. Podpisem dohody bez uvedení důvodu ukončení pracovního poměru se však o tyto výhody mohou připravit. Právě to je příčinou, proč zaměstnavatelé dohody zaměstnancům často podsouvají,“ upozorňuje právník.

  Kdy vás zaměstnavatel nesmí vyhodit z práce? Kdy vás zaměstnavatel nesmí vyhodit z práce? | Profimedia

   

 • 3.Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost

  Pokud má být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost, je pro něj ukončení pracovního poměru dohodou rovněž nevýhodné. V takovém případě má totiž zaměstnanec nárok na jeden až tři měsíční platy v rámci odstupného. Pokud však podepíše se zaměstnavatelem dohodu, může na odstupné zcela ztratit nárok.

   

  Kdy vás zaměstnavatel nesmí vyhodit z práce? Kdy vás zaměstnavatel nesmí vyhodit z práce? | Profimedia

 • 4.Návrat bývalého zaměstnance

   V celé řadě dalších případů dokonce zaměstnavatel vůbec nemá právo zaměstnance propustit. Výpověď je totiž možné zaměstnanci dát pouze ze zákonem stanovených důvodů, jinak se jedná o neoprávněnou výpověď.

   

  „Častým neoficiálním důvodem k výpovědi bývá návrat bývalého zaměstnance, ten však nespadá pod státem stanovené důvody, a zaměstnanec by tak měl trvat na svém zaměstnání či požadovat odškodné,“ říká Novák.

  Návrat bývalého zaměstnance Návrat bývalého zaměstnance | Zdroj: Profimedia

   

 • 5.Zpět do práce z rodičovské

  Podobným způsobem zaměstnavatelé často nechtějí přijmout zpět ženy po návratu z rodičovské. Většinou tvrdí, že už nemají pro zaměstnankyni místo. Takové praktiky jsou však nepřijatelné. Zaměstnavatel má povinnost po návratu z rodičovské dovolené zařadit zaměstnankyni na stejné místo, na kterém vykonávala práci, případně na místo odpovídající druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě.

  Zpět do práce z rodičovské Zpět do práce z rodičovské | Archiv Moniky, Profimedia

 • 6.Výpověď v nemocenské

  Stejně tak je jako ochranná doba vnímáno období pracovní neschopnosti, tedy nemocenské. „Zaměstnanec, který má sjednaný poměr na dobu neurčitou a byl uznán dočasně práce neschopným, nemůže být v období pracovní neschopnosti ve většině případů propouštěn,“ uzavírá právník.

   

  Výpověď v nemocenské Výpověď v nemocenské | Profimedia

yarda ( 3. března 2017 09:23 )

Článek jsem celý nečetl a ani nebudu. Jen konstatuji, že se autor nesetkal z majitelem sviňákem co klidně vyhodí každého, koho se mu zamane a bez odstupného. Já ano. Probíhalo to tak, že majitel si mne pozval do kanceláře předložil ni dohodu o ukončení pracovního poměru a doporučil mi, abych ji podepsal, že mne jinak propustí pro hrubé porušení pracovní kázně. Samozřejmě bez odstupného. Tak jsem to podepsal - asi by nebylo moc dobré, kdybych hledal další zaměstnání a z předchozího bych byl propuštěn pro hrubé porušení pracovní kázně. Tohle bylo jeho normální chování. Údajně někdo, kdo to taky absolvoval, si to nahrál, majiteli pohrozil právními kroky a majitel se mu vysmál, ať to zkusí, on že má všude známé. Pro šťouraly: Na ÚP jsem byl nějakou dobu, nové zaměstnání mi tam samozřejmě nesehnali, uchytil jsem se ve firmě co s ní za rok hlavní zahraniční partner ukončil spolupráci a firma to neustála. A když jsem hledal jiné zaměstnání, tak se z té firmy co mne na hodinu vyhodili ozvali, zda bych se nechtěl vrátit. Jinou nabídku jsem neměl tak jsem se vrátil a vydržel tam až do důchodu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa