Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Stres z Vánoc i odhodlání k léčbě: Nový rok plní čekárny psychiatrií

Autor: bk - 
4. ledna 2017
11:54

Příchod nového roku znamená pro psychiatrické nemocnice čekárny narvané k prasknutí. Někteří lidé nevydrží stres spojený s Vánoci, jiní vyhledají pomoc psychiatra v důsledku bilancování na konci roku a novoročních předsevzetí. V tuto dobu „blázní“ i lidé, kteří ve skutečnosti žádnou duševní nemocí netrpí, tvrdí odborníci. Informoval o tom deník Právo.

Psychiatrická nemocnice v Bohnicích má v těchto dnech napilno. Její čekárny se naplnily nešťastníky, kteří usoudili, že potřebují odbornou pomoc. Podle ředitele Martina Hollého ale nejde o žádný nezvladatelný nárůst. „Jedná se o případy lidí, které byly pouze odloženy mezi svátky, kdy oni ani jejich blízcí nechtěli řešit problémy,“ řekl Hollý pro deník Právo a dodal, že na psychiatrické oddělení přicházejí i lidé, kteří si do nového roku dali nějaké předsevzetí zásadní pro jejich budoucí život. Například, že se půjdou vyléčit ze závislosti na alkoholu. 

Velký nárůst pacientů hlásí i na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. „Nejvíce případů nyní přijímáme se sebevražednými sklony a intoxikacemi,“ uvedl přednosta Psychiatrické kliniky VFN Jiří Raboch.

V lednu také narůstá počet dětských pacientů, kteří se chtějí vyléčit ze své závislosti na drogách. Marian Koranda, primář Detoxikačního centra Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, uvádí, že jedním z důvodů je to, že rodiče nechtějí přes Vánoce problémy svých dětí řešit. „Dají jim volnost a odbrzdí je. Jenomže pak v lednu jsou pořád jako utržené ze řetězu a musí to začít řešit,“ řekl Koranda pro Právo a dodal, že v tomto období se počty jejich pacientů zdvojnásobí.

Násilí v rodinách i hlášení bomb

Vánoce a příchod nového roku zvyšuje i u některých lidí agresi a nestardandní chování. Soudní znalec a psycholog Karel Humhal uvedl, že v tuto dobu musí odborníci řešit i fyzické ubližování v rodinách. „Například jsme řešili případ rodičů, kteří se pokusili dokonce zavraždit ve sporu o střídavou výchovu dítěte,“ prozradil.

To, že se někteří v tuto dobu dopouštějí nestandardního chování, dokazují i nebývalé případy hlášení bombových útoků v posledních dnech. Ať už se jedná o pondělní hlášení bomby v rychlíku z Prahy do Mnichova, nebo anonymní oznámení, že výbuch nastane v Ralsku-Ploužnici.

V těchto případech nejde podle psychiatra Hollého o žádnou duševní nemoc. U většiny těchto lidí jde o poruchu osobnosti. V mnoha případech na sebe chtějí pouze upozornit a pozorovat, co se po ohlášení bomby stane. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi